Większa swoboda przedsiębiorców Ograniczenie biurokracji, bezpłatna rejestracja firmy w jednym okienku, skrócenie liczby i czasu kontroli przedsiębiorców oraz wprowadzenie instytucji tzw. „zawieszenia” – to pomysły rządu na zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Korupcja w Ministerstwie Finansów Kilku wysokich urzędników Ministerstwa Finansów podejrzanych o korupcję zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Jak podkreśla jednak minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zarzuty wobec nich dotyczą okresu od 1994 do 2004 roku.
Zlikwiduj i ponownie otwórz swoją firmę! Podatek liniowy czy według skali? Taką decyzję przedsiębiorcy muszą podjąć na początku roku. Po kilku miesiącach może się jednak okazać, że wybrana forma opodatkowania nie będzie jednak opłacalna. Wtedy rozwiązaniem może być likwidacja działalności i ponowne jej zarejestrowanie.
Przedsiębiorcy uciekną z Polski? Najważniejsze bariery dla rozwoju małych i średnich firm nie zmieniły się od lat. To przede wszystkim wysokie pozapłacowe koszty pracy, podatki i koszt ich pobierania, oraz uciążliwa biurokracja.
Nie będziemy odpracowywać świąt! Za długi majowy weekend wielu pracowników zapłaci utratą wolnej soboty. Tak samo miało być w grudniu, prawdopodobnie tak jednak nie będzie. Chodzi o zmianę, dzięki której nie będzie trzeba odpracowywać świąt, jeżeli w jednym tygodniu kalendarzowym występują dwa ustawowo wolne od pracy dni i i żaden z nich nie przypada w niedzielę. Taki projekt zmiany w kodeksie pracy przygotowuje rząd.
Działalność będzie można zawiesić? Firma nie funkcjonuje, a mimo to składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacić trzeba - z takimi opiniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się często przedsiębiorcy.
Ulga na emeryturę Powstaje nowa ulga podatkowa. Pieniądze gromadzone na indywidualnych kontach emerytalnych miałyby być odliczane od dochodu lub podatku.
Więzienie za brak PIT Zarabiałeś tylko za granicą? I tak musisz złożyć polski PIT roczny. Wielu podatników uznało, że nie warto, bo fiskus i tak się o tym nie dowie. Jednak to nieprawda. A niezłożenie deklaracji może być uznane nawet za przestępstwo skarbowe.
Wielka nagroda w ZUS Warto być jednym z pracowników ZUS-u. Jak podaje "Fakt" niemal każdy z nich otrzymał za pierwszy kwartał kilkusetzłotową nagrodę. Średnio wyszło po 438 złotych. Dodatkowe gratyfikacje finansowe są przyznawane za dobrze wykonaną pracę.
Kontrola w firmie? Podatniku, nie trać nadziei! Wizyta kontrolerów w firmie budzi zazwyczaj przerażenie. Jeśli jednak znamy swoje prawa i nie będziemy bierni, możemy jeszcze wiele zrobić, by konsekwencje finasowe ewentualnych błędów były jak najmniejsze.
Pożyczasz sam sobie - zapłać podatek Niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że przekazanie pieniędzy z konta firmowego na prywatne potrzeby przedsiębiorcy to dochód, który powinien być opodatkowany.
Wyższy ZUS od przedsiębiorczych rencistów Ponad 550 złotych więcej bedą musieli co miesiąc wpłacać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorcy na rencie. Takie są konsekwencje przyjętej przez poprzedni Sejm ustawy.
Biopaliwa wracają Od przyszłego roku każdy litr benzyny musi zawierać od 4 do 5 proc. etanolu, a każdy litr oleju napędowego - od 4 do 5 proc. estrów produkowanych np. z rzepaku.
Koniec bezkarności urzędników? Odszkodowania za błędy urzędników płacimy obecnie wszyscy. Jeśli jednak wejdzie w życie projekt ustawy o osobistej odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych, może się to zmienić. Brak bezpośredniej odpowiedzialności majątkowej sprawia, że administracja publiczna coraz częściej działa z naruszeniem prawa, doprowadzając często do spektakularnych bankructw i likwidacji nawet i setek miejsc pracy.
Innowacyjność za unijne pieniądze W ciągu najbliższych siedmiu lat polscy przedsiębiorcy mogą otrzymać siedem miliardów euro w ramach centralnego programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”.
Zagraniczne koncerny polubiły Polskę Inwestorzy zagraniczni wydali w Polsce w minionym roku 8,7 mld dolarów. To o miliard więcej, niż w 2004 roku - informuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Będą odszkodowania za błędy fiskusa Podatnicy, którzy ucierpieli w skutek błędnych decyzji skarbówki powinni dostać odszkodowanie. Tak orzekł Sąd Najwyższy w, podjętej na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, uchwale. To fiskus, a nie - jak dotąd - przedsiębiorca, powinien ponosić konsekwencje błędów aparatu skarbowego.
FUTURALLIA - Wrocław 2006! Największe spotkanie przedsiębiorców Już 31 maja, pod patronatem Money.pl, rozpocznie się we Wrocławiu XI edycja Międzynarodowego Forum Przedsiębiorców FUTURALLIA 2006. To najlepsza okazja dla małych i średnich firm, które chcą znaleźć partnerów za granicą.