Money.plFirmaWszystko o leasinguLeasing w PolsceRok 2009
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY NEWSLETTER



Fot. Robert Couse-Baker/CC/Flickr

Czwarty kwartał 2009 potwierdził, że znaczący spadek obrotów na rynku leasingu został już zahamowany. Poprawa dynamiki w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami widoczna była prawie we wszystkich kategoriach.

Wartość nowych transakcji na rynku ruchomości wyniosła 20,9 mld złotych, o 300 mln więcej niż przewidywał Związek Polskiego Leasingu. Większy jednak niż oczekiwano był spadek na rynku nieruchomości, którego wartość wyniosła 2,1 mld.

Ogółem wartość rynku w 2009 wyniosła 23 mld zł, co oznacza spadek o 30,2 proc. w porównaniu z rokiem 2008.

W czwartym kwartale 2009 r. nastąpiła poprawa dynamiki w porównaniu z okresem I-III kwartał prawie we wszystkich kategoriach. Największy wzrost obrotów zanotował segment samochodów dostawczych (do 3,5 t).

Na zwiększone zainteresowanie tymi samochodami miał wpływ wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który przywrócił do łask samochody z kratką i obawy, że ten stan nie potrwa długo - minister finansów zapowiedział, że chce ograniczenia możliwości odliczania VAT od paliwa i o utrzymaniu niepełnego odliczania VAT od nabycia tego typu samochodów.

Rynek samochodów dostawczych osiągnął w 2009 r. wynik lepszy (wzrost o 7,9 proc.) niż rok wcześniej, ale słabe obroty w segmencie pojazdów ciężarowych (- 52,4 proc.), rzutowały jednak spadek w całej grupie pojazdów o 34,9 proc.

Segment samolotów, kolei i statków był jedynym oprócz samochodów dostawczych, który zanotował wzrost o 6,2 proc., ale jego udział w rynku nieruchomości - około 2,6 proc. - jest niewielki.

Wyraźne zahamowanie zmniejszania obrotów odnotowano także na rynku leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych, który zanotował spadek o 21,3 proc.

W porównaniu do 2008 r. zmieniła się w zauważalny sposób struktura rynku ruchomości. Istotnie spadł udział w rynku pojazdów (- 4,89 punku procentowe), przede wszystkim na rzecz maszyn i rządzeń (+ 3,79 punkty procentowe),

Natomiast zmiana struktury rynku nieruchomości w 2009 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym była zasadnicza, odzwierciedlając stan gospodarki - spadek produkcji, ograniczenia w zatrudnieniu i utrzymujący się popyt konsumpcyjny.

Aż o 21 punktów procentowych - z 34 do 55 proc. - wzrósł udział w rynku oddanych w leasing obiektów handlowych i usługowych (ale ogólna wartość pozostała bez zmian), podczas gdy zainteresowanie budynkami przemysłowymi spadło o 20 punktów procentowych. (z 34 do 14 proc. rynku), a obiektami biurami o 12 punktów.

Obroty 10. największych firm na rynku leasingowym (2, 7 do 0,8 mld) spadły o 31,9 proc., mniejsze firmy zanotowały spadek o 25 proc. W stosunku do 2008 r. mniejsze firmy zwiększyły swój udział w rynku ruchomości z 34 do 35 proc.

leasing, raport, podsumowanie, 2009
ZPL

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI