Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kończy się ulga na ZUS

0
Podziel się:

Osoby, które od samego początku obowiązywania ulgi korzystały ze sposobności i płaciły niższe składki - od września przeleją do ZUS 5 razy więcej.

Kończy się ulga na ZUS

Wkrótce miną 2 lata od wprowadzenia preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS dla nowych firm. Osoby, które od samego początku obowiązywania ulgi korzystały ze sposobności i płaciły niższe składki - od września przeleją do ZUS znacznie więcej.

Ulga na ubezpieczenie społeczne dla nowych firm funkcjonuje od 25 sierpnia 2005 roku. Od tego czasu osoby rozpoczynające prowadzenie własnej firmy mogą zaoszczędzić na składkach, płacąc 1/6 tego, co oddają do ZUS przedsiębiorcy z dłuższym stażem.

*ZOBACZ TAKŻE: *Składki na ZUS
Maksymalny okres wykorzystania ulgi to *24 miesiące kalendarzowe, liczone *od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Osoby, które w sierpniu 2005 roku uruchomiły działalność gospodarczą i od tego czasu płaciły niższe składki - od września będą musiały oddać do ZUS kilkakrotnie więcej.

W chwili obecnej preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą 94,82 zł (87,94 zł bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Natomiast pełne składki to kwota rzędu 548,92 zł (509,10 zł bez składki chorobowej) plus składka na Fundusz pracy - *39,82 zł. *

Kiedy kończy się czas ulgi?

Prawo do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych.

Oblicz, kiedy stracisz prawo do ulgi Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kto ma prawo do ulgi

Przedsiębiorcy, którzy po 24 sierpnia 2005 roku rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2007 roku 280,80 zł) .

Z ulgi na ZUS nie mogą skorzystać osoby, które:

  1. w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność
  2. wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

Niższy ZUS dla nowych firm mogą opłacać jedynie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnicy spółki cywilnej, a także osoby wykonujące wolne zawody (np. adwokaci, lekarze).

Takiej możliwości nie mają wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. oraz twórcy i artyści.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)