Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ciąża
08.06.2011 15:26

Jakie prawa przysługują pracownicy w ciąży

Pracodawca nie może jej nakazać pracy w nadgodzinach i porze nocnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mahalie/CC/Flickr)

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownica, która jest w ciąży, jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są warunki zwolnienia z winy pracownika oraz gdy zgodę wyrazi reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa.

Pracownica nie podlega ochronie, gdy jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca oraz w sytuacji, gdy została zatrudniona dla zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.

Natomiast kobieta będąca w ciąży może swobodnie rozwiązać stosunek pracy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownica złożyła wypowiedzenie nie wiedząc, że jest w ciąży? Orzecznictwo Sądu Najwyższego (sygn.akt I PK 17/90) przyjmuje, że pracownica może wówczas uchylić się od jego skutków prawych, powołując się na błąd, jako wadę oświadczenia woli.

Ponadto, bez utraty prawa do wynagrodzenia, może zwalniać się na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.

Przy tym nie może pracować w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Jeżeli kobieta pracuje w nocy, wówczas na okres ciąży pracodawca musi zmienić rozkład czasu pracy, ewentualnie przenieść ją na inne stanowisko. W ostateczności może zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy na wymagany czas.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;okreslic;termin;i;miejsce;wyplaty;wynagrodzenia,213,0,841941.html) Jak określić termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia Pracodawca jest zobowiązany wskazać termin wypłaty na konkretny dzień.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;rozliczyc;utrate;srodka;trwalego;na;skutek;kradziezy,20,0,838164.html) Jak rozliczyć utratę środka trwałego na skutek kradzieży Przepisy pozwalają pod pewnymi warunkami uznać niezamortyzowaną wartość utraconego środka trwałego za koszt uzyskania przychodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/od;czego;zaczac;zatrudnianie;pracownikow,244,0,838132.html) Od czego zacząć zatrudnianie pracowników Przedsiębiorca chcąc zatrudniać pracowników, musi pamiętać o obowiązku poinformowania o tym niektórych instytucji państwowych.
Tagi: ciąża, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz