Eksporterzy mogą mieć problemy Według opublikowanych w piątek badań koniunktury NBP, kurs złotego w I kwartale 2005 roku stał się nieopłacalny dla eksportu w dolarach, a w przypadku euro bliski jest granicy opłacalności.
Banki spodziewają się silnego zapotrzebowania na kredyt Z badań ankietowych przeprowadzonych przez NBP wśród banków wynika, że sektor bankowy przewiduje w I kwartale tego roku utrzymanie wysokiego popytu na kredyty w sektorze przedsiębiorstw.
MF przygotuje projekt zmian w podatku VAT Wicepremier Jerzy Hausner zapowiada przygotowanie projektu zmian w podatku VAT i przedstawienie ich rządowi. Nie podał szczegół proponowanych zmian.
Możliwy wyższy wzrost płac w 2005 roku Minister finansów Mirosław Gronicki nie wykluczył, że w trakcie negocjacji płacowych w Komisji Trójstronnej średnioroczny wzrost płac w 2005 roku zostanie podwyższony do 5 proc., z założonego wcześniej 4,5 proc.
Wzrósł wskaźnik klimatu konsumenckiego w styczniu Wskaźniki klimatu konsumenckiego PENKON, kondycji finansowej gospodarstw OGD oraz percepcji sytuacji ekonomicznej kraju PESK wzrosły w styczniu - poinformował instytut Pentor.
Powstanie fundusz wspierający spółki innowacyjne Sejm przyjął w czwartek ustawę powołującą Krajowy Fundusz Kapitałowy, który będzie udzielać wsparcia finansowego funduszom kapitałowym inwestującym w spółki innowacyjne lub prowadzące działalność badawczo-rozwojową.
Ipsos: WOK w styczniu nieznacznie w górę Nastroje konsumentów w styczniu lekko się poprawiły, a obrazujący je wskaźnik wzrósł o 0,31 pkt, do 91,53 pkt - podał badający koniunkturę Ipsos.
Przeciętne wynagrodzenie w grudniu wzrosło o 3,2 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2004 roku wyniosło 2.748,11 zł i wzrosło o 9,7 proc. wobec listopada 2004 roku oraz było o 3,2 proc. wyższe niż w grudniu 2003 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
Konsumenci mniejszymi optymistami w grudniu Wskaźnik Optymizmu Konsumentów spadł w grudniu o 2,1 punkta, z 91,8 do 89,7 pkt. - wynika z badania przeprowadzonego przez IQS Quant Group.
Niewypłacalność firm spadła w 2004 roku o 40 proc. W 2004 roku zanotowano 1116 przypadków niewypłacalności firm. Jest to blisko 40 proc. mniej niż w roku 2003 - poinformowała w poniedziałek w raporcie firma Coface Intercredit.
Indeks Biznesu spadł w grudniu Roczny Indeks Biznesu, zaprezentowany w czwartek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP), spadł w grudniu w porównaniu z listopadem o 2 pkt, do 56 pkt. Według ekspertów PKPP, wzrost PKB w 2004 roku wyniósł 5,5 proc.
Uproszczone przetargi przy inwestycjach za unijne fundusze Od początku 2005 roku przedsiębiorcy, finansujący inwestycje ze środków strukturalnych, muszą stosować uproszczoną procedurę przetargową, jeśli wartość unijnego dofinansowania przekroczy 200 tys. euro - poinformował we wtorek PAP rzeczniczka prasowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Monika Karwat-Bury.
Więcej wolności gospodarczej w Polsce Polska awansowała na 41-sze miejsce na liście państw najbardziej sprzyjających przedsiębiorczości Indeks Wolności Gospodarczej Fundacji Heritage i dziennika „The Wall Street Journal”, podała fundacja na swoich stronach internetowych. Rok wcześniej Polska zajmowała 56-te miejsce w rankingu.
BIEC: Spadek zamówień w przemyśle najpoważniejszym problemem Najpoważniejszym obecnie problemem jest spadek tempa napływu nowych zamówień w przemyśle. Popyt krajowy nie jest w stanie zrównoważyć niższego popytu zagranicznego, w sytuacji gdy płace w ujęciu realnym spadają, a liczba osób pozostających bez pracy spada bardzo powoli - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
KPMG: W najbliższych latach ożywienie na rynku fuzji i przejęć Wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć po pierwszych 11 miesiącach 2004 roku wyniosła 1.536 mld dolarów, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2003 roku. Wzrost może się utrzymywać w najbliższych latach - podała w raporcie KPMG Corporate Finance i Dealogic.
MF chce rekompensować wzrost preferencyjnej stawki VAT Ewentualna podwyżka stawki preferencyjnej VAT z 7 proc. do poziomu stawki podstawowej powinna być rekompensowana - poinformował w trakcie debaty budżetowej w Senacie Mirosław Gronicki, szef resortu finansów.
Poprawa koniunktury w handlu jeszcze nie jest trwała Wskaźnik koniunktury w handlu w IV kwartale 2004 roku i wyniósł -3,0 i był najniższym ujemnym wskaźnikiem od 1999 roku - poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Według Instytutu początek 2004 r. wskazywał na utrzymywanie się pozytywnych tendencji. Odnotowany w tej edycji badania wskaźnik pokazuje, że tendencja ta nie jest jeszcze trwała.
MF szacuje wzrost produkcji w listopadzie na około 8 proc. Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła około 8 proc. w ujęciu rocznym wobec 3,3 proc. odnotowanych w październiku - poinformował PAP Ludwik Kotecki, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki w Ministerstwie Finansów.