6 tys. polskich księgowych i audytorów zostanie przeszkolonych do 2015 r. za pieniądze Szwajcarii i przy wsparciu Banku Światowego. W Ministerstwie Finansów podpisano umowy dotyczące finansowania i prowadzenia tych szkoleń.
Umowa opiewa na 10 mln franków szwajcarskich na projekt szkoleń ze sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym. Projekt zostanie sfinansowany za pieniądze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który dysponuje 500 mln franków.
W Ministerstwie Finansów umowę podpisali wiceminister rozwoju regionalnego Andrzej Zdziebło i ambasador Szwajcarii w Polsce Benedict de Cerjat. Ambasador podał, że to pierwszy projekt z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Współpracy, skierowany dla sektora prywatnego.
Współpraca z Polską jest częścią programu dla krajów, które przyłączyły się do UE w 2004 r. _ - To wyraz poparcia dla włączenia nowych krajów członkowskich do UE _ - podkreślił. Podobne projekty dotyczące finansów prowadzone są ze wsparciem Szwajcarii w Estonii, Słowenii, na Łotwie i w Czechach.
Drugą umowę - w sprawie realizacji projektu - podpisali wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch i szef BŚ w Polsce i krajach bałtyckich Thomas Laursen. Umowę będzie realizował oddział Banku Światowego w Wiedniu, który zajmuje się sprawozdawczością finansową.
Projekt w Polsce ma zmniejszyć m.in. różnice między regionami. Skierowany będzie głównie do województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Z krajowych i międzynarodowych szkoleń będą mogły skorzystać polskie firmy i urzędnicy. Księgowi i audytorzy mają się nauczyć międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i rewizji finansowej.
_ - To największy projekt, w realizację którego bank zaangażowany jest w regionie Europy i Azji Centralnej _ - mówił w Warszawie szef wiedeńskiego centrum ds. reformy sprawozdawczości finansowej BŚ.