*Prowadząca działalność gospodarczą a jednocześnie zatrudniona na etacie kobieta, biorąc urlop macierzyński lub wychowawczy będzie musiała płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Tak wynika z wydanego wczoraj wyroku Sądu Najwyższego. *
Podczas takich urlopów składki na ubezpieczenia opłacane są nie przez zatrudnioną i jej pracodawcę. ale przez budżet państwa. W związku z tym sędziowie uznali, że nie jest on okresem "ubezpieczenia pracowniczego".
Matki z własną firmą na ZUS będą płacić dodatkowo niemal 560 złotych miesięcznie
Możliwość niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne od prowadzonej działalności dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdy przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu pracowniczemu. Obowiązkowa jest dla niego wtedy jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Jak twierdzi Rzeczpospolita, dotychczas interpretacje tego przepisu były różne. Część wyroków przyznawała rację pracownikom, pozwalając im na niepłacenie ZUS-u od prowadzonego biznesu, jednak część przychylała się do stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który tych składek wymagał.
Jak pisze Rzeczpospolita, uzasadniając uchwałę, Walerian Sanetra, prezes Izby Pracy powiedział, że wykładania systemowa przemawia za uznaniem, iż urlop macierzyński bądź wychowawczy jest trzecim odrębnym tytułem ubezpieczenia (obok pracowniczego i z działalności gospodarczej). Osoby, które w tym okresie są pracownikami, podlegają więc ubezpieczeniu od swej działalności gospodarczej i muszą opłacać od niej składki.
| Komentarz |
| --- |
| **
Agnieszka Zawadzka, Money.pl:** Konieczność płacenia składek od prowadzonej działalności będzie dla wielu kobiet poważną barierą. I, prawdopodobnie, wiele z nich będzie zmuszonych własną firmę zlikwidować. Zwłaszcza, że działalność prowadzona równolegle z etatową pracą, często stanowi tylko dodatek do pensji. ZUS od przedsiębiorczych, dla osób, które, pracując na etacie, ubezpieczone są przez pracodawcę płacony być nie musi. Jednak kobiety, za które podczas urlopu składki płaci budżet będą w tej sytuacji dyskryminowane. |