Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 72, poz. 320 z dnia 1983-12-28

Wydany przez:Rada Ministrów
Data ogłoszenia:1983-12-28
Tytuł aktu:Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie amortyzacji majątku trwałego jednostek gospodarki uspołecznionej.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1983-12-27
Data wejscia w życie:1984-01-01
Data obowiązywania:1984-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 72, poz. 320 z dnia 1983-12-28
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:


§ 1. Rozporządzenie określa zasady amortyzacji i wysokość stawek amortyzacyjnych dla środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jednostek gospodarki uspołecznionej wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318), zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".

§ 2. 1. Jednostki gospodarcze są obowiązane dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej (brutto):
  1)  środków trwałych:
a)    własnych - bez względu na to, czy są one użytkowane przez te jednostki gospodarcze, czy też odpłatnie przez inne jednostki,
b)    obcych - otrzymanych nieodpłatnie w zarząd i użytkowanie,
c)    o nie ustalonym tytule własności - użytkowanych nieodpłatnie,
  2)  wartości niematerialnych i prawnych,
  3)  inwestycji w obcych środkach trwałych,
zwanych dalej "majątkiem trwałym".
2. Nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od:
  1)  majątku trwałego zakładowej działalności socjalnej oraz majątku trwałego użytkowanego w całości lub przeważającej części na cele przyzakładowych żłobków, przedszkoli i świetlic dziecięcych prowadzonych przez jednostki gospodarcze,
  2)  domów mieszkalnych łącznie ze związanymi z nimi wartościami niematerialnymi i prawnymi, ze znajdującymi się w nich dźwigami oraz inwestycjami w obcych środkach trwałych, jeżeli domy te są użytkowane w całości lub przeważającej części jako mieszkalne, w tym również jako mieszkania funkcyjne,
  3)  zasobów mieszkaniowych spółdzielni mieszkaniowych,
  4)  majątku trwałego jednostek i zakładów budżetowych,
  5)  majątku trwałego organizacji społecznych, politycznych i zawodowych oraz zrzeszeń przedsiębiorstw państwowych, z wyjątkiem majątku trwałego służącego wyodrębnionej organizacyjnie działalności gospodarczej prowadzonej na przykład w formie zakładów własnych,
  6)  majątku trwałego uzyskanego ze środków funduszu leśnego,
  7)  majątku trwałego służącego celom obrony cywilnej,
  8)  budynków i budowli państwowych szkół wyższych oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych.

§ 3. 1. Jednostki gospodarcze obowiązane do amortyzacji własnych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji w obcych środkach trwałych dokonują odpisów umorzeniowych w wysokości dokonanych odpisów amortyzacyjnych, z uwzględnieniem § 13 ust. 4.
2. Jednostki gospodarcze, z wyjątkiem wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 4 i 5, są obowiązane dokonywać odpisów umorzeniowych według zasad i w wysokości określonej dla odpisów amortyzacyjnych również od majątku trwałego wymienionego w § 2 ust. 2.

§ 4. 1. Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej (brutto) poszczególnych składników majątku trwałego są dokonywane w równych ratach co miesiąc, a jeżeli jednostka gospodarcza nie ma obowiązku sporządzania miesięcznych sprawozdań finansowych - nie rzadziej niż co kwartał.
2. Odpisy amortyzacyjne od majątku trwałego użytkowanego sezonowo mogą być dokonywane tylko w okresie jego użytkowania w ciągu roku. Wysokość odpisu miesięcznego stanowi w takim wypadku iloraz wynikający z podzielenia rocznej kwoty amortyzacji przez liczbę miesięcy w sezonie.

§ 5. 1. Jednostki gospodarcze są obowiązane dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki trwałe zostały przejęte do użytkowania i objęte ewidencją księgową majątku trwałego. Jeżeli użytkowanie środków trwałych rozpoczęto przed ich formalnym przejęciem do użytkowania i objęciem ewidencją księgową, odpisy amortyzacyjne są dokonywane począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto rzeczywiste ich użytkowanie.
2. Jednostki gospodarcze dokonują odpisów amortyzacyjnych przez cały okres posiadania środków trwałych, w tym także w czasie ich utrzymywania w zapasie, rezerwie lub przerw w użytkowaniu (np. na skutek remontów, przestojów wywołanych urlopami całej załogi lub brakiem zaopatrzenia bądź zatrudnienia) do końca tego miesiąca lub roku, w którym następuje zrównanie wysokości umorzenia z ich wartością początkową lub w którym środki trwałe postawiono w stan likwidacji, sprzedano lub uznano za niedobory.
3. Stawki amortyzacyjne dla podgrup, rodzajów lub dalszych szczebli podziału środków trwałych, na których podstawie są dokonywane odpisy amortyzacyjne, określa wykaz stanowiący załącznik do rozporządzenia, zwany dalej "wykazem". Roczne stawki amortyzacyjne pojedynczych środków trwałych ustalone w wykazie mogą być podwyższane lub obniżane w indywidualnych wypadkach, gdy zachodzą okoliczności określone w wykazie.
4. Jednostki gospodarcze:
  1)  podwyższają stawki amortyzacyjne przy zastosowaniu współczynników nie wyższych:
a)    dla odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego - niż 5,0,
b)    dla budynków i innych niż odwierty budowli użytkowanych w warunkach pogorszonych - niż 1,2,
c)    dla budynków i innych niż odwierty budowli użytkowanych w złych warunkach - niż 1,4,
d)    dla maszyn, urządzeń, pojazdów mechanicznych, taboru transportu śródlądowego, narzędzi, przyrządów, ruchomości i wyposażenia - niż 1,5,
  2)  obniżają stawki amortyzacyjne dla środków trwałych wymienionych w pkt 1 lit. d) przy zastosowaniu współczynników, nie niższych niż 0,66.
5. Stosowanie do środków trwałych wymienionych w ust. 4 pkt 1 lit. d) oraz pkt 2 współczynników wyższych niż 1,5 lub niższych niż 0,66 może nastąpić za zgodą właściwego ministra.
6. Stawki amortyzacyjne dla używanych środków trwałych zakupionych lub przejętych nieodpłatnie oraz środków trwałych zmodernizowanych w drodze inwestycji ustalają jednostki gospodarcze w sposób określony w wykazie, biorąc pod uwagę dotychczasowe umorzenie oraz przewidywany dalszy okres użytkowania tych środków, nie dłuższy jednak od okresu użytkowania przyjętego za podstawę ustalenia właściwej stawki amortyzacyjnej określonej w wykazie. Jednostki gospodarcze ustalają również stawki amortyzacyjne dla środków trwałych o przewidywanym okresie użytkowania krótszym od okresu przyjętego za podstawę stawki amortyzacyjnej ustalonej w wykazie w wypadkach i w sposób określony w tym wykazie.
7. Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wywierających istotny wpływ na zdolność produkcyjną i poziom kosztów działalności jednostki gospodarczej mogą być różnicowane w poszczególnych latach użytkowania tych środków według zasad ustalonych przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów. Zasady różnicowania odpisów za kolejne lata powinny zapewnić całkowite zamortyzowanie wartości początkowej tych środków w ciągu okresu stanowiącego podstawę do ustalania stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie, z tym że suma odpisów za pierwszą połowę okresu użytkowania środków trwałych nie może być niższa od sumy odpisów za ten okres, ustalonych przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie.

§ 6. 1. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych są dokonywane w okresie nie przekraczającym:
  1)  10 lat - jeżeli obejmują koszty pozyskania terenów pod budowę, zagospodarowania pomelioracyjnego, założenia stref ochronnych oraz odsetek od kredytów za okres realizacji inwestycji,
  2)  5 lat - od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych.
2. Odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcych środkach trwałych są dokonywane w przewidywanym okresie ich użytkowania, nie przekraczającym jednak 10 lat.
3. Stawki amortyzacyjne dla wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji w obcych środkach trwałych ustalają jednostki gospodarcze, z uwzględnieniem ust. 1 i 2.
4. Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych powstałych z odsetek od kredytów za okres realizacji inwestycji są dokonywane nieprzerwanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu przekazania inwestycji do eksploatacji, a od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych oraz od inwestycji w obcych środkach trwałych - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym należało je ująć w ewidencji księgowej jako składniki majątku trwałego, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie wysokości umorzenia z wartością początkową, z uwzględnieniem § 8.

§ 7. 1. Jednostki gospodarcze mogą uznać za trwale nieczynne nie użytkowane środki trwałe, które wywierają istotny wpływ na zdolność produkcyjną i poziom kosztów działalności gospodarczej oraz związane z nimi wartości niematerialne i prawne. Okres ten nie może być krótszy niż trzy kolejne miesiące. W okresie uznania środków trwałych za trwale nieczynne nie dokonuje się od nich oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych.
2. Za trwale nieczynne mogą być uznane środki trwałe, z wyjątkiem środków trwałych zbędnych lub użytkowanych sezonowo oraz co do których właściwa rada narodowa wydała zalecenie ich przekazania uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości, jeżeli:
  1)  znajdują się w zakładach lub wydziałach całkowicie nieczynnych,
  2)  są przeznaczone do produkcji obronnej i są całkowicie nieczynne,
  3)  są całkowicie nieczynne w okresie usuwania skutków wypadku losowego (np. pożar, powódź) lub na skutek braku surowców, materiałów, paliw, energii itp.,
  4)  z innych szczególnie uzasadnionych przyczyn nie mogą być wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem lub przekazane innym jednostkom gospodarczym (na przykład budynki i budowle przejęte z Państwowego Funduszu Ziemi do czasu ich wyremontowania i przekazania do użytkowania, budynki i budowle o charakterze zabytkowym).
3. Łączny okres uznania za trwale nieczynne środków trwałych o stawce amortyzacyjnej wynoszącej co najmniej 5% nie może przekraczać 2 lat, a pozostałych środków trwałych - 10% okresu użytkowania przyjętego za podstawę ustalenia stawki amortyzacyjnej określonej w wykazie, zaokrąglonego w górę do pełnych lat.
4. Przedłużenie okresu uznania środków trwałych za trwale nieczynne ponad granice określone w ust. 3 może nastąpić za zgodą właściwego ministra.
5. Po upływie okresów, o których mowa w ust. 3 i 4, jednostki gospodarcze dokonują odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych od uznanych uprzednio za trwale nieczynne środków trwałych oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych według zasad określonych w § 5 ust. 2 oraz w § 6 ust. 4.

§ 8. 1. W razie postawienia w stan likwidacji, sprzedaży lub uznania za niedobory składników majątku trwałego, od których są dokonywane odpisy amortyzacyjne, przed pełnym umorzeniem ich wartości początkowej, dokonuje się dodatkowych odpisów amortyzacyjnych odpowiadających nie umorzonej części wartości początkowej danego składnika majątku trwałego. Dokonane w ciągu roku dodatkowe odpisy amortyzacyjne, po skorygowaniu o równowartość ustalonej za rok nadwyżki dochodów nad kosztami likwidacji lub sprzedaży składników majątku trwałego, stanowią straty nadzwyczajne jednostki gospodarczej. Dodatkowe odpisy amortyzacyjne majątku trwałego mogą być zaliczane do strat nadzwyczajnych stopniowo, w równych ratach, w okresie nie dłuższym niż trzy lata.
2. Jeżeli likwidacja nie w pełni umorzonych budynków, budowli i innych środków trwałych, których użytkowanie w innym miejscu nie jest możliwe bez ponownego ich całkowitego wykonania, oraz związanych z nimi wartości niematerialnych i prawnych następuje w związku z wykonywaniem inwestycji, dodatkowe odpisy amortyzacyjne od tych składników majątku trwałego, po skorygowaniu o równowartość ustalonej za rok nadwyżki dochodów nad kosztami ich likwidacji, zwiększają koszt inwestycji.
3. W uzasadnionych wypadkach właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może podjąć decyzję o zwolnieniu państwowej jednostki gospodarczej od dodatkowych odpisów amortyzacyjnych. Jednostki gospodarcze nie będące państwowymi jednostkami gospodarczymi mogą podejmować takie decyzje we własnym zakresie.

§ 9. Decyzje w sprawach, o których mowa w § 5 ust. 4 i 6, § 6 ust. 3 oraz w § 7 ust. 1, podejmuje kierownik jednostki gospodarczej po zaopiniowaniu przez głównego księgowego. Decyzje powinny być sporządzane na piśmie i zawierać uzasadnienie.

§ 10. Równowartość odpisów amortyzacyjnych od majątku trwałego przeznacza się na cele określone w przepisach regulujących zasady gospodarki finansowej jednostek gospodarczych. Z odpisów amortyzacyjnych nie mogą być finansowane koszty remontów środków trwałych.

§ 11. 1. Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek właściwego ministra może:
  1)  uzupełnić wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych,
  2)  zmienić zasady i stawki amortyzacyjne dla poszczególnych jednostek gospodarczych bądź ich grup albo dla grup (rodzajów) środków trwałych.
2. Minister Finansów może rozciągnąć przepisy rozporządzenia na niektóre jednostki i zakłady budżetowe oraz organizacje społeczne.

§ 12. Przewidziane w rozporządzeniu uprawnienia ministrów przysługują odpowiednio kierownikom urzędów centralnych, wojewodom, prezydentom miast stopnia wojewódzkiego, zarządom centralnych związków spółdzielni oraz zarządom głównym organizacji społecznych w stosunku do zrzeszonych w nich jednostek gospodarczych oraz zarządom banków.

§ 13. 1. W latach 1984-1986 ogólną kwotę odpisów amortyzacyjnych od majątku trwałego, obliczoną za poszczególne okresy stosownie do przepisów § 2-9, zmniejsza się przy zastosowaniu wskaźnika korekty ustalonego na dany rok.
2. Wskaźniki korekty na lata 1984-1986 ustala się w następujący sposób:
  1)  określa się procent, jaki stanowi ogólna kwota odpisów amortyzacyjnych od majątku trwałego za rok 1983 (bez uwzględnienia dodatkowych odpisów amortyzacyjnych i skutków niepełnego wykorzystania majątku trwałego) w stosunku do przewidywanej ogólnej kwoty odpisów amortyzacyjnych od majątku trwałego za rok 1984, obliczonej od jego stanu na dzień 1 stycznia 1984 r.,
  2)  procent obliczony w sposób określony w pkt 1 powiększa się w roku 1984 o 25%, w roku 1985 o 50% i w roku 1986 o 75% różnicy między liczbą 100 a tym procentem.
Kwotę odpisów amortyzacyjnych za rok 1983, o której mowa w pkt 1, ustala się według stanu organizacyjnego jednostki gospodarczej na dzień 1 stycznia 1984 r.
3. Wskaźniki korekty obowiązujące jednostkę gospodarczą na lata 1984-1986 ustala na piśmie kierownik jednostki gospodarczej na wniosek głównego księgowego.
4. Przy obliczaniu odpisów umorzeniowych od majątku trwałego w latach 1984-1986 nie stosuje się wskaźnika korekty.
5. W jednostkach gospodarczych, w których obowiązuje rok gospodarczy, przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do lat gospodarczych.

§ 14. Tracą moc:
  1)  uchwała nr 95 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski Nr 25, poz. 151),
  2)  zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 1973 r. w sprawie uzupełnienia wykazu stawek amortyzacyjnych (Monitor Polski Nr 39, poz. 236),
  3)  zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie amortyzacji niektórych środków trwałych (Monitor Polski Nr 57, poz. 326),
  4)  zarządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 1974 r. w sprawie amortyzacji niektórych środków trwałych (Monitor Polski Nr 40, poz. 235),
  5)  zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 września 1975 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów uchwały Rady Ministrów w sprawie amortyzacji środków trwałych na przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" (Monitor Polski Nr 30, poz. 186),
  6)  zarządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 1976 r. w sprawie zmiany stawki amortyzacyjnej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).

§ 15. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r., a w odniesieniu do jednostek gospodarczych, w których obowiązuje rok gospodarczy - z dniem 1 lipca 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ROCZNYCH STAWEK AMORTYZACYJNYCH
 
 Symbol  
Pozycjagrupa, podgrupa, rodzajdalsze szczeble podziałuNazwa środków trwałychStawka %
12345
 1 Budynki 
 10, 11, 12, 13 i 19 Budynki przemysłowe, transportu, handlowe i usługowe, składowo-magazynowe, pawilony i hale sportowe, dyspozytornie, portiernie, wartownie, budynki stacji ratownictwa górniczego, baraki niemieszkalne i inne budynki nie wymienione (z wyjątkiem rodz. 121, 125 i 198): 
01  - o konstrukcji trwałej1,5 P(Z)
02  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
3 P(Z)
 14, 15, 16, 17 oraz 186 Budynki biurowe, służby zdrowia, socjalne, mieszkalne, szkolne i kultury (z wyjątkiem rodz. 165 i 169): 
03  - o konstrukcji trwałej1 P(Z)
04  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
3 P(Z)
05121 Pawilony handlowe o lekkiej przeszklonej konstrukcji4
06125 Kioski i budki towarowe o kubaturze powyżej 100 m310
 18, 165 Budynki gospodarcze i budynki mieszkalne budownictwa wiejskiego i leśnego (z wyjątkiem rodz. 186): 
07  - o konstrukcji trwałej1,5
08  
- o konstrukcji drewnianej i innej
 nietrwałej
3
09169, 198 Inne budynki mieszkalne i niemieszkalne nie ujęte w poz. 01 do 08, w tym również budynki zastępcze z pudeł wagonowych oraz domki kempingowe o kubaturze powyżej 100 m310
 2 Budowle 
50200, 203, 205, 206, 221, 222 i 290 Bunkry, chłodnie przemysłowe i składowo-magazynowe, wieże przemysłowe, zbiorniki i komory podziemne, zbiorniki wieżowe (z wyjątkiem rodz. 202 i 204)2,5 P(Z)
51202 Silosy2 P(Z)
 204 Chłodnie kominowe i wentylatorowe: 
52   - o konstrukcji trwałej4
53  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
7
 2100 do 3
Budowle górnicze:
wieże eksploatacyjne szybów wydobywczych, pomocniczych, wentylacyjnych, podsadzkowych itp., wieże nieprzenośne do głębienia szybów i otworów wiertniczych:
 
54  - o konstrukcji trwałej2-3
55  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
5
562100 do 3Wieże przenośne do głębienia szybów i otworów wiertniczych7
572110Wykopy górnicze5-10
582111, 2, 6Sztolnie, wyrobiska upadowe, szyby ślepe i szybiki w górnictwie węglowym i poza górnictwem węglowym5-14
59
211
212
220
3 do 5, 7 i 8,
0 do 3
0, 1
Chodniki, przecinki, szyby, podszybia, komory główne w górnictwie węglowym i poza górnictwem węglowym oraz magazyny podziemne i otwory wiertnicze2-7
60
223,
236
0 do 3
0, 1, 5 do 9
Szamba, doły gnilne i zbiorniki chłonne, osadniki, budowle oczyszczalni wód i ścieków3
 230, 231 Rurociągi przesyłowe gazu i sprężonego powietrza, stacje reprodukcyjno-pomiarowe, przewody sieci rozdzielczej gazu i sprężonego powietrza: 
61  - stalowe4
62  - żeliwne, azbestocementowe i inne1
63224, 225, 232, 233, 234 Rurociągi przesyłowe parowe i ciepłownicze, przewody sieci rozdzielczej parowej i ciepłowniczej na potrzeby technologiczne przedsiębiorstw wraz z kanałami i tunelami dla rurociągów4
64224, 225, 232, 233, 234 Rurociągi przesyłowe wody, rurociągi przemysłowe i przewody sieci rozdzielczej parowej i ciepłowniczej na potrzeby komunalne wraz z kanałami przechodnimi i nieprzechodnimi oraz tunelami2,5
65
235
238
0, 1, 4, 6
10 do 12
Sieci rozdzielcze wodociągowe i przeciwpożarowe: żeliwne, stalowe, azbestocementowe i inne3 P
66
255
257
4, 7
0 do 3, 8
Żurawie wodne i studzienki żurawiowe oraz wały i groble, jak na przykład: przeciwpowodziowe, melioracji podstawowych, gospodarstw rybackich itp.1,5
67236 Przewody kanalizacyjne2 P
682370Rurociągi przesyłowe i rozdzielcze ropy i innych cieczy, z wyjątkiem solanki4
692374, 6, 8Rurociągi przesyłowe i rozdzielcze solanki10
702371, 4, 6, 8Rurociągi nietechnologiczne do innych cieczy, na przykład mleka, wód mineralnych itp.5
 238 Rurociągi podsadzkowe: 
71 00- z rur stalowych33
72 01- z rur stalowych z wkładką bazaltową17
73
240
247
0, 1
0 do 4
Drogi kolejowe i sieci elektrotrakcji kolejowej użytku niepublicznego (koleje piaskowe, górnicze z siecią i inne użytku niepublicznego)5
742400, 1Drogi kolejowe normalno- i wąskotorowe użytku publicznego1
752408Trasy (drogi) kolei linowych2
762470 do 4Sieci elektrotrakcji kolejowej na szlaku i na stacji, bez względu na napięcie1,5
77
241
248
0 do 5, 9
0 do 2
Tory tramwajowe i rozjazdy oraz sieci elektrotrakcji tramwajowej i trolejbusowej3
 242, 243, 244, 245 Drogi kołowe, ulice i place oraz budowle inżynieryjne dróg, ulic i placów oraz dróg kolejowych: 
78  - o konstrukcji trwałej1,5
79  - o konstrukcji nietrwałej5
 246 Budowle stacyjne: rampy, perony itp.: 
80  - o konstrukcji trwałej2
81  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
7
 2500, 1, 2Budowle morskie i śródlądowe wodne: falochrony, nabrzeża skarpowe, oczepowe, pirsy, pomosty, estakady, mola i dalby: 
82  - o konstrukcji trwałej2
83  
- o konstrukcji drewnianej i innej
 nietrwałej
5
 2503, 4Umocnienia brzegów morskich: nabrzeża, opaski, ostrogi, okładziny, ścianki, progi itp. oraz akwedukty, akweny portowe, tory wodne, głębia dokowa, kanały dojściowe do portów i przystani wodnych morskich: 
84  - o konstrukcji trwałej2
85  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
7
862505Doki portowe zalądowione w portach morskich i śródlądowych4
 
250
251
253
254
259
297
3, 4
0 do 2
0 do 5
0 do 3, 8
0 do 7
0 do 1
Budowle piętrzące (jazy, zapory, śluzy, przelewy itp.), kanały wodne żeglowne, żeglowno-energetyczne, przemysłowe i inne nierolnicze, kanały melioracji podstawowych, budowle regulacyjne na rzekach i potokach górskich, umocnienia brzegowe wód śródlądowych oraz pochylnie stoczniowe i slipy: 
87  - o konstrukcji trwałej1
88  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
5
892513Budowle i konstrukcje hydrotechniczne podstawowe i pomocnicze w energetyce4
90255
0 do 4
6 do 9
Ujęcia i zrzuty wody powierzchniowe i systemem studni wierconych i kopanych (z wyjątkiem żurawi wodnych i studzienek żurawiowych), studnie kopane, ujęcia za pomocą galerii poziomej itp.2
912555Studnie wiercone5
92256 Budowle uzdatniania wody, jak filtry pospieszne i powolne, pompownie, komory reakcyjne itp.2
93260, 261, 270, 271, 272 Linie oraz sieci energetyczne i telekomunikacyjne kablowe3
 260, 261, 270, 271, 272 Linie energetyczne i telekomunikacyjne napowietrzne: 
94  - o konstrukcji trwałej3
95  - o konstrukcji nietrwałej4
 280 do 288 Budowle sportowe: 
96  - o konstrukcji trwałej2 P
97  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
3
 291 Wieże przeciwpożarowe: 
98  - o konstrukcji trwałej1
99  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
3
100292 Anteny i urządzenia antenowe radiostacji i telestacji stałych5
101293 Budowle oznakowania nawigacyjnego posadowione na lądzie i wodzie, jak latarnie morskie, nabieżniki, znaki świetlne, maszyny sygnalizacyjne itp., służące do nawigacji w portach i przystaniach morskich1,5 P
102294, 298 Latarnie oświetleniowe oraz ogrodzenia i parkany3 P
 295 Kominy wolno stojące przemysłowe i inne: 
103 0- murowane2 P
104 1, 3- żelbetowe3 P
105 2, 4- stalowe5 P
 296 Estakady, pomosty, podpory rurociągów itp.: 
106  - o konstrukcji trwałej2 P
107  
- o konstrukcji drewnianej lub innej
 nietrwałej
4 P
 299 Inne budowle nie wymienione: 
108 30- zadaszenia (powłoki) pneumatyczne i inne20
109 33
- uzbrojenia chmielników, winnic, plantacji
 wikliny, szkółek leśnych i inne
 uzbrojenia zasadzeń wieloletnich
4
110 0 do 2, 8
- schrony przeciwstrzałowe w kopalniach,
 kamieniołomach itp. oraz inne budowle
 specjalnego przeznaczenia
4
111010, 011 i 018 Budowle i urządzenia wodnomelioracyjne w zakresie melioracji szczegółowych i półpodstawowych (kanały i budowle piętrzące zaliczane do melioracji podstawowych ujęte są w poz. 66, 87 i 88)3
 3 Kotły i maszyny energetyczne 
15030, 31 Kotły grzejne i parowe (z wyjątkiem ujętych w poz. 151)8,5
151310, 311 Kotły bloków energetyki zawodowej4
 32 Maszyny napędowe pierwotnie nie zespolone 
152320 Turbiny parowe5
153321 Turbiny wodne3
 322 Maszyny parowe tłokowe: 
154  - do 500 obrotów na minutę5
155  - powyżej 500 obrotów na minutę8,5
 323, 324, 325 Silniki spalinowe na paliwo lekkie, ciężkie, gazowe: 
156  - do 500 obrotów na minutę7
157  - do 1.000 obrotów na minutę10
158  - powyżej 1.000 obrotów na minutę17
 326 Silniki powietrzne: 
159 
0 do 15,
20 do 22
- drewniane7
160 
16 do 18,
23 do 26, 8
- stalowe4
 327 Koła wodne: 
161 00, 30 do 32, 60 do 62- drewniane5
162 
10 do 12,
40 do 42,
50 do 52,
70 do 72, 80 do 82
- stalowe i stalowo-drewniane4
 328 Silniki napędzane powietrzem sprężonym: 
163 0- powietrzne tłokowe25
164 10 do 12- powietrzne wirnikowe25
 33 Maszyny elektryczne wirujące nie zespolone 
165330 do 338 Maszyny elektryczne wirujące nie zespolone7
166339 Układy napędowe elektryczne skojarzone4
 34 Agregaty (zespoły) elektroenergetyczne wytwórcze i przetwórcze 
167340 Turbozespoły: generatory - turbiny parowe, z wyjątkiem ujętych w poz. 1685
168340 - w blokach energetyki zawodowej4
169341 Turbozespoły: generatory - turbiny wodne3
170342, 343, 344, 345 Zespoły elektroenergetyczne: generatory - silniki parowe tłokowe, silniki spalinowe na paliwo lekkie, ciężkie i gazowe7
171343, 344 Zespoły elektroenergetyczne polowe o napędzie spalinowym12,5
172346 Zespoły wiatrowe elektryczne5
173347 Przetwornice7
 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania 
 40 Obrabiarki do metali skrawające ogólnego zastosowania 
2004000, 3, 4, 5, 6Tokarki (z wyjątkiem rodz. 400 - 1, 2, 7, 8)10
2014001, 2Tokarki tarczowe i karuzelowe7
2024007, 8Automaty tokarskie, tokarki rewolwerowe i z automatycznym cyklem pracy12,5
203401, 402, 411 Wiertarki, wiertarko-frezarki, wytaczarki, frezarki wzdłużne i bramowe, karuzelowe, bębnowe10
204403 Piły i pilnikarki10
205404 Strugarki, dłutownice, przeciągarki i bruzdownice8,5
206405 Szlifierki (z wyjątkiem szlifierek ze sterowaniem programowym ujętych w poz. 214)12,5
 41 Obrabiarki do metali skrawające specjalne i specjalizowane 
20741000 do 08, 12 do 17Tokarki specjalne i specjalizowane (z wyjątkiem rodz. 410 - 10, 11)14
20841010, 11Tokarki specjalne dla hutnictwa i kolejnictwa8,5
209412, 413, 416 Frezarki, piły, pilnikarki specjalne i specjalizowane, obrabiarki do uzwojeń i uzębień12,5
210414 Strugarki, dłutownice, przeciągarki i bruzdownice specjalne i specjalizowane10
211415 Szlifierki specjalne i specjalizowane, w tym szlifierki dla hutnictwa i kolejnictwa12,5
2124170Linie obróbcze z obrabiarek podstawowych (obrabiarki kombinowane)10
2134171, 2, 3Jednostki obróbcze, obrabiarki zespołowe i linie obróbcze złożone z obrabiarek specjalnych14
214
417
405
4Obrabiarki specjalne (w tym szlifierki i obrabiarki ze sterowaniem programowym)12,5
 42 Maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych 
215420 Młoty i kuźniarki8,5
216421 Prasy do metali i tworzyw sztucznych oraz proszków spiekanych7
217422, 423, 424 Maszyny do gięcia i prostowania, nitownice, nożyce do metali i tworzyw sztucznych (z wyjątkiem rodz. 424 - 5 ujętego w poz. 372)7
218425 Ciągarki10
219426 Maszyny do skręcania i wyrobu sprężyn spiralnych12,5
220429 Inne maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych8,5
 43 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania w przemyśle spożywczym 
221430 Maszyny, urządzenia i aparaty do rozdrabniania surowców, rozcierania i mieszania mas surowcowych, łamacze walcowe7
2224310, 4Filtry (prasy) błotniarki, cedzidła mechaniczne5
2234311, 2, 3Filtry próżniowe, filtry z masą filtracyjną, filtry z płytami filtracyjnymi8,5
224432, 433, 434 Pasteryzatory, maszyny, urządzenia i aparaty do dozowania, napełniania, zamykania, korkowania, etykietowania butelek, słoi, puszek i tub, w tym również automaty z myjką (z wyjątkiem rodz. 434 - 01, 02)12,5
22543401, 02Zmywarki do słoi, zmywarki do słoi i puszek20
226435 Maszyny i urządzenia do pakowania w torby i kartony (w tym również automaty do wytwarzania torebek lub kartoników fasonowych)8,5
227436 Maszyny, urządzenia i aparaty do zamaczania, mycia, płukania i czyszczenia opakowań i butelek12,5
228439 Inne maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania w przemyśle rolnym i spożywczym8,5
 44 Maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów 
229440 Pompy nurnikowe i tłokowe8,5
   z wyjątkiem: 
230440 - tłoczących oleje7
231440 
- tłoczących ciecze z zawiesinami, ciecze
 pędne i wodę morską
12,5
232441 Pompy wirowe (z wyjątkiem rodz. 441 - 01, 02 i 04)10
23344101Pompy wirowe tłoczące ciecze z zawiesinami, wodę morską, ciecze gęste oraz ciecze z materiałami ściernymi33
23444102, 04Pompy wirowe tłoczące solankę i inne ciecze żrące50
235442, 443 
Pompy rotacyjne i zębate
z wyjątkiem:
8,5
236442, 443 - tłoczących ciecze kwaśne i ługi10
237444 Sprężarki (z wyjątkiem rodz. 444 - 11 i 3)7
23844411Sprężarki amoniakalne i do gazów słabo korodujących7
2394443Sprężarki przewoźne10
240445 Dmuchawy i ssawy7
   z wyjątkiem: 
241445 - tłoczących gazy słabo korodujące8,5
242445 - tłoczących gazy agresywnie korodujące12,5
243445 
- tłoczących gazy wyjątkowo agresywnie
 korodujące
33
244446 Wentylatory7
   z wyjątkiem: 
245446 - pracujących w podwyższonej temperaturze10
246446 - wyciągających gazy zanieczyszczone pyłami20
247446 
- pracujących w ciężkich warunkach w
 przemyśle chemicznym, tj. w oddziałach
 superfosfatu i fluorokrzemianu
50
248449 Pozostałe maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów (z wyjątkiem rodz. 449-80 i 449-81)10
 449 Urządzenia dystrybucyjne do benzyny i olejów: 
249 80- ręczne10
250 81
- elektryczne i przepływomierze składowe do
 paliw płynnych
17
 45 Piece przemysłowe 
251450 Piece do przerobu surowców (z wyjątkiem rodz. 450-50)5
25245050Piece do przerobu surowca wielokomorowe7
253451 Piece do przetwarzania paliw (z wyjątkiem rodz. 451-0)5
2544510Piece koksownicze7
2554520, 2, 8Piece grzewcze (do nagrzewania wsadu przed przeróbką plastyczną oraz do suszenia)7
2564521Piece grzewcze (do obróbki cieplnej)8,5
257453 Piece topielne7
2584540Piece do wypalania okresowe8,5
2594541Piece do wypalania kręgowe i wielokomorowe (pierścieniowe)7
2604542Piece do wypalania tunelowe5
261455 Mieszalniki stalownicze i konwertory (z wyjątkiem rodz. 455-10, 455-11 i 455-2)7
262 10, 11Konwertory do wytwarzania stali8,5
263 2Konwertory rozkładni gazu7
264456 Piece indukcyjne wysokiej częstotliwości7
 46 Aparaty do wymiany ciepła 
265460 do 464, 466 do 469 Aparaty do wymiany ciepła (z wyjątkiem rodz. 469-0)8,5
266465 Wymienniki przeponowe rurowe pracujące jako chłodnice kwasu siarkowego20
267465 Wymienniki płynów obiegowych przy produkcji sody10
2684690Ch
Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 72 z 1983 roku - pozostałe dokumenty:

  • Dziennik Ustaw - rok 1983, nr 72, poz. 320

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI