Pełna księgowość od nowego roku? Firmy, których przychód w ubiegłym roku przekroczył 3.133.280 złotych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji opartej na księgach handlowych. Z czym wiąże się ta zmiana? Na co powinni zwrócić uwagę podatnicy, prowadzący księgi handlowe? Kto odpowiada za prawidłowe prowadzenie księgowości?
Jak odzyskać VAT za materiały budowlane Tylko do końca czerwca podatnicy, którzy zakończyli inwestycję przed 1 stycznia tego roku mogą składać wnioski o zwrot VAT-u związanego z zakupem materiałów przeznaczonych na budowę lub remont domu albo mieszkania.
Zwrot VAT za materiały budowlane Od początku roku można już składać wnioski o zwrot Vatu związanego z zakupem materiałów budowlanych przeznaczonych na budowę lub remont domu albo mieszkania. Wchodzące właśnie w życie przepisy o zwrocie VAT mają zrekompensować inwestorom idywidualnym podniesienia podatku na materiały budowlane z 7 do 22 procent.
Sposób na dłużnika Przedsiębiorcy często mają problem z nierzetelnymi dłużnikami starającymi się uniknąć spłaty długów poprzez pozbycie się majątku, z którego mogłaby zostać wyegzekwowana należność. Co w takiej sytuacji pozostaje wierzycielowi? Pod pewnymi warunkami ma on jeszcze szansę odzyskać swoje pieniądze, umożliwia to instytucja tzw. "skargi pauliańskiej".
Pracowników trzeba informować Pod obrady Sejmu trafiły dwie wersje ustawy, dostosowującej polskie przepisy do unijnej dyrektywy o dialogu z pracownikami. Projekt rządowy zakłada, że wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają obowiązek przedstawiania sytuacji ekonomicznej firmy oraz planów dotyczących zmian w zatrudnieniu wybranym przedstawicielom załogi.
Podróże służbowe - wyższe diety Od nowego roku zmieniają się zasady rozliczeń podróży służbowych. Wysokość diety krajowej wzrośnie do 22 złotych, czyli o złotówkę. Rosną także kwoty ryczałtów za przejazdy komunikacją miejscową za nocleg.
Dla kogo kasy fiskalne w 2006 roku? 19 grudnia wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie stosowania kas fiskalnych. Jednak dopiero za trzy miesiące okaże się, czy korepetytorzy lub lekarze będą musieli ponieść wydatki na zakup kasy.
Komornik w Unii wykona polski nakaz Najprawdopodobniej już wkrótce odzyskanie pieniędzy od dłużników z państw Unii stanie się znacznie prostsze. Wszystko za sprawą instytucji tzw. europejskiego tytułu egzekucyjnego, który w najbliższym czasie ma zostać wprowadzony do Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Interpretacje podatkowe niezgodne z konstytucją? Mimo początkowych nadziei, jakie wszyscy podatnicy wiązali z wprowadzeniem przepisów o interpretacjach, szybko wyszły na jaw liczne niedoskonałości tej instytucji prawnej.
Interpretacje podatkowe niezgodne z konstytucją? Mimo początkowych nadziei, jakie wszyscy podatnicy wiązali z wprowadzeniem przepisów o interpretacjach, szybko wyszły na jaw liczne niedoskonałości tej instytucji prawnej.
Kiedy zmiany w podatkach? Zmiany systemu podatkowego od 2008 lub 2009 roku zapowiada szef rządu Kazimierz Marcinkiewicz. Premier nie wyklucza jednak zmniejszenia stawek podatku dochodowego od osób prawnych od stycznia 2007.
Łatwiej o dotację z Unii Ministerstwo Gospodarki zamierza uprościć procedury i wymogi dotyczące składanych przez przedsiębiorców wniosków o dofinansowanie z UE.
Łatwiej o dotację z Unii Ministerstwo Gospodarki zamierza uprościć procedury i wymogi dotyczące składanych przez przedsiębiorców wniosków o dofinansowanie z UE.
Arbitraż zamiast sądu powszechnego Założenie sprawy gospodarczej w sądzie powszechnym oznacza zazwyczaj dla przedsiębiorcy długie oczekiwanie na wyrok. Istnieją w Polsce jednak rozwiązania prawne umożliwiające skuteczniejsze rozstrzyganie sporów między firmami – sądy polubowne, czyli arbitrażowe.
Niższy podatek dochodowy najwcześniej za rok Niestety, wyczekiwanej obniżki podatków nie będzie. Wczoraj minął termin publikacji ewentualnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok.
Surowsze kary za przestępstwa skarbowe Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany - we wchodzącej w życie 17 grudnia - nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
Surowsze kary za przestępstwa skarbowe Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany, wchodzącej w życie 17 grudnia, nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
Przedsiębiorco sprawdź oprogramowanie w firmie Coraz częściej przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że używając nielegalnego oprogramowania muszą się liczyć z możliwością wysokich kar. Nierzadko jednak pracownicy instalują dodatkowe programy, których legalności nikt już nie kontroluje. Konsekwencje takich działań poniesie właściciel firmy.
Samochód zamortyzowany przez męża przekazany firmie żony Czy małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód? Prawo podatkowe stara się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, bowiem idea odliczania tych samych kosztów więcej niż raz jest zdecydowanie sprzeczna z interesem fiskusa.
Jak urzędy skarbowe walczą z zaniżaniem dochodów? Przedsiębiorstwo zarabia za mało? Zbyt mało wpłaca do budżetu? Urzędnicy od razu stają się podejrzliwi. A na walkę z zaniżaniem podatków skarbówka ma wiele sposobów.