_ - __ Od 2010 roku chcielibyśmy wprowadzić podatek dochodowy oraz obowiązek płacenia przez rolników ubezpieczenia uzależnionego od dochodów _ - zapowiada szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.
Według niego, tak długi okres prac nad rozwiązaniami ustawowymi jest spowodowany trudnymi negocjacjami z koalicyjnym Polskim Stronnictwem Ludowym oraz kłopotami czysto technicznymi, np. z ustaleniem sposobu obliczania kosztów działalności rolniczej.
- _ Rozmawiamy o tej sprawie z PSL, ostatnio nawet minister rolnictwa Marek Sawicki przedstawił swój projekt reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale okazał się on dla PO za mało radykalny. Z tego też powodu nie stanął on nawet na obradach rządu _ - mówi Chlebowski.
Szef klubu parlamentarnego PO podkreśla, że celem jego partii i rządu jest maksymalne ograniczenie 15-miliardowej dotacji do systemu rolniczych ubezpieczeń, a jednym z pierwszych kroków będzie doprowadzenie do płacenia przez rolników ubezpieczenia chorobowego, z którego dziś są oni zwolnieni.
W listopadzie 2007 roku, tuż po wygranych przez PO wyborach, Zbigniew Chlebowski powiedział, że jego partia chce stopniowo reformować KRUS i nie wykluczył jej docelowego połączenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszym etapem ma być zróżnicowanie składki na rolnicze ubezpieczenia społeczne, a projekt ustawy w tej sprawie miał trafić do Sejmu na początku 2008 roku.
Także w listopadzie 2007 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis zobowiązujący budżet do finansowania składek rolników bez względu na wysokość ich dochodów w ramach KRUS. Eksperci wyliczyli wówczas, że według obowiązujących dziś przepisów, w 2007 roku na pokrycie obowiązkowej składki zdrowotnej rolników przewidziano jest w budżecie państwa ponad 2,8 mld zł, a w bieżącym 3,7 mld zł. Ubezpieczenie to obejmuje 2,59 mln rolników i członków ich rodzin.