Inteligentne systemy zarządzające oświetleniem, sztuczna inteligencja w roli stadionowego stewarda, powtórki najlepszych akcji wyświetlane w 360 stopniach na ekranie smartfona... Jak będzie wyglądać przyszłość sportu? Nowoczesne technologie już teraz zmieniają sposób, w jaki przeżywamy sportowe emocje.
Możliwości, jakie nowoczesne technologie stwarzają w świecie sportu są naprawdę imponujące. Firmy, takie jak Intel, tworzą rozwiązania, które zmieniają sposób, w jaki doświadczamy sportowych emocji – zarówno na żywo, jak i przed ekranami telewizorów i monitorów. Przykładem technologii tego typu może być FreeD, która umożliwia przesyłanie obrazu 360°, który producenci mogą dowolnie obracać, by pokazywać akcję pod każdym możliwym kątem. Wokół boiska zainstalowane są 32 kamery o rozdzielczości 5K, które nagrywają obraz z rozmaitych perspektyw. Następnie strumienie wideo ze wszystkich kamer przesyłane są do komputerów wyposażonych w procesory Intel® Xeon® E5 oraz Intel® Core(TM) i7, generujących jeden wirtualny obraz w oparciu o tę ogromną ilość danych. Innym przykładem są moduły Intel® Curie(TM), które pozwalają uczestnikom zawodów sportowych (np. X Games) osiągać coraz lepsze wyniki. Dzięki urządzeniom przeznaczonym do noszenia na ciele i ich funkcjom śledzenia parametrów pracy organizmu, zawodnicy mogą ze
znacznie większą precyzją doskonalić swoje umiejętności. Intel Curie to także zupełnie nowy poziom interakcji dla fanów sportowych doznań. Dzięki dostarczanym w czasie rzeczywistym statystykom przyspieszenia, obrotów, wysokości i czasu spędzonego w powietrzu mogą cieszyć się zupełnie nowym wymiarem zawodów.
Również w obiektach sportowych coraz częściej stosowane są rozwiązania korzystające z nowoczesnych technologii, w tym z Internetu rzeczy. Kibicom pozwalają one jeszcze lepiej przeżywać sportowe emocje, a administratorom stadionów optymalizować koszty i poprawić bezpieczeństwo obiektów. Mamy więc do czynienia z sytuacją typu „win-win”.
Większe zyski dla stadionów, bardziej atrakcyjna oferta dla kibiców
Spory procent kosztów utrzymywania dużych obiektów sportowych, jak stadiony, stanowią wydatki na energię. Zużycie prądu można zmniejszyć dzięki automatycznej analizie zapotrzebowania. Sensory połączone z ośrodkiem analitycznym (komputer lokalny, chmura) dostarczają informacji o tym, gdzie trzeba włączyć lub wyłączyć światło, pozwalają optymalnie sterować klimatyzacją.
Bardzo ważne w bilansie finansowym obiektu będą większe zyski ze sprzedanych biletów, a także z innych usług, jak sprzedaż klubowych pamiątek czy gastronomia – gdy uda się wprowadzić rozwiązania, które będą miały na to wpływ, czyli zwiększą atrakcyjność stadionu i zachęcą do korzystania z jego oferty.
Istotne jest też zmniejszenie kosztów obsługi, co można osiągnąć na różne sposoby. Pomagają w tym czujniki automatycznie informujące o awariach i zużyciu sprzętu, ale też bardziej optymalne zarządzanie personelem, kierowanym przez sztuczną inteligencję we właściwym czasie tam, gdzie w danej chwili jest potrzebny.
Sztuczna inteligencja zaprowadzi Cię na Twoje miejsce na trybunach
Znalezienie miejsca do zaparkowania na przystadionowym parkingu zawsze było problemem? Dzięki systemowi kamer i inteligentnej, bieżącej analizie sztuczna inteligencja stadionu będzie zawsze wiedzieć, gdzie Cię skierować i wyświetli drogę dojazdu na ekranie smartfona. Różnego rodzaju aplikacji, które jako użytkownik stadionu - i kibic drużyny - będziesz mógł pobrać, by ułatwić i uprzyjemnić sobie udział w sportowym wydarzeniu, czeka na Ciebie niemało. Gdy już zaparkujesz, program zaprowadzi Cię do wejścia, którym najszybciej i najwygodniej dojdziesz do swego miejsca na trybunach. Niekoniecznie będzie to wejście najbliższe. Program analityczny zbierze dane z kamer, zarówno tradycyjnych, jak i na podczerwień, sprawdzi natężenie ruchu, zatłoczenie w przejściach oraz długość kolejek, po czym - tak działa magia analizy big data! - wytyczy Ci optymalną drogę do właściwego krzesełka.
Mecz się zaczął! Nic nie zastąpi atmosfery na trybunach, ale może trochę zazdrościsz tym, którzy widzą gole i najciekawsze akcje na zbliżeniach, siedząc przed ekranem? Niepotrzebnie - szybka sieć Wi-Fi i specjalna aplikacja dla widzów pozwoli Ci oglądać zbliżenia na ekranie smartfona lub tabletu. Będziesz mógł powtarzać ujęcie, zatrzymywać powtórkę i cofać, oglądać akcję z perspektyw wybranej przez siebie kamery. Oczywiście transmisja będzie widoczna także na wszechobecnych dużych, wysokiej klasy wyświetlaczach, montowanych nie tylko na trybunach, ale i w przejściach oraz kuluarach. Po co? Po to, by - gdy poczujesz zew natury i wyruszysz w trakcie gry do toalety - nie przegapić pechowo gola Lewandowskiego czy asysty "Grosika”. Koniec bolesnych wyborów między pasją kibica a potrzebami pęcherza!
A propos toalet, dzięki śledzeniu ruchu i analizie big data sztuczna inteligencja stadionu będzie wiedziała, gdzie posłać personel wyposażony w mopy oraz zapasy mydła i papieru toaletowego.
To samo co zawsze?
Emocje meczu zaostrzą apetyt? Zwiększą pragnienie? Nie musisz już opuszczać trybun, by wyruszyć na żer, bez gwarancji, że szybko upolujesz jakąś kiełbaskę lub piwo. Tak, i na to jest apka! Zamówisz jedzenie zdalnie i albo przyniesie Ci je obsługa, albo sam się po nie udasz - ale w z góry wiadome miejsce (w razie czego smartfon wskaże drogę) i w wyznaczonym czasie, by tylko odebrać towar, a nie tracić czas i nerwy w długiej kolejce. Należność uregulujesz dzięki usłudze płatniczej w telefonie. Kto wie, może tym razem dostaniesz zniżkę? Jeśli system rozpozna cię jako stałego klienta, a administratorzy stadionu roztropnie wprowadzili program lojalnościowy, jest na to spora szansa. Podobnie jak na upust w sklepie z klubowymi pamiątkami. Stali bywalcy stadionu mogą liczyć na różne związane z tym przywileje. Zacznijmy od tego, że sztuczna inteligencja, analizując twoje dotychczasowe zachowania, może specjalnie z myślą o Tobie zaproponować ofertę skrojoną na miarę. Lub po prostu, we właściwym momencie - wtedy, gdy
zwykle głodniejemy na meczu - przyjaźnie zadać pytanie: "To samo co zawsze?”.
Znajomi pozazdroszczą Ci stadionowych przeżyć
Żyjemy w epoce mediów społecznościowych, przyzwyczajeni do tego, że natychmiast możemy się podzielić z grupą znajomych swoimi doświadczeniami, emocjami, spostrzeżeniami. Jeśli stadion ma dziś konkurować z kanapą w salonie lub stolikiem w kawiarni, musi te nasze zwyczaje respektować - i oferować nawet coś więcej. Nowoczesny stadion zapewni szybkie, bezpłatne połączenie Wi-Fi (lub LTE), abyś mógł na bieżąco opublikować na Twitterze, Facebooku lub w dowolnym innym medium społecznościowym swoje uwagi, zdjęcia, a nawet GIF-y lub krótkie nagrania wideo. Co więcej, pomoże Ci w uzyskaniu atrakcyjnych treści. Dzięki analizie big data będziesz mieć podczas meczu cały czas dostęp do wszelkich statystyk – meczu i każdego zawodnika z osobna – podliczających na bieżąco liczbę strzałów, procent udanych podań i wygranych pojedynków, przebiegnięty dystans itp. System udostępni także efektowne zdjęcia, analizy, infografiki. Oczywiście w aplikacji, z dostępem dla uprzywilejowanych - czyli kibiców na stadionie.
Stadionowi chuligani nie zakłócą rodzinnej rozrywki
Atrakcyjne imprezy masowe na stadionach przyciągają tłumy, a w tłumie - wiadomo - łatwo się zgubić. Dla dorosłego bywa to problemem, dla dziecka - dramatem. Jeśli jednak udasz się na stadion z maluchem i pechowo stracisz go z oczu, kawaleria przybędzie na pomoc błyskawicznie. Wystarczy, że prześlesz zdjęcie dziecka obsłudze stadionu, dzięki czemu zguba szybko zostanie zlokalizowana. A jeśli służby porządkowe będą miały problem z namierzeniem pechowej pociechy? Zawsze można w takiej sytuacji wyświetlić zdjęcie na wszechobecnych monitorach, by pomogli kibice. W ten sposób można też szukać rodziców dziecka, którego zaginięcia nikt jeszcze nie zgłosił (bo, załóżmy, rozemocjonowany przebiegiem meczu tata nie zauważył, że być może kogoś brakuje na krzesełku obok).
Rozbudowany monitoring w połączeniu z zaawansowanymi programami komputerowymi zminimalizuje zagrożenie ze strony stadionowych chuliganów. Kamery przy wejściach i system komputerowego rozpoznawania twarzy nie pozwolą niechcianym osobom dostać się na stadion. Dzięki temu, że kamery będą wszędzie, nikt, kto zechce zakłócić przebieg meczu, na przykład rzucając na murawę petardy lub race, czy też zrobić rozróbę na trybunach, nie uniknie kary. Nawet jeśli ukryje twarz, zakładając kominiarkę, sztuczna inteligencja wyśledzi moment, w którym to zrobił i prześle służbom porządkowym zdjęcie wcześniejsze, na którym widać twarz chuligana. Powszechna świadomość, że konsekwencje agresywnych działań na stadionie są nieuniknione, powinna znacząco zmniejszyć liczbę takich incydentów. Stadiony staną się bardziej bezpieczne.
Kiedy to się stanie?
Nie ma jeszcze na świecie stadionu, na którym działają już wszystkie opisane powyżej usprawnienia, ale pożądane zmiany są nieuniknione i bliższe, niż mogłoby się wydawać. Wiele nowatorskich rozwiązań można już ocenić w działaniu w zorganizowanym przez firmę Intel "Smart Venue and Building Experience Center” w Chandler (Arizona). W ramach centrum prezentującego inteligentne technologie dla budynków i innych przestrzeni publicznych działa pokazowa wystawa SmartVenue, wykorzystująca rozwiązania stworzone z myślą także o stadionach. Wiele z nich to technologie zaliczane do Internetu rzeczy.
Oprócz opisanych powyżej rozwiązań, dotyczących na przykład optymalnego zużycia energii lub alarmowania personelu w przypadku konieczności uzupełnienia środków czystości w toaletach, Intel prezentuje choćby aplikację pozwalającą znajomym łatwo odnaleźć się w tłumie czy technologię zmniejszającą prawdopodobieństwo, że ktoś niepowołany dostanie się do strefy zastrzeżonej - nawet gdyby ta osoba zdobyła jakoś plakietkę dla upoważnionego personelu (wykorzystywana jest w tym przypadku technologia cyfrowej identyfikacji na podstawie automatycznej analizy obrazu z kamer)..
Niektóre technologie, które w przyszłości staną się standardem, przechodzą pierwsze bojowe próby już dziś. Przykładowo, słynny stadion Maracana, na którym w 2014 roku rozgrywany był finał Mundialu, korzysta już z systemu inteligentnego zarządzania oświetleniem. Przy tak skomplikowanym układzie, wykorzystującym tysiące lamp, poczynione w ten sposób oszczędności są znaczne. Nie mniej istotne są czujniki, automatycznie informujące o awariach, co nie tylko pozwala utrzymywać cały ten niesłychanie rozbudowany system oświetleniowy w dobry stanie, ale i istotnie zmniejsza koszty konserwacji. Sztuczna inteligencja centrum sterowania stadionu Maracana kontroluje także m.in. system kamer, wentylację, ruchome schody, windy, a nawet hydraulikę (gdy stadion nie jest wykorzystywany, można zminimalizować zużycie wody). Największe wrażenie robi zmniejszenie zużycia prądu - aż o około jedną trzecią! Już choćby tylko wynikający z tego czysty zysk, nie wspominając o trudniej wymiernych, ale nie mniej istotnych korzyściach dla
środowiska naturalnego, to wystarczająco wiele, by inwestycję w modernizację stadionu uznać za wyjątkowo udaną.
Przykład Maracany nie pozostanie niezauważony, analogiczne modernizacje przejdą wszystkie liczące się obiekty sportowe - i to raczej wcześniej, niż później. My, kibice, możemy się z tego tylko cieszyć.
_ Materiał przygotowany we współpracy z firmą Intel _
Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco:
+48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl