REGON-u nie będzie? Do identyfikacji przedsiębiorcy w zupełności wystarczy numer NIP - twierdzi Ministerstwo Gospodarki. W ramach zmniejszania biurokratycznych obciążeń przy zakładaniu działalności resort proponuje zniesienie konieczności rejestrowania firmy w Urzędzie Statystycznym.
Partnerów z całego świata szukali we Wrocławiu Tysiąc dwustu przedsiębiorców z 36 krajów wzięło udział w organizowanym pod patronatem Money.pl Międzynarodowym Forum Przedsiębiorców FUTURALLIA 2006.
Droga sprawiedliwość Małych i średnich przedsiębiorców nie stać na profesjonalną opiekę prawną. A bez niej w sądzie gospodarczym trudno cokolwiek uzyskać. Jak donosi raport Banku Światowego, dochodzenie wynikających z umów praw jest wciąż jedną z największych barier w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
CBA do Trybunału Przedsiębiorcy boją się ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i proszą o pomoc prezydenta. Ich zdaniem niedopuszczalne jest, aby od decyzji jednego urzędnika - przyszłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - zależało to, czy do firmy wejdzie kontrola.
ZUS dla rencistów od przyszłego roku Do końca roku renciści, prowadzący działalność nie muszą opłacać składek na ZUS. Podlegają oni dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności.
Debata w sprawie kas fiskalnych Kasy fiskalne powinny być stosowane jak najszerzej - twierdzi wiceminister Zyta Gilowska. Jednak ogromna ilość wydawanych przez Ministerstwo Finansów przepisów (już ponad 30 aktów prawnych) sprawia, że wielu podatnikom trudno się zorientować w swoich obowiązkach.
FUTURALLIA Wrocław 2006. Szansa rozwoju na rynkach zagranicznych Ponad tysiąc stu przedsiębiorców z niemal czterdziestu krajów świata spotka się na organizowanym pod patronatem Money.pl Międzynarodowym Forum Przedsiębiorców FUTURALLIA we Wrocławiu. To najlepsza okazja dla małych i średnich firm, które chcą znaleźć partnerów za granicą.
Dyrektywa o swobodzie świadczenia usług: porozumienie zawarte, Polska zadowolona Po ośmiogodzinnej dyskusji kraje członkowskie Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie dyrektywy usługowej, zgadzając się na przyjęcie kontrowersyjnych zapisów. Polska, która wcześniej krytykowała projekt, bo nie w pełni liberalizował rynek usług, zaakceptowała kompromis.
e-deklaracje w późniejszym terminie W tym roku nie będzie można składać deklaracji przez Internet. Ministerstwo Finansów chce przesunąć rozpoczęcie takich rozliczeń z fiskusem z 16 sierpnia na 1 stycznia przyszłego roku. Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy - Ordynacja podatkowa – pisze „Rzeczpospolita”.
Kontrole: więcej i skuteczniej Urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły w ubiegłym roku o 12% więcej kontroli, niż rok wcześniej. Zdecydowanie częściej, niż w ubiegłych latach sprawdzali zwykłych podatników. W firmach kontrole były najczęściej doraźne, dotyczyły przede wszystkim kas fiskalnych.
Trzeba radzić się pracowników Od 25 maja firmy, w których zatrudnionych jest powyżej stu pracowników muszą konsultować z nimi wszystkie decyzje, dotyczące zatrudnienia. Nowe rady pracownicze zyskują prawo do informacji o sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa i jego planach rozwoju. Przedsiębiorcy obawiają się, że w ten sposób strategiczne informacje o stanie firmy mogą trafić do konkurencji.
ZUS uprości sobie życie kosztem przyszłych emerytów? Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zmienić sposób waloryzacji emerytur. Na zmianach stracimy, jeśli, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, polska gospodarka będzie się nadal rozwijać.
O gospodarkę bądźmy spokojni - relacja z debaty Money.pl Wyszło optymistycznie. Większość gości uznała, że sytuacja gospodarcza jest na tyle dobra, że w najbliższym czasie nie będzie ją łatwo zepsuć. Udział w kolejnej już debacie Money.pl wzięli: prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PricewaterhouseCoopers, poseł PiS Artur Zawisza, Janusz Grobicki, ekspert Centrum im. Adam Smitha i Tomasz Uchman z zarządu BCC.
Licytacja na ulgi dla pracowników Dodatkowe dni wolne, ekstra pieniądze za nadgodziny, wcześniejsze emerytury z kieszeni pracodawców. Posłowie i rząd rozpoczęli licytację, kto da więcej pracownikom. Kto za to zapłaci? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".
Przedsiębiorcze matki zapłacą ZUS Prowadząca działalność gospodarczą a jednocześnie zatrudniona na etacie kobieta, biorąc urlop macierzyński lub wychowawczy będzie musiała płacić składki na ubezpieczenia społeczne.
Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie Uproszczenie i przyspieszenie procedur przetargowych. Zwiększenie do 60 tysięcy euro progu, od którego należy stosować te procedury. Takie zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych od jutra mają wejść w życie.
Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie Uproszczenie i przyspieszenie procedur przetargowych. Zwiększenie do 60 tysięcy euro progu, od którego należy stosować te procedury. To przewiduje między innymi nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która wchodzi w życie od jutra.
Gumowa Ordynacja Podatkowa Nowe zasady udzielania interpretacji podatkowych to kolejny bubel prawny. Portal Money.pl ustalił, że przedsiębiorcy mogą płacić za "centralne interpretacje" nawet i kilkaset złotych.
Tajemnice najpowszechniejszej z umów: umowy sprzedaży Każdego dnia, choć przeważnie się nad tym nie zastanawiamy, zawieramy umowy. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę to jednak kupno pieczywa, warzyw czy gazet to także umowa. Więcej - prawa i obowiązki stron w przypadku takiej umowy są ściśle określone przepisami prawa. We własnym interesie warto je znać.