Możemy stracić ok. 380 tys. małych firm Prawie 9 proc. właścicieli polskich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli ok. 380 tys., rozważa możliwość przeniesienia swojej działalności do krajów Unii Europejskiej. To zaskakująco wysoki odsetek - uznała ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" Małgorzata Krzysztoszek.
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie w marcu Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu 2005 roku wyniosło 2480,50 zł i wzrosło o 2,2 proc. wobec marca 2004 roku oraz wzrosło o 2,9 proc. wobec lutego 2005 roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.
Wartość fuzji i przejęć w Polsce wzrosła o 120 proc. 14.4.Warszawa PAP) - Wartość fuzji i przejęć w Polsce w 2004 roku wzrosła o 120 proc. w porównaniu z rokiem 2003 i wyniosła 6,2 mld USD - poinformowała w czwartek firma doradcza PricewaterhouseCoopers. Ilość transakcji wzrosła o 20 proc., do 293.
Firmy mniej zadłużają się zagranicą Zadłużenie zagraniczne przedsiębiorstw spadło w IV kwartale 2004 roku do 39.928 mln euro z 42.385 mln euro w III kwartale 2004 roku - poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski.
Deficyt w handlu eurolandu w I wyniósł 2,2 mld euro Deficyt w handlu w strefie euro wyniósł w styczniu 2,2 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych, wobec nadwyżki 5,1 mld euro w grudniu - podał w środę europejski urząd statystyczny Eurostat.
"Miekka" liberalizacja usług w UE Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli we wtorek wieczorem w Brukseli porozumienie co do zasadniczej rewizji tzw. dyrektywy Bolkesteina w sprawie liberalizacji usług - poinformował na zakończenie pierwszego dnia szczytu Jean Claude Juncker, premier kierującego pracami UE Luksemburga.
Rosną wynagrodzenia i zatrudnienie Przeciętne wynagrodzenie brutto w lutym 2005 roku wyniosło 2.411,49 zł i wzrosło o 1,4 proc. wobec lutego 2004 roku oraz wzrosło o 1,1 proc. wobec stycznia 2005 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ministerstwo finansów naprawia błędy resortu gospodarki O mały włos, a bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielane bezrobotnym, zostałyby obciążone podatkiem dochodowym. Ministerstwo Finansów w porę jednak się opamiętało i rozpoczęło prace nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania tego podatku.
Sejm zmienił zasady odliczania VAT od zakupu samochodów Sejm przyjął nowe definicje samochodu dostawczego, przy zakupie którego przedsiębiorcy będą mogli odliczać VAT. Posłowie uchwalili również zasady odliczania tego podatku przy zakupie samochodów osobowych.
Rośnie VAT na internet Od wtorku 1 marca usługi dostępu do internetu dla osób fizycznych będą obłożone 22-proc. stawką podatku VAT. Do tej pory tego rodzaju usługi były zwolnione z podatku od towarów i usług. Zmiana ta jest związana z koniecznością dostosowania polskiego prawa podatkowego do przepisów UE.
Rząd za uchyleniem ustawy kominowej Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek projekt ustawy uchylający tzw. ustawę kominową, która ogranicza wysokość zarobków szefów firm państwowych oraz spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa - poinformował po posiedzeniu rządu minister skarbu Jacek Socha.
Koniunktura - lepiej w handlu, bez zmian w przemyśle, gorzej w budownictwie Ogólny klimat lutowej koniunktury w przetwórstwie przemysłowym utrzymał się na podobnym poziomie jak w styczniu. Gorzej niż miesiąc wcześniej oceniają sytuację przedstawiciele przemysłu budowlanego. Natomiast nieznacznie poprawiła się koniunktura w handlu.
Niemcy boją się konkurencji Rząd Niemiec chce ograniczyć, w znacznie większym stopniu niż dotychczas zapowiadał, dostęp do niemieckiego rynku usług, by chronić miejsca pracy przed napływem taniej siły roboczej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Warszawa 28. w rankingu najdroższych lokalizacji przemysłowych Warszawa, z rocznym kosztem najmu 1 m kw. powierzchni przemysłowej w wysokości 66 euro, utrzymała 28. miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji przemysłowych na świecie - wynika z tegorocznego raportu Business Space Across the World, opracowanego przez Cushman & Wakefield Healey & Baker.
Do 2006 r. rekordowa ilość powierzchni centrów handlowych w Polsce W Polsce w latach 2005-2006 planowane jest oddanie 1,6 mln m kw. powierzchni w centrach handlowych, najwięcej w Europie - wynika z badań Cushman&Wakefield Healey&Baker (C&W/H&B), firmy świadczącej usługi w zakresie nieruchomości.
Przedsiębiorcy wybierają liniowy Wprowadzony zaledwie rok temu podatek liniowy w wysokości 19 procent cieszy się coraz większą popularnością wśród osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Według szacunków "Rzeczpospolitej" w tym roku liczba przedsiębiorców, którzy go wybrali, wzrosła o 50 tysięcy, osiągając prawie 250 tysięcy osób.
NBP oczekuje ożywienia w inwestycjach W I kwartale 2005 roku oraz w całym roku można się spodziewać wyraźnego ożywienia działalności inwestycyjnej - wynika z przeprowadzonych przez NBP badań ankietowych przedsiębiorstw.