Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Samozatrudnienie czy spółka?

Samozatrudnienie czy spółka?

Zakładanie firmy nie jest aż tak trudne, jak się powszechnie sądzi. Trzeba wypełnić kilka papierków, odwiedzić urzędy, skompletować NIP-y, REGON-y itd.

Pewną trudność może jednak sprawić wybór formy, w jakiej będzie funkcjonowała firma. To jedna z najważniejszych decyzji w całym procesie otwierania własnego biznesu.

Od formy organizacyjno-prawnej zależy m.in. jaki będziemy mieli wpływ na podejmowane decyzje, jaka ciążyć będzie na nas odpowiedzialność, jak podzielone zostaną zyski i wreszcie - jaki zapłacimy podatek.

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy działać sami, czy może razem ze wspólnikiem?

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Wspólnik może wnieść do spółki kapitał, kompetencje i własną pracę, ale w zamian za to trzeba liczyć się z jego zdaniem, z oddaniem mu części zysku czy współodpowiedzialnością za jego poczynania.

Najprostszymi formami działania w pojedynkę oraz w większej grupie są odpowiednio: indywidualna działalność gospodarcza, tzw. samozatrudnienie oraz spółka cywilna.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY Z DZIAŁU ZAKŁADAM FIRMĘ!

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
nowy pk
31.174.100.* 2011-12-17 11:21
Odpowiedzialność

Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.

Oznacza to, że za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym (majątkiem spółki) oraz każdy ze wspólników z osobna majątkiem osobistym - bez żadnych ograniczeń.
Wierzyciel ma prawo wyboru, czy dla zaspokojenia swojej wierzytelności sięgnie do majątku spółki, czy też do indywidualnego majątku wspólnika. Może on także sięgnąć jednocześnie do majątku spółki i indywidualnych majątków wspólników.
BaltazarGabka
87.207.230.* 2010-10-21 19:41
Rzadzacy z nas zakpili ,na dodatek w ciagu ostatnich 5 lat mnostwo waznych interesow dla polski ,ziemie itp zostaly poprostu posprzedawane.W Polsce nie da sie godnie zyc .Posiadanie firmy? Firma to jest dla mnie przedsiebiorstwo a nie pojedyncze dzialalnosci gospodarcze.A tylko posiadajac firme mozna se pozwolic na kolorowsze zycie niz monotonia .
25latek
95.49.121.* 2010-10-21 18:51
Tak analizując sytuacje u Nas w kraju to najlepszym wyjściem do dobrego zarobienia jest założenie firmy lub spółki.
Zobacz więcej komentarzy (50)