Interpretacje podatkowe będą droższe Od przyszłego roku podatnicy mają płacić piętnastokrotnie więcej za wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Będzie też trudniej ją uzyskać.
Ministerstwo Pracy uderza w cudzoziemców Cudzoziemiec, który chce dostać zezwolenie na pracę, musi zatrudnić w swojej firmie co najmniej dwóch Polaków. Nowe, absurdalne przepisy wprowadziło Ministerstwo Pracy.
Prościej w przetargach Przetargi na zamówienia publiczne będą miały uproszczoną procedurę. Ministerstwo Rozwoju chce w ten sposób pomóc w większym wykorzystaniu unijnych pieniędzy.
W Czarnogórze czeka 13 milionów euro Eksporterzy maszyn i usług z zakresu rolnictwa i infrastruktury już niedługo będą mogli podpisywać pierwsze kontrakty finansowane z kredytu preferencyjnego udzielonego przez Polskę Czarnogórze.
Mała firma, mniejsza pomoc Niejednoznaczne definicje, brak wytycznych, niestosowanie się do zaleceń ministerstwa - to tylko niektóre zaniedbania, utrudniające małym i średnim firmom uzyskanie unijnej dotacji.
E-deklaracje opóźnione W końcu można wysyłać elektroniczne zeznania podatkowe, choć e-deklaracje miały wejść w życie już 16 sierpnia. Termin ten był wielokrotnie przesuwany.
Nie bójmy się telepracy W dobie rosnącego zapotrzebowania na mobilność pracowników oraz szybko rozwijających się technologii komunikacyjnych pracodawcy mają asa w rękawie - telepracę.
PiS bierze się za rzemiosło Prawo i Sprawiedliwość chce na nowo zdefiniować listę zawodów rzemieślniczych. Pomysły parlamentarzystów ograniczą jednak swobodę wykonywania niektórych zawodów.
Arbitraż alternatywą dla sądów Rozprawa przed sądem powszechnym może trwać nawet kilka lat. W sądzie arbitrażowym rozstrzygnięcia zapadają zwykle w ciągu kilku miesięcy. Ponadto arbitraż odznacza się znacznie większą prostotą działania.
Krawcy i szewcy na niższym Vacie Od 1 października ma obowiązywać preferencyjna 7 - proc. stawka VAT na usługi pracochłonne. Będą z niej mogli skorzystać m.in. fryzjerzy, krawcy i szewcy.
Więcej formalności przy zatrudnianiu Przedsiębiorcy krytykują przepisy, które wprowadziła nowela kodeksu pracy z 23 czerwca. Zmiany w przepisach miały ułatwić życie pracodawcom i ograniczyć biurokrację. Wyszło na odwrót.
Wierzyciel lepiej chroniony przed dłużnikiem Wierzyciel będzie mógł żądać, aby sąd ustanowił rozdzielność majątkową między dłużnikiem, a jego małżonkiem. Ma to umożliwić przeprowadzenie egzekucji. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przygotowanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
Alternatywne źródła finansowania Gdy nasza firma ma już za sobą stadium wejścia w życie, uruchomienia, radzi sobie w miarę dobrze na rynku czas jest pomyśleć o jej dalszym, dynamicznym rozwoju.
Budżet bezprawnie zarabiał na kaucjach Odsetki od kaucji sądowej są własnością osoby, która ją wpłaciła - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Dotychczas składający kaucję tracił nie tylko możliwe do osiągnięcia zyski kapitałowe, ale i - wobec inflacji - część wartości wpłacanej kwoty.
Unia wypłaci rodzinne Praca na własny rachunek czy też zatrudnienie w jednym z krajów Unii także daje możliwość do ubiegania się o zasiłki rodzinne. Warto tego dopilnować, bo w niektórych państwach UE takie świadczenia są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce.
Nie ma reform dla przedsiębiorców Podczas, gdy inne kraje reformują swoje gospodarki, Polska stoi w miejscu. Znaleźliśmy się na 75 pozycji rankingu najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom krajów.