Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premia roczna i zasiłki. Jak to obliczyć?

0
Podziel się:

W podstawie wymiaru zasiłków nagrodę uwzględnia się po spełnieniu dwóch warunków.

Premia roczna i zasiłki. Jak to obliczyć?
(Ginasanders/Dreamstime)

_ W naszej firmie wypłacamy w marcu pracownikom premie roczne. Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób należy uwzględniać te składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków. _

Ustalając podstawę wymiaru zasiłków pracownikowi, któremu przysługuje premia roczna, trzeba ocenić, czy zasady jej wypłacania obowiązujące u pracodawcy powodują, że jest ona składnikiem wynagrodzenia, który zgodnie z ustawą chorobową podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru oraz czy pracownik nie zachowuje do niej prawa za okres pobierania zasiłku.

Jeżeli spełnione są łącznie dwa przedstawione warunki można stwierdzić, że premię uwzględnia się w podstawie wymiaru. Podejmując decyzję o uwzględnieniu premii w podstawie wymiaru zasiłku należy zwrócić uwagę czy zgodnie z zasadami wypłacania premii pracownik nie zachowuje do niej prawa za okres pobierania tego konkretnego ustalanego przez pracodawcę zasiłku.

Regulamin może bowiem zawierać ogólne zapisy dotyczące wszystkich zasiłków. Może jednak zdarzyć się, że będą to zapisy, zgodnie z którymi pracownik nie zachowuje prawa do premii tylko za okresy pobierania niektórych zasiłków. Chodzi tu np. o sytuację, w której zgodnie z regulaminem premia ulega zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku z tytułu choroby i sprawowania opieki, natomiast nie jest zmniejszana w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego albo pracownik nie zachowuje do niej prawa za okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a zachowuje prawo za okresy pobierania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Przykład

Pracownikowi, który miał wypadek przy pracy, przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i premia roczna. Zgodnie z regulaminem wypłacana jest ona za czas przepracowany, a także za okresy niezdolności do pracy powstałe w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, za które przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie uwzględnia się premii rocznej, ponieważ pracownik zachowuje do niej prawo za okres pobierania tego zasiłku. Będzie ona natomiast wliczana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, a także zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, zasiłku opiekuńczego i zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 36, art. 37 ust. 2, art. 38, , art. 41 ust. 1, art. 41 ust. 2 i 3, art. 42 ust. 3 i 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Kogo nie uwzględnia się w liczbie pracowników? O tym, kto będzie wypłacał pracownikom zasiłki w 2013 r., decyduje liczba ubezpieczonych zatrudnionych na dzień 30 listopada 2012 r.
Zasiłek opiekuńczy za czas pobytu dziecka w szpitalu Kiedy zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem?
Zasiłek chorobowy a poronienie. Jaka wysokość wynagrodzenia? Prowadzący kadry powinni pamiętać, że pracownicy w ciąży przysługuje inny wymiar wynagrodzenia chorobowego, niż po poronieniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)