Money.plFirmaAkty prawne

Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 5, poz. 40 z dnia 1982-02-26

Wydany przez:Minister Finansów
Data ogłoszenia:1982-02-26
Tytuł aktu:Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 1982 r. w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej.
Status aktu prawnego:Uchylony
Treść aktu prawnego:  pobierz treść dokumentu
Data wydania:1982-02-13
Data wejscia w życie:1982-02-26
Data obowiązywania:1982-01-01
Pełna treść dokumentu: Dziennik Ustaw - rok 1982, nr 5, poz. 40 z dnia 1982-02-26
Na podstawie art. 9 pkt 1 i 2 oraz art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego wykonujący działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej mogą opłacać te podatki w formie ryczałtu na zasadach określonych w rozporządzeniu, jeżeli:
  1)  sprzedają swoje wyroby lub świadczą usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej wyłącznie na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
  2)  osiągają obrót ze sprzedaży lub świadczenia usług nie przekraczający 480.000 zł rocznie,
  3)  posiadają książkę zamówień dla osób wykonujących działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej, zwaną dalej "książką zamówień",
  4)  nie wykonują sami ani ich małżonkowie poza działalnością zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, chyba że przepisy szczególne dotyczące opodatkowania tej innej działalności stanowią inaczej.
2. Istotne cechy wytwórczości ludowej i artystycznej określają odrębne przepisy wydane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.

§ 2. Jeżeli podatnik osiąga przychody z innych źródeł niż określone w § 1 ust. 1, podlegające tylko podatkowi dochodowemu, dochody z tych źródeł podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach; do dochodów tych stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.

§ 3. W zakresie działalności zarobkowej opodatkowanej ryczałtem podatnicy zwolnieni są od obowiązku składania zeznań podatkowych.

§ 4. 1. Stawki ryczałtu wynoszą:
 
 Rodzaj obrotu
Od obrotu miesięcznego
 
ze sprzedaży wyrobów %ze świadczenia usług %
 do 10.000       6        6
od nadwyżki ponad 10.000do 12.500       6        7
od nadwyżki ponad 12.500do 15.000       6        9
od nadwyżki ponad 15.000do 17.500       6       11
od nadwyżki ponad 17.500do 20.000       7       12
od nadwyżki ponad 20.000do 22.500       7,5       13
od nadwyżki ponad 22.500do 25.000       8       14,5
od nadwyżki ponad 25.000do 27.500       9       16
od nadwyżki ponad 27.500do 30.000       9,5       18
od nadwyżki ponad 30.000do 32.500      10       20
od nadwyżki ponad 32.500do 35.000      10,5       21
od nadwyżki ponad 35.000do 37.500      11       22
od nadwyżki ponad 37.500       12       23
 
2. Stawki ryczałtu określone w ust. 1 od obrotów ze sprzedaży wyrobów przeznaczonych na eksport obniża się o 30%.

§ 5. Obrotem jest suma należności wynikająca z wystawionych rachunków. W celu ustalenia stawki ryczałtu przyjmuje się obrót osiągnięty od początku danego miesiąca, wynikający z zapisów w książce zamówień. W razie wykonywania działalności zarobkowej w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej przez małżonków obroty małżonków łączy się.

§ 6. Książki zamówień, wydane według ustalonego wzoru, są doręczane podatnikom na ich wniosek jako druki ścisłego zarachowania przez organy podatkowe stopnia podstawowego właściwe według miejsca zamieszkania podatnika, po okazaniu odpowiedniego dowodu, stwierdzającego wykonywanie działalności zarobkowej w zakresie wytwórczości ludowej lub artystycznej. W razie wykonywania działalności przez małżonków doręcza się im jedną książkę zamówień na ich wspólny wniosek. Podatnicy opłacający ryczałt są zwolnieni od odrębnego zgłaszania obowiązku podatkowego w zakresie objętym ryczałtem.

§ 7. 1. Podatnik jest obowiązany przedstawić książkę zamówień jednostce gospodarki uspołecznionej każdorazowo przy wystawianiu rachunku i przy każdej zapłacie należności przypadającej z tytułu sprzedaży wyrobów lub świadczonych usług. Jednostka gospodarki uspołecznionej wypełnia odpowiednie rubryki książki zamówień i pobiera jako płatnik ryczałt według stawek określonych w § 4 ust. 1.
2. Pobrane w danym miesiącu kwoty ryczałtu płatnik jest obowiązany przekazać na rachunek budżetu właściwego dla organu podatkowego do dnia 5 następnego miesiąca.
3. Płatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję pobranych kwot ryczałtu oraz równocześnie z przekazaniem tych kwot złożyć organowi podatkowemu ich wykaz, zamieszczając w nim imię i nazwisko podatnika, jego adres, sumę wypłaty i kwotę pobranego ryczałtu.
4. Przy otrzymaniu pierwszej należności w danym roku podatkowym podatnik obowiązany jest złożyć jednostce gospodarki uspołecznionej pisemne oświadczenie stwierdzające okoliczności wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 i 4. W razie zmiany tych okoliczności podatnik obowiązany jest zawiadomić o tym pisemnie tę jednostkę gospodarki uspołecznionej, na której rzecz dokona sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian. Od wypłaty należności płatnik pobiera w tym wypadku przedpłaty na podatki obrotowy i dochodowy.

§ 8. O zmianach określonych w § 7 ust. 4 podatnik obowiązany jest zawiadomić również właściwy organ podatkowy najpóźniej w dniu dokonania sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian.

§ 9. 1. Podatnicy podlegają wyłączeniu z opodatkowania w formie ryczałtu i są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach:
  1)  za część roku podatkowego - w razie zawiadomienia organu podatkowego o zmianach powodujących utratę uprawnienia do opłacania ryczałtu,
  2)  za cały rok podatkowy - w razie podania w oświadczeniu danych niezgodnych ze stanem faktycznym, powodujących nieuzasadnione opłacanie ryczałtu, bądź niezawiadomienia organu podatkowego o zmianach powodujących utratę uprawnienia do opłacania ryczałtu.
2. Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, za tę część roku, w której nie podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu na podstawie niniejszego rozporządzenia, może być zastosowane opodatkowanie w formie ryczałtu umownego, jeżeli wykonują działalność zarobkową w zakresie wytwórczości ludowej lub artystycznej w warunkach uprawniających do korzystania z tego ryczałtu i złożą wniosek o jego zastosowanie.
3. Jeżeli chodzi o podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
4. W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 kwoty wpłacone na poczet ryczałtu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
5. W razie wyłączenia z grupy osób opłacających ryczałt za część roku podatkowego obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz założenia właściwych ksiąg powstaje od dnia dokonania sprzedaży wyrobów lub świadczenia usług po raz pierwszy po powstaniu zmian powodujących utratę uprawnień do opłacania ryczałtu.

§ 10. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do należności z tytułu sprzedaży wyrobów lub świadczonych usług wypłaconych po dniu 1 stycznia 1982 r.

Publikowane akty nie są źródłem prawa. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią, na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. "O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych" (Dz.U. 2000 r. Nr 62, poz. 718) akty prawne ogłaszane i wydawane w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim. Money.pl nie ponosi odpowiedzialności za skutki działań podjętych w oparciu o udostępnione publikacje.

Dziennik Ustaw nr 5 z 1982 roku - pozostałe dokumenty:

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI