Notowania

firma
05.06.2014 11:49

Polscy przedsiębiorcy są przepracowani

Przedsiębiorcy rzadziej niż etatowi pracownicy chodzą na zwolnienia lekarskie i pracują od nich o osiem godzin tygodniowo więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(deliormanli/iStockphoto)

Polscy przedsiębiorcy są przepracowani. Z badania profesor Dominiki Maison wynika, że pracują o 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych. Przedsiębiorcy rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego - podkreśla profesor Maison.

- _ W zeszłym roku wśród pracowników etatowych 27 procent było na zwolnieniu na zwolnieniu lekarskim, wśród przedsiębiorców - zaledwie 12 procent. Jeżeli przedsiębiorcy szli już na zwolnienie lekarskie, to zazwyczaj był to dłuższy okres, co oznacza, że prawdopodobnie była to naprawdę choroba, która wymagała interwencji lekarskiej. Natomiast pracownicy zatrudnieni na etatach dużo łatwiej biorą sobie zwolnienie z byle błahego powodu _- mówi Maison.

Profesor Maison zwraca uwagę, że wśród pracowników etatowych najczęściej na krótkich zwolnieniach lekarskich przebywają osoby w wieku 25 - 34 lata czyli te, które tak naprawdę powinny tryskać zdrowiem.

- _ To znowu pokazuje, że przynajmniej u części osób zwolnienie lekarskie jest bardziej przejawem podejścia do pracy niż rzeczywiście potrzebą wynikającą ze zdrowia _ - dodaje.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreśla, że pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na chorowanie. Borykają się z nadmiarem wykluczających się i często absurdalnych przepisów.

Jak zaznaczył, władze zamiast pomóc, to rzucają tym, którzy tworzą miejsca pracy "kłody pod nogi".

- _ Najczęściej musimy się odganiać od różnego rodzaju kontrolerów, którzy też powodują dezorganizację pracy i tak dalej. To jest prezent, który nam serwują władze. Dlatego apelujemy, żeby pan premier przez dwa lata po prostu dał nam spokój. Zasada jest prosta. Jeśli nie możecie nam pomóc, to przynajmniej nam nie przeszkadzajcie _ - prosi Malinowski.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak dodaje, że koszmarem dla przedsiębiorców są też przepisy podatkowe.

- Są strasznie skomplikowane, na czele z ustawą o VAT, która jest jakimś koszmarem i potworkiem prawnym. Płacąc podatki, nigdy nie ma się pewności, czy właściwie się je zapłaciło - mówi Cezary Kaźmierczak.

Skutkiem różnych nieżyciowych przepisów i nadmiaru obowiązków przedsiębiorcy nie korzystają z urlopów w takim zakresie jak pracownicy etatowi. Ich urlopy są krótkie i nieczęste.

Z badania profesor Maison wynika, że w ubiegłym roku z urlopu wypoczynkowego skorzystało tylko 58 procent przedsiębiorców. Tylko niespełna 30 procent z nich brało urlopy dłuższe niż 15 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Podatki w firmie. Co robić by płacić mniej? Zobacz, jakie wydatki na firmę można zaliczyć w koszty przychodu.
Transport w firmie. Jak zaoszczędzić? Oto kilka prostych rozwiązań, które zmniejszą wydatki na auta służbowe.
Jak tanio wypromować firmę? Oto 5 sposobów Jak przebić się z własną ofertą w gąszczu reklam, aby nie wydać zbyt wiele na marketing i promocję?
Tagi: firma, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz