Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPoradniki
 • Co to jest weksel?
  20.09.2018
  Co to jest weksel?
  Weksel kojarzy się raczej z dawnymi czasami, kiedy był on rodzajem poręczenia finansowego. Jednak obecnie nadal się go stosuje – jest używany na przykład w kontekście umów kredytowych, jako jedna z form zabezpieczenia takiej pożyczki.
 • Prawo do urlopu
  20.09.2018
  Prawo do urlopu
  Prawo do urlopu wypoczynkowego zapisane jest w Konstytucji RP i oznacza coroczną, odpłatną i ciągłą przerwę w świadczeniu pracy, której długość zależy od stażu pracy.
 • Umowa na okres próbny
  20.09.2018
  Umowa na okres próbny
  Umowa na okres próbny może być zawarta między pracodawcą lub pracownikiem na okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Prawne możliwości zawarcia tej umowy to tylko i wyłącznie sprawdzenie kompetencji pracownika zatrudnionego na określonym stanowisku.
 • Spółka cywilna – wszystko, co warto o niej wiedzieć
  20.09.2018
  Spółka cywilna – wszystko, co warto o niej wiedzieć
  Założenie spółki cywilnej jest jedną z najbardziej popularnych forma prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Wiele osób wybiera właśnie ją ze względu na prostotę.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  20.09.2018
  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z możliwych form opodatkowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności. Taka forma rozliczenia jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.
 • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
  20.09.2018
  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest najczęściej wybieraną formą rezygnacji z pracy przez pracownika oraz zwolnienia pracownika przez jego pracodawcę. Wybiera się ją, ponieważ jest najszybsza, pozwala na wskazanie dowolnego terminu, również natychmiastowego.
 • Przychód a dochód – czym się od siebie różnią?
  20.09.2018
  Przychód a dochód – czym się od siebie różnią?
  Myśląc o potocznych pojęciach, dosyć często słów przychód i dochód używa się zamiennie. Jednakże z podatkowego punktu widzenia, przychód i dochód to dwa zupełnie różne określenia i absolutnie nie należy używać ich naprzemiennie.
 • Praca tymczasowa a etat
  19.09.2018
  Praca tymczasowa a etat
  Praca tymczasowa oferuje elastyczne godziny pracy. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy wolą pracować w nienormowanym czasie pracy. Czym taka praca różni się od etatu?
 • Podanie o pracę – wzór z omówieniem
  19.09.2018
  Podanie o pracę – wzór z omówieniem
  Wzór podania o pracę jest przydatne, jeżeli właśnie poszukujesz nowego stanowiska pracy. Warto wyjść ze swoją własną inicjatywą i poinformować potencjalnego pracodawcę o swoich zaletach.
 • PIT 36L – kto go składa?
  19.09.2018
  PIT 36L – kto go składa?
  PIT-36L to deklaracja podatkowa odpowiednia dla podatników, którzy w swojej działalności gospodarczej korzystają z podatku liniowego. Taka forma opodatkowania została przygotowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek osobowych oraz rolników zajmujących się działami specjalnymi.
 • Okres wypowiedzenia umowy o pracę
  19.09.2018
  Okres wypowiedzenia umowy o pracę
  Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony ściśle od kilku czynników. Wśród nich wyróżnić można okres zatrudnienia u danego pracodawcy, rodzaju zawartej umowy i czasu, na który umowa terminowa została zawarta.
 • Nota księgowa – kiedy się ją wykorzystuje?
  19.09.2018
  Nota księgowa – kiedy się ją wykorzystuje?
  Nie każda transakcja dokonywana pomiędzy podmiotami musi być udokumentowana fakturą. Są takie sytuacje, w których dostatecznym dokumentem księgowym jest nota księgowa, zwana inaczej także notą obciążeniowo-uznaniową.
 • Kiedy NIP, a kiedy PESEL?
  19.09.2018
  Kiedy NIP, a kiedy PESEL?
  W 2012 roku wprowadzono zmiany dotyczące posługiwania się identyfikatorami podatkowymi. Obecnie za takie uznaje się numer PESEL oraz numer NIP, które nie są traktowane jako zamienniki. W jakich konkretnie przypadkach należy więc posługiwać się tymi identyfikatorami?
 • Mieszkanie na wakacje – umowa najmu mieszkania
  19.09.2018
  Mieszkanie na wakacje – umowa najmu mieszkania
  Osoby mieszkające w atrakcyjnych rejonach Polski nierzadko decydują się na sezonowe lub całoroczne wynajmowanie swojego mieszkania turystom. Umowa najmu mieszkania obejmować musi kilka istotnych kwestii.
 • Lista obecności – podstawowy element ewidencjonowania czasu pracy
  18.09.2018
  Lista obecności – podstawowy element ewidencjonowania czasu pracy
  Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy swojego pracownika. Robi się to między innymi na podstawie listy obecności.
 • Księgowość online – czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
  18.09.2018
  Księgowość online – czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?
  Firma, w której zatrudnionych jest więcej niż 10 osób, powinna mieć specjalny dział kadr i płac. Kiedy jednak właściciel nie chce skorzystać z takiej opcji, zdecydować się może na inne, takie jak księgowość online.
 • Książka przychodów i rozchodów
  18.09.2018
  Książka przychodów i rozchodów
  Książka przychodów i rozchodów jest jedną z metod ewidencjonowania przychodów z tytułu prowadzenia działalności. W niektórych przypadkach prowadzenie KPiR może być obowiązkowe.
 • Koszty pracodawcy – jakie koszty ponosi się przy zatrudnieniu pracownika?
  18.09.2018
  Koszty pracodawcy – jakie koszty ponosi się przy zatrudnieniu pracownika?
  Przedsiębiorca, który rozwija swoją firmę, z czasem zatrudnia coraz więcej osób. Dokonać tego może na podstawie różnorodnego typu umów w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Są to zarówno umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawne.
 • Kiedy używana jest faktura proforma?
  18.09.2018
  Kiedy używana jest faktura proforma?
  Faktury proforma najczęściej używa się w celu przedstawienia swojej oferty sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Nie jest to dokument księgowy, jej znaczenie dotyczy jedynie roli informacyjnej.
 • Kapitał zakładowy. Co to jest?
  18.09.2018
  Kapitał zakładowy. Co to jest?
  Kapitał zakładowy niezależnie od rodzaju spółki to suma wkładu wszystkich wspólników spółki. Może on przybierać formę pieniężną, ale także niepieniężną. Akcjonariusze spółki, czyli jej wspólnicy, gromadzą taki majątek, a następnie dokonują wniesienia swoich wkładów do spółki.
1 2 3 4 5 6 7