Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwolnienie ze składek ZUS dla samozatrudnionych. Jakie są warunki?

W związku z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy spełniający kryteria w ustawie wchodzącej w skład tarczy antykryzysowej, będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. Dotyczy to także osób samozatrudnionych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Niezbędne do otrzymania zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić elektronicznie za pomocą PUE ZUS, wysyłając go pocztą lub osobiście w placówce ZUS.

Tarcza antykryzysowa to specjalna ustawa, która ma pozwolić walczyć polskim przedsiębiorcom z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Prawo zezwala na zwolnienie z płacenia składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to pomóc najmniejszym firmom – w tym osobom samozatrudnionym - przetrwać trudny czas.

Zwolnienie ze składek ZUS dla samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa zakłada 3-miesięczne zwolnienie ze składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla samozatrudnionych oraz firm zatrudniających maksymalnie 49 pracowników. To ratunek dla najmniejszych graczy na rynku.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP oraz FEP. Osoba samozatrudniona zachowa prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jakie warunki trzeba spełnić?

Samozatrudnieni chcący skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS muszą spełnić kilka warunków. Są to:

  • prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 roku,
  • opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne bądź zdrowotne,
  • bycie przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
  • w miesiącu, za który składany jest wniosek, ich przychód z działalności nie może być wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.

Niezbędne do otrzymania zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić elektronicznie za pomocą PUE ZUS, wysyłając go pocztą lub składając osobiście w placówce ZUS. We wniosku należy zawrzeć dane wnioskodawcy, miesiące zwolnienia ze składek oraz kwotę przychodu w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek.

Ostatnim dniem składania wniosków do ZUS jest 30 czerwca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2020

WALDEKCały czas to samo zwolnienie z zus Droga Interio prowadze swoj biznes na bazarach sprzedaje odziez jak wielu innych znajomych sa takze inni … Czytaj całość

26-04-2020

lordsa wybory wiec zaglosujcie by zmienic ta patologie

26-04-2020

marNiemcy dali kasę żeby ludzie nie utracili płynności a u nas trzeba żebrać o zwolnienie z zus i to nie wiadomo czy nie trzeba będzie tego oddawać za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)