Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Z.
|
aktualizacja

Polityka Nowej Szansy: 120 mln zł rocznie na pomoc dla firm

97
Podziel się

Rząd przeznaczy na pomoc dla firm w kłopotach 120 mln zł rocznie przez 10 lat. We wtorek wchodzi w życie ustawa w tej sprawie. - Przepisy przewidują długofalową pomoc dla przedsiębiorców, którzy przechodzą kryzys. Wsparcie to będzie miało zarówno charakter finansowy, jak i ekspercki - zapowiada resort rozwoju.

Resort rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, od dziś ma kolejne narzędzie wsparcia dla firm.
Resort rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, od dziś ma kolejne narzędzie wsparcia dla firm. (KPRM)
bDTCzPiZ

Chodzi o ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, którą rząd nazywa Polityką Nowej Szansy. Za jej realizację będzie odpowiadać Agencja Rozwoju Przemysłu. Zaś zasady udzielania wsparcie będą zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Program jest zaplanowany na 10 lat. Jego budżet to 120 mln zł rocznie. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.

Adresatem rozwiązań - jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju - przewidzianych w ustawie będą przedsiębiorcy w trudnościach, którzy są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęli wobec groźby likwidacji. Pomoc przeznaczona może być wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej w związku z realizowaną restrukturyzacją. Co do zasady będą to pożyczki. Będą mogły się o nią ubiegać - w uproszczonej procedurze - firmy z sektora MŚP, a także duże przedsiębiorstwa.

bDTCzPjb
Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

Pożyczki na ratowanie będą udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli to będzie za mało, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy. Natomiast duży przedsiębiorca może również ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach pomocy na restrukturyzację.

Głównie chodzi o zapewnienie płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia likwidacji. Jeśli sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować, będzie zobowiązany jedynie do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki - wyjaśnia resort rozwoju.

bDTCzPjh

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane będzie na okres do 18 miesięcy. Podobnie jak przy pożyczkach na ratowanie – wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Wsparcie będzie mogło być udzielane jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybierze formę dodatkowej pożyczki. Może to też być samodzielny instrument. Tymczasowe wsparcie obejmie przedsiębiorców, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie. Będzie to jednak potrzebna zgoda Komisji Europejskiej.

Kolejny instrument to pomoc na restrukturyzację. Jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

- Logika proponowanego w ustawie wsparcia przedstawia się następująco. Przedsiębiorca, w chwili stwierdzenia trudności z zachowaniem płynności finansowej, będzie mógł ubiegać się o krótkoterminową pożyczkę w ramach pomocy na ratowanie. Jeżeli jednak taka sytuacja okaże się poważniejsza i udzielona pożyczka niewystarczająca – przedsiębiorca będzie mógł wystąpić dodatkowo o pożyczkę. Udzielana ona będzie jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, jeżeli jest przedsiębiorcą z sektora MŚP. A następnie – gdyby znów ta pomoc była niewystarczająca – o pomoc na restrukturyzację. W odniesieniu do dużych przedsiębiorców ścieżka otrzymywania pomocy będzie wyglądała podobnie, z tym że niedostępna będzie dla nich pomoc udzielana w ramach tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego. Duży przedsiębiorca również będzie mógł ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach pomocy na restrukturyzację - napisano w komunikacie.

bDTCzPji

Resort przypomina w komunikacie, że rząd wypłacił już firmom ponad 121 mld zł z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDTCzPjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(97)
Marcin
8 miesięcy temu
Kurcze, 120 mln dla wszystkich firm w Polsce, a jedna firma o nazwie TVP dostała 2 mld.
Cast
8 miesięcy temu
Proszę pamiętać, że wsparcie dostaną TYLKO firmy powiązane z PIS-em, czy kolesie i "kolesianki". Np. instruktor narciarski czy handlarz bronią. Amen
jkk
8 miesięcy temu
a ja mam taki pomysł - nie pomagamy nikomu ale to oznacza że na maxa ograniczamy podatki - wszyscy się wzbogacimy - jeżeli interes się nie opłaca to trudno trzeba go zamknąć a jak cię nie stać na mieszkanie to wynajmij pokój itd
bDTCzPjD
120 milionów
8 miesięcy temu
to ledwie dla brata ministra Szumowskiego wystarczy
Dexter
8 miesięcy temu
Obniżcie podatki jak to zrobiły Niemcy, a nie drukujecie pieniądze.
...
Następna strona