Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
21.05.2019 15:12

Własna firma nie dla młodych ludzi. Jak działalność, to po trzydziestce

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej decyduje się mało który 20-latek. Własna firma to poważne źródło dochodu dopiero po trzydziestce. - Młodzież potrzebuje kilku lat, żeby nabrać doświadczenia - mówi money.pl Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Młodzi Polacy więcej pieniędzy dostają z renty niż z własnej firmy - wynika z danych Ministerstwa Finansów (Fot: East News)

Dane ministerialne nie pozostawiają złudzeń. To, w jaki sposób zarabiają Polacy, jest mocno związane z ich wiekiem.

Nikogo nie powinno dziwić, że na przykład młodzi ludzie często zarabiają na umowach cywilnoprawnych, a osoby starsze utrzymują się przede wszystkim z emerytury lub renty.

Co jednak jest dość interesujące, wbrew wszechobecnej modzie na start-upy młodzi ludzie wcale nie garną się do prowadzenia własnej firmy.

Obejrzyj: Klient nie płaci za fakturę? Co można zrobić?

Widać to w opracowaniu "Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego", przygotowanego przez ministerialnych ekspertów.

Czytamy w nim, że pracownicy w wieku 20-25 lat zarabiają przede wszystkim na umowach cywilnoprawnych oraz etacie. Działalność w tej grupie wiekowej odpowiada za ledwie 5 proc. wszystkich dochodów. Już nawet więcej młodzieży korzysta z renty, niż decyduje się na własną firmę.

(Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego, Ministerstwo Finansów)
(Fot: Chrostek, Klejdysz, Korniluk, Skawiński)

Wraz wiekiem skłonność do prowadzenia biznesu (albo po prostu samozatrudnienia) rośnie. W wieku 25-30 lat Polacy w ten sposób zarabiają mniej więcej co dziesiątą złotówkę.

Kolejne grupy wiekowe to już nawet 20-25 proc. dochodów osiąganych z tego źródła. Zazwyczaj kosztem bezpiecznego etatu. Choć przyznać trzeba, że umowa o pracę cały czas bije na głowę inne źródła dochodu i to aż do 60. roku życia. Wtedy do gry wchodzi już emerytura.

To nie Ameryka

Skąd tak mała skłonność Polaków do rozkręcania własnego biznesu w młodym wieku?

- To w dużej mierze wynika z braku doświadczenia - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. I dodaje, że to również kwestia kulturowa. - Kiedyś nawet badano modele europejskiej i amerykańskiej przedsiębiorczości, z których płynął właśnie taki wniosek.

Ekspert tłumaczy, że w powyższych badaniach młodzi Amerykanie byli bardziej skłonni do ryzyka, zaczynali też biznes ze znacznie mniejszymi pieniędzmi niż Europejczycy. Efekt? Firmy częściej upadały, ale gdy już przetrwały, to osiągały znacznie lepsze wyniki niż te na Starym Kontynencie.

Wspólnicy zainwestowali w biznes na kółkach 50 tys. zł
Pomysł na biznes: Burgerownia

- Młody człowiek musi odnaleźć się na rynku, poznać potrzeby klientów i nauczyć się z nimi rozmawiać - mówi Jeremi Mordasewicz. - Bardzo często muszą też zrozumieć ideę rachunku ekonomicznego. Młodzi ludzie wciąż przeszacowują dochody i nie doszacowują kosztów.

Zdaniem ekonomisty to jeden z głównych problemów młodych Polaków. - Nie doceniają też konkurencji. Wydaje im się, że wpadli na świetny pomysł, a okazuje się, że w tym samym mieście jest już kilka firm w tej samej branży - twierdzi doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Pomysł na biznes: Wakepark

Jeremiego Mordasewicza pytamy, czy taka struktura dochodów nie zmienia się w ostatnich latach. Cały czas słyszymy o nowych start-upach, nowych młodych firmach, które odnoszą sukcesy.

- Nie sądzę, by w tej kwestii doszło do zmian. Czytałem nawet ostatnio badania, według których młodzi Polacy nie chcą podejmować stanowisk kierowniczych ani odpowiedzialności za własną firmę. Wolą pracować na niższych szczeblach, ale z mniejszym stresem - puentuje ekonomista.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, msp, działalność gospodarcza, biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-05-2019

ProstePowiedzmy sobie szczerze, że głównym hamulcowym, zapobiegającym zakładaniu firmy jest rząd i sejm. Po pierwsze ZUS - stała kwota, realnie w wysokości … Czytaj całość

21-05-2019

PiotrekA ja założylem firme w wieku 40lat a dlaczego a to dla tego ze przez caly czas reformacji wmawiano nam ze pracy nie ma a jak jest to male pieniądze … Czytaj całość

21-05-2019

dgJa założyłem w 46lat , na 20 lecie pracy u tzw prywaciarza sam stałem sie prywaciarzem ,4 lata działam , doświadczenie zabrałem ze sobą , 1 osobowa dg … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)