Zwrot podatku VAT. Resort finansów szykuje projekt ws. podzielonej płatności Split payment ma przewidywać, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców.
Wymowne wyniki badań: 16 proc. pracujących na umowę uważa, że nie płaci PIT Zdecydowana większość, bo aż 70 proc. Polaków jest za uproszczeniem dotychczasowego systemu podatkowego i wprowadzeniem nowego, w którym pracownicy nie musieliby się rozliczać na koniec roku, gdyż wszystkie podatki byłyby odprowadzane przez pracodawcę.
Wpłaty do ZUS jednym przelewem? Przedsiębiorcy odetchną Mniej biurokracji z ZUS? To możliwe. Wszystko za sprawą szykowanych zmian. Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał opłaty ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała odpowiedni projekt.
"Konstytucja Biznesu to przełom". Eksperci chwalą projekt Morawieckiego Konstytucja Biznesu zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki, ułatwi prowadzenie biznesu i sprawi, że będzie to tańsze, a przedsiębiorcy będą mogli bardziej ufać prawodawcy i liczyć na współpracę administracji publicznej. To przełom - oceniają eksperci.
Niższy ZUS dla prowadzących działalność? Mało zarobisz, mniej zapłacisz W Sejmie trwają prace nad projektem zmian, dzięki któremu część osób prowadzących działalność gospodarczą mogłaby płacić mniej na ZUS. - To zmiana potrzebna, ale konieczna jest też kompleksowa reforma systemu - uważa ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. polityki społecznej i prawa pracy Piotr Wójcik.
PiS przeciw obniżeniu podatku dla firm do 15 proc. Projekt przewiduje obniżkę PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc., zwiększenie stawki amortyzacyjnej z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł oraz możliwość rozliczania straty podatkowej przez 15 kolejnych lat.
Sektor MSP inwestuje. Takiego wyniku nie było od siedmiu lat W 2016 roku 49 proc. mikro i małych firm zdecydowało się na inwestowanie - wynika z siódmej edycji corocznego badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm" opublikowanego przez Pekao SA. To najlepszy wynik od początku przygotowywania raportu.
Liczba niewypłacalnych firm w Polsce wzrosła o 44 proc. Według analityków Euler Hermes wiązało się to zarówno z brakiem inwestycji z nowej perspektywy budżetu UE, jak i m.in. z zadłużeniem samorządów i instytucji centralnych.
Małe i średnie firmy w coraz lepszej kondycji. Rośnie płynność finansowa Płynność finansowa małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się. W 2013 r. dwie na pięć firm obawiało się utraty płynności finansowej, a w 2016 r. takie zagrożenie zgłaszała już tylko jedna na pięć - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.