Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą decydować o formie opodatkowania w tym roku Do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą decydować, czy w tym roku chcą rozliczać się z fiskusem podatkiem według skali, liniowym, czy np. ryczałtem. Decyzję trzeba dobrze przemyśleć, bowiem wybór niższej stawki w ostatecznym rachunku niekoniecznie musi oznaczać korzyści.
Coraz mniej upadłości likwidacyjnych firm. Pomogło nowe prawo W 2016 r. liczba upadłości likwidacyjnych wyraźnie spadła i jest najniższa od 2009 r., m.in. dzięki wprowadzeniu nowego prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego - wynika z raportu firmy Coface, zajmującej się ubezpieczaniem należności. Jej zdaniem trend ten będzie się utrzymywał.
To będzie koniec VAT, jaki znamy? Komisja Europejska przedstawiła projekt, który może być początkiem końca dzisiejszego podatku od wartości dodanej. Chodzi o wprowadzenie powszechnego odwrotnego obciążenia, w którym podatek płaci nabywca, a nie sprzedający - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Wyłudzenia VAT. Resort Ziobry: wysokie kary tylko dla dużych firm Wysokie kary za wystawienie fałszywych faktur nie dotkną drobnych firm - uspokajał w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas Chrześcijańskiego Forum Przedsiębiorczości. Zapowiedział reformę Krajowego Rejestru Sądowego.
Rząd chce usprawnić dochodzenie wierzytelności Projekt przewiduje tworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, co rozszerzy zakres dostępnych danych o dłużnikach. Chodzi o informacje dotyczące zaległości takich jak zobowiązania podatkowe, kary administracyjne, należności celne i grzywny.
Te zmiany w prawie uczynią administrację bardziej przyjazną dla obywatela? Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które stanowią cześć tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Resort rozwoju, który przygotował nowe regulacje, twierdzi, że mają one uczynić administrację bardziej przyjazną dla obywatela.
W Unii nie ma zgody ws. przepisów dotyczących unikania opodatkowania Chodzi o projekt zmian w dyrektywie, który ma pomóc w zamknięciu luk wykorzystywanych przez firmy działające w UE i poza nią. Dotyczy on tzw. struktur hybrydowych, które występują, gdy różne kraje stosują różne zasady opodatkowania niektórych dochodów lub podmiotów.
Sejm przyjął ustawę, która ma usunąć bariery dla biznesu Ustawa, która ma usunąć niektóre bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej i przynieść 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania, została w piątek przyjęta przez Sejm.
Gowin: budujemy pomost nad doliną śmierci - Po raz pierwszy polscy przedsiębiorcy mają realne ulgi. Wysokie, realne zachęty do tego, aby współpracować ze światem nauki. Naukowcy z kolei mają warunki, by czerpać korzyści z komercjalizacji swoich badań, ale także by z tych badań uczynić pewien element swojej kariery zawodowej - mówi minister nauki.
Większe ulgi dla firm za innowacyjność. Prezydent podpisał ustawę Firmy będą mogły korzystać z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową, a naukowcy więcej zyskają z komercjalizacji swoich wynalazków - to spodziewane skutki ustawy o innowacyjności, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Komisja Europejska proponuje nowe przepisy upadłościowe Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy o postępowaniu upadłościowym, restrukturyzacji i polityce "drugiej szansy" dla przedsiębiorców. Urzędnicy mają nadzieję, że regulacje będą wspierać wzrost gospodarczy i chronić miejsca pracy.
Branża elektroniczna oceniła Konstytucję biznesu Morawieckiego. "Szansa na poprawę" - Od dawna publicznie wskazujemy na to, że polski biznes potrzebuje jasnego, sprawiedliwego i przede wszystkim stałego prawa, które będzie gwarantowało stabilność funkcjonowania każdej firmy - powiedział prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik.
Ta ustawa skłoni firmy do innowacyjności? Ulga podatkowa zachętą Badania firmy doradczej EY pokazują, że zaledwie co czwarta polska firma, która prowadzi działalność badawczo-rozwojową, skorzystała do tej pory z jakiejkolwiek dostępnej formy wsparcia innowacyjności.
Prawie połowa młodych chce założyć własny biznes Podczas gdy na świecie niemal sześć na dziesięć osób chciałoby założyć własną firmę, zaś w skali Unii Europejskiej prawie co druga, to w Polsce takich potencjalnych przedsiębiorców jest tylko 27 proc.