Tak wynika z 7. globalnego badania _ Niedobór talentów _, opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup. Celem badania jest określenie problemów, jakie napotykają pracodawcy obsadzając kluczowe stanowiska, a także które zawody, i dlaczego, są najbardziej pożądane przez pracodawców.
Monika Jabłońska z ManpowerGroup mówi, że mają największe problemy pracodawcy. To: inżynierowie i wykwalifikowani pracownicy fizyczni. W gronie tych zawodów są: przedstawiciele handlowi, technicy, pracownicy działów IT, kucharze i pracownicy działów księgowości i finansów.
Jabłońska dodaje, że pracodawcy zarzucają potencjalnym pracownikom głównie brak kompetencji. Na rynku pracy nie ma ludzi z wiedzą i certyfikatami. Kandydaci nie mają też odpowiedniego doświadczenia zawodowego.
W badaniu wzięły udział osoby odpowiedzialne za politykę personalną
w 750 małych, średnich i dużych firm.
Zdaniem ekspert rynku pracy Moniki Styczyńskiej taka sytuacja na rynku pracy wynika z niedostosowanie programu nauczania do rzeczywistych potrzeb pracodawców. -_ Studia inżynierskie to studia trudne i jest niewielu chętnych do takiej drogi. Brakuje też promocji takich uczelni _ - mówi. Zła edukacja - zdaniem Moniki Styczyńskiej - powoduje też braki pracowników o niższych kwalifikacja niż inżynierowie.
Eksperci podkreślają, że trudność ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników może spowodować spadek konkurencyjności firm oraz ograniczenie możliwości ich rozwoju.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Najnowsze dane o zatrudnieniu w Polsce Eurostat podał informacje o tym, jak w pierwszym kwartale 2012 roku wyglądało zatrudnienie w naszym kraju. | |
Dobre dane z rynku pracy. Będzie lepiej Bezrobocie powoli, ale spada. Dużo dochodowych, choć tymczasowych miejsc pracy, dało nam Euro 2012. |