Notowania

baza wiedzy
19.12.2014 12:26

ZUS Z-3b. Kto musi złożyć ten formularz?

Jedni i drudzy muszą to zrobić, jeżeli zachorują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Słowikowski/Reporter)

Przedsiębiorca, który rozchorował się i chce z tego tytułu pobierać zasiłek z ZUS, musi nie tylko opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe, ale również złożyć odpowiedni formularz, oznaczony symbolem Z-3b. Jednak nie tylko oni. Ten sam obowiązek mają również... duchowni.

Zaświadczenie płatnika składek, czyli formularz ZUS-3b, muszą złożyć ubezpieczeni, którzy chcą skorzystać z zasiłku chorobowego. Dotyczy to jednak tylko trzech grup, mianowicie:

O świadczenie mogą się jednak ubiegać tylko ci, którzy opłacają dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe i są nim objęci nieprzerwanie przez przynajmniej 90 dni (nie można więc spóźnić się z opłaceniem składki nawet o jeden dzień).

Okresu ubezpieczenia chorobowego nie muszą posiadać:

  • absolwenci szkół oraz szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • osoby, których niezdolność do pracy została spowodowana chorobą zawodową (więcej na ten temat przeczytasz tutaj), wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do lub z pracy (o tym więcej w naszym poradniku),
  • posłowie i senatorowie, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Wyjątkiem jest też zasiłek opiekuńczy i macierzyński, również opłacany z chorobowego. W tych dwóch przypadkach prawo do świadczenia przysługuje już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu. ZUS Z-3b muszą na przykład złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą pobierać zasiłek macierzyński z tytułu tak zwanego urlopu ojcowskiego. Więcej na temat procedury ubiegania się o to świadczenie oraz o tym, ile można na tym zarobić dowiesz się z naszego poradnika, który jest dostępny tutaj.

Zazwyczaj wraz z drukiem ZUS Z-3b trzeba złożyć również inne dokumenty, na przykład zaświadczenie stwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby. Więcej na temat zwolnień lekarskich dowiesz się tutaj.

* Jak wypełnić druk Z-3b (kliknij, aby pobrać formularz) *

Przedsiębiorca (płatnik składek) rozpoczyna uzupełnianie dokumentu od wpisania nazwy i adresu firmy oraz, ewentualnie, przybija pieczątkę firmową. W dalszej części podaje numery NIP i REGON, a jeśli nie posiada choćby jednego z nich - wpisuje numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego.

W dalszej kolejności płatnik składek wypełnia część dotyczącą danych ubezpieczonego, czyli zazwyczaj swoich własnych. Uzupełnia imię, nazwisko, adres, numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego.

W punkcie 1 musi zaznaczyć, czy jest objęty ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym oraz z jakiego tytułu mu podlega. Jeśli niezdolność do pracy wystąpiła na skutek choroby zawodowej, wypadku przy pracy lub w drodze do niej, powinien również podać numer karty wypadku.

Na koniec płatnik wpisuje numer konta bankowego, na które chce otrzymać zasiłek oraz podpisuje formularz, po czym składa je w ZUS. Póki co, nie może zrobić tego elektronicznie, tylko osobiście.

Czytaj więcej w Money.pl
Bałagan na koncie? Tak je uporządkujesz Nie musisz składać kilku dokumentów. Wystarczy jeden formularz
Zwolnienie lekarskie. To musisz wiedzieć Jeśli spóźnisz się z dostarczeniem L4, dostaniesz mniej pieniędzy.
NFZ może nie zapłacić za leczenie dziecka Jeśli nie złożysz tego dokumentu, mogą cię nawet ukarać grzywną.
Tagi: baza wiedzy, wiadomości, kraj, druki, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz