Poradniki
FAKTURA PRO FORMA / Faktura proforma - co to jest i kiedy jest używana?
Faktury proforma najczęściej używa się w celu przedstawienia swojej oferty sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Nie jest to dokument księgowy, jej znaczenie dotyczy jedynie roli informacyjnej. Warto jednak z niej korzystać, ponieważ jest to rodzaj zabezpieczenia swoich interesów.
URLOP DZIEKAŃSKI / Urlop dziekański. Kiedy przysługuje i jak się o niego ubiegać?
Urlop dziekański jest to przerwa w studiowaniu w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu studenta. Może to być choroba, urodzenia dziecka czy inna ważna przyczyna. Zasady udzielania urlopu dziekańskiego mogą się różnić w zależności od uczelni.
MIKROPRZEDSIĘBIORCY / Mikroprzedsiębiorca - definicja. Kogo można nazwać mikroprzedsiębiorcą?
Jako mikroprzedsiębiorca może zostać zakwalifikowany przedsiębiorca, który spełnia określone wytyczne dotyczące zatrudnienia, rocznego obrotu netto i sumy aktywów.
PODATKI / Jeździsz prywatnym samochodem w celach służbowych? Fiskus ma na ciebie oko
Nie w każdej sytuacji pracownik wsiada za kółko służbowego samochodu. Czasem łatwiej mu załatwić sprawy firmy prywatnym pojazdem. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą jednak pamiętać o tym, jak rozliczać się z takich podróży z fiskusem.
ZUS / Druk OL-9 – zaświadczenie o stanie zdrowia. Po co jest wydawane i jak powinno wyglądać?
Druk OL-9 jest zaświadczeniem o stanie zdrowia, którego używa się dla celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Ubezpieczania społeczne administrowane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten dokument zastępuje dotychczasowy druk N-9, który stanowi zaświadczenie o stanie zdrowia dla celów świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego.
WIRTUALNE BIURO / Wirtualne biuro. Jak funkcjonuje i dla kogo jest odpowiednią formą działalności?
Wirtualne biuro jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które np. wykonują pracę zdalną. Każda firma musi mieć siedzibę, czyli adres, pod którym jest zarejestrowana. Firma może być oczywiście zarejestrowana w mieszkaniu, ale nie zawsze będzie to najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Dlatego w początkowym etapie działalności można skorzystać z propozycji, jaką jest tzw. wirtualne biuro.
ODSTĄPIENIE OD UMOWY / Odstąpienie od umowy. Kiedy jest możliwe i jak wygląda taki dokument?
Prawo pozwala zakończyć stosunek zobowiązaniowy pod pewnymi względami. Jednym z najczęściej występujących jest możliwość odstąpienia od umowy w przypadku niewykonania zobowiązania. Dowiedz się, w jaki sposób skorzystać z takiego uprawnienia i kto ma do niego prawo.
HOME OFFICE / Home Office. Korzyści i wyzwania pracy z domu
Home Office to system pracy w domu. Biurem jest nasz salon lub przygotowany do tego celu pokój. Home Office jest bardzo popularnym sposobem na pracę. Wiąże się jednak z kilkoma sporymi wyzwaniami. Zobacz, o czym warto pamiętać, przygotowując się do pracy w domu.
PRAWO SPADKOWE / Spadek po ojcu. Jakich formalności trzeba dopełnić?
Kto dziedziczy jako pierwszy po ojcu? W jaki sposób są załatwiane formalności w tej sprawie? Kiedy kończy się sprawa spadkowa? Tego dowiesz się z naszego materiału.
DAROWIZNY I SPADKI / Podatek od spadków i darowizn. Kto musi go zapłacić i ile wynosi?
Podatek od spadków i darowizn płacą wszyscy ci, którzy nabyli majątek w spadku albo jako darowizna. Podatek ten musi być zapłacony, jeśli wartość majątku jest wyższa od kwoty stanowiącej wartość wolną od podatku. Utarło się przekonanie, że łatwo uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizny. Prawda leży jak zawsze pośrodku.
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ / Wzór wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Jednym z najmniej "inwazyjnych" sposobów zakończenia współpracy z pracodawcą jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron. Zobacz, jak powinien wyglądać wzór takiego wypowiedzenia umowy o pracę
ZACHOWEK / Zachowek po rodzicach. Co warto wiedzieć o zachowku?
Zachowek to pojęcie związane z dziedziczeniem. Ma on na celu zabezpieczyć interesy osób najbliższych dla spadkodawców. Zobacz, kiedy przysługuje zachowek po rodzicach i ile wynosi.
UMOWA NA ZASTĘPSTWO / Umowa na zastępstwo – elementy, termin zakończenia, obowiązujące zasady
Umowa na zastępstwo to forma umowy o pracę, w ramach której stałego pracownika na wypadek jego choroby lub urlopu zastąpić może inna osoba. Pracodawcy korzystają z tej możliwości, aby nie było przerw w wykonywaniu obowiązków.
ZWIĄZEK ZAWODOWY / Związek zawodowy. Czym jest i jak go założyć?
Związek zawodowy to organizacja, która broni interesów pracowników u pracodawcy. W Polsce jest obecnie zarejestrowanych ponad 7,5 tys. związków zawodowych. Jak działa związek zawodowy?
UMOWA ZLECENIE / Rozwiązanie umowy zlecenia. Jakie obowiązują zasady?
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Może być podpisana w sposób dowolny, ponieważ jest tu stosowana zasada swobody umów.Czy swoboda zawierania umów zlecenia dotyczy też sposoby rozwiązanie umowy zlecenie?
STAŻ / Stażysta. Kto może być stażystą i jakie ma on prawa?
Stażysta podczas stażu nabywa umiejętności praktyczne, które są niezbędne do tego, żeby wykonywać pracę. Umowa taka podpisywana jest zwykle między urzędem pracy a stażystą.
ANEKS DO UMOWY / Aneks do umowy. Jak wygląda wzór takiego dokumentu?
W przypadku zmian, które zachodzą w umowie, a nie byliśmy w stanie ich przewidzieć na początku, warto przygotować aneks do umowy. Jak taki dokument wygląda? Przedstawiamy wzór aneksu do umowy.
WZORY PISM / Wniosek o urlop wypoczynkowy. Przykładowy wzór pisma
Pracownik, który świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, ma wiele przywilejów i praw. Jednym z najważniejszych praw jest możliwość skorzystania z urlopu. Urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy dla każdego pracownika. Jest udzielany na podstawie wniosku urlopowego, który jest składany na ręce pracodawcy.