Kontrole na ostatni gwizdek. Fiskus ma patent, jak przechytrzyć prawo Trybunał Konstytucyjny na swoim ostatnim posiedzeniu miał zdecydować, czy wolno skarbówce w nieskończoność wydłużać postępowania skarbowe. Sędziowie zdecydowali jednak sprawę odroczyć. Tym samym tysiące podatników nadal latami czekać będą na decyzję, od których zależy ich przyszłość.
Pomysł na biznes: Manufaktura narciarska - Jesteśmy jedyną w Polsce firmą, realizującą zamówienia indywidualne na narty – mówi Szymon Girtler, założyciel i współwłaściciel "Monck Custom", małej manufaktury narciarskiej. - Tworzymy spersonalizowane narty zjazdowe. To produkty unikalne, "szyte na miarę" – pod konkretną wagę, wzrost i umiejętności – tłumaczy właściciel. Jego firma nie ma konkurencji w swojej kategorii. Po spersonalizowane, polskie narty zgłaszają się klienci m.in. z Kanady, Australii czy Japonii. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Pomysł na biznes: Kawiarnia z kotami - To kawiarnia inna niż wszystkie. Naszą ideą jest pomaganie i ludziom i kotom – mówi Anna Pawlicka, właścicielka Miau Cafe. Jej pomysł na biznes to pierwsza w Warszawie kawiarnia z kotami. - Pomagamy bezdomnym zwierzętom, organizujemy akcje charytatywne, aktywizujemy seniorów. Ludzie mogą się u nas zrelaksować w towarzystwie kota – dodaje właścicielka. Firma powstała dzięki darczyńcom. Połowę inwestycji sfinansowali internauci. Po roku działalności właścicielka myśli o drugim lokalu. Nie ma tu żadnej konkurencji. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Składki ZUS znowu w górę. Zakład opublikował nowe stawki Od stycznia właściciele firm muszą przygotować się na podwyżki. Dla każdego przedsiębiorcy comiesięczny przelew do ZUS będzie oznaczał wydatek o ponad 40 zł większy niż w tym roku.
Pomysł na biznes: Ręcznie robione dekoracje świąteczne - Większość produktów, które tworze jest wykonywane w pojedynczych egzemplarzach – mówi Monika Jarecka, właścicielka firmy "Cudawianki Handmade", zajmującej się rękodziełem. Jej pomysł na biznes to ręcznie robione dekoracje świąteczne. Staram się tworzyć przedmioty, których na co dzień nie można kupić w sklepach. To powoduje, że moja oferta jest dość wyjątkowa – dodaje. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Pomysł na biznes: Pachnąca biżuteria - Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która połączyła w jedno to, co kobiety kochają najbardziej - biżuterię i perfumy – mówi Klaudia Idzikowska, współwłaścicielka firmy Messh. Jej pomysł na biznes to pachnąca biżuteria. - Cały koncept opiera się na ażurowej zawieszce, która jest podstawą biżuterii. W środku znajdują się pachnące kuleczki, które same produkujemy. Powstają one z olejków inspirowanych ekskluzywnymi perfumami od projektantów – tłumaczy właścicielka. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Mateusz Morawiecki: Skończyliśmy z epoką bylejakości. Polskimi przedsiębiorcami mają zająć się eksperci - Skończyliśmy z epoką bylejakości i egoizmów w ramach wielu różnych instytucji rozwojowych - wyjaśnia wicepremier Mateusz Morawiecki i ogłasza koniec prac nad organizacją działania Polskiego Funduszu Rozwoju. W ramach wspólnej grupy PFR działać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Pomysł na biznes: Pracownia recyklingu szkła - Moja pracownia to miejsce, w którym niepotrzebne szklane przedmioty, otrzymują nowe, drugie życie - mówi Justyna Bieńkowska-Werbicka, założycielka firmy "Pracownia Artystyczna Tynka". Jej pomysł na biznes to pracownia recyklingu szkła, w której powstają m.in. naczynia ze zużytych, stopionych butelek. Po produkty Polki zgłaszają się już klienci nawet z Australii. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe wyzwania Niskie koszty produkcji, konkurencyjność, wsparcie państwa ze strony dyplomacji ekonomicznej oraz pomoc w rozwoju działalności na konkretnych rynkach – to główne czynniki sukcesu polskich firm za granicą, o których w programie #dzieńdobryPolsko mówił Robert Antczak, Dyrektor w Pionie Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej BZ WBK. Ekspert zwracał też uwagę na największe zagrożenia, z jakimi mierzą się polscy przedsiębiorcy za granicą oraz prognozował poziom eksportu w 2017 roku.
Pomysł na biznes: Kosmetyki naturalne - Naszą ideą było stworzenie marki dla ludzi, którzy szukają niezwykłych rzeczy w produktach codziennego użytku – mówią Karolina Kuklińska-Kosowicz i Paweł Kosowicz, właściciele firmy Yope. Ich pomysł na biznes to naturalne kosmetyki. - Nasze produkty opierają się na trzech głównych wyróżnikach. Są nimi design, zapach oraz ekologiczność - wyliczają właściciele. Yope to mała polska firma, która chce konkurować z zagranicznymi koncernami. Już dziś produkowane pod Warszawą kosmetyki trafiają do klientów z Niemiec, Hiszpanii czy Skandynawii. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Pomysł na biznes: Mapy dekoracyjne. Polka ma klientów nawet z Brazylii - Nie jestem typowym sklepem z gotowymi produktami. Tworzę mapy wyłącznie na zamówienie - mówi o swojej firmie Ula Jurkowska, założycielka "Maptu". Jej pomysł na biznes to mapy dekoracyjne, które klient sam tworzy i personalizuje. - Ta działalność, to połączenie pięknej grafiki i wszystkich wspomnień, które można w niej zamknąć - dodaje właścicielka. Po jej produkty zgłaszają się klienci nawet z Brazylii. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Konstytucja biznesu ma więcej pułapek? Przedsiębiorcy podpowiadają Morawieckiemu Miała być nowym otwarciem instytucji państwa na polski biznes. Szybko okazało się jednak, że projekt zamiast ułatwiać życie przedsiębiorcom utrudni je. Resort chyłkiem wycofuje się z niektórych jej zapisów, a biznes i pracodawcy wytykają, w niej kolejne luki.
Konstytucja biznesu skrywa podwyżkę podatków? Eksperci alarmują Premier Morawiecki tzw. Konstytucję biznesu reklamował jako pełen ułatwień dla przedsiębiorców przełom w relacjach między aparatem państwa a biznesem. Tymczasem zawarte w niej zmiany dotyczące aut firmowych nakładają dodatkowe obowiązki i zwiększają obciążenia.