Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiTrzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu
2007-08-13 13:06

Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu

Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu


Zmieniając dowód osobisty trzeba zaktualizować swoje dane w urzędzie skarbowym.

W związku z trwającym obecnie procesem wymiany dowodów osobistych, który zakończy się 31 grudnia 2007 r., Ministerstwo Finansów przypomina wszystkim podatnikom wymieniającym dowody osobiste, o obowiązku aktualizacji danych identyfikacyjnych.

JAKI DOKUMENT MUSIMY ZŁOŻYĆ PRZY ZMIANIE DOWODU?

Zgłoszenia aktualizacyjnego należy dokonać do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

  • - NIP-1 Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą,
  • - NIP-3 Zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej w terminie określonym w art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269 poz.2681 z późn. zm.).
  • 1. Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego obowiązani są dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
  • 2. Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzący w ogóle działalności gospodarczej obowiązani są dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Emeryci i renciści mogą dokonać aktualizacji za pośrednictwem ZUS. Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej mogą dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pośrednictwem organu wydającego dowód osobisty.

Organ ten obowiązany jest do poinformowania podatnika o obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego oraz do przekazania zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika w terminie 7 dni od dnia złożenia przez podatnika tego zgłoszenia.

Więcej - Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-08-14 09:42:00 77.254.14.* | anonimowy
Re: Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu [0]
Fundusz emerytalny dane zaktualizował telefonicznie:D
2012-08-14 09:40:08 77.254.14.* | anonimowy
Re: Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu [1]
Dzwoniłam właśnie do Urzędu Skarbowego, Zus-u i swojego banku - tylko bank wymaga odwiedzin z nowym dowodem...
2012-08-14 18:13:36 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Przepisy mają to do siebie, że się zmieniają. Co do US zniknął NIP-3, a z nim aktualizacja dowodu. Do zgłoszenia nowego konta jest ZAP-3 (oczywiście dla osób bez działalności):)
2012-03-29 08:10:33 78.131.137.* | kamsta
Re: Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu [1]
od 2012 nie ma konieczności zgłoszenia wymiany dowodu osobistego w Urzędzie Skarbowym. Aktualny wniosek do aktualizacji danych osobowych to ZAP-3, gdzie nie jest uwzględniona żadna rubryka dotycząca dokumentu tożsamości. Najlepiej jednak zadzwonić do Urzędu i dowiedzieć się osobiście.
2012-03-29 10:55:41 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie trzeba- na ZAP-3 zgłaszamy zmiany danych, które nie są ujęte w systemie Pesel. Nr. dowodu jak najbardziej jest ujęty.
Zatem ZAP-3 - dla zmiany/podania np. numeru rachunku bankowego, telefonu i miejsca zamieszkania.

Tu zresztą formularz;

http://static1.money.pl/d/podatki/formularze/2012/NIP/zap_3.pdf
12 awans
2007-12-12 14:46:41 217.144.198.* | SDK
Re: Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu [0]
Witam ciekwi mnie tylko jedna sprawa w przypadku gdy nie zgłosisz w odpowiednim termine nowego dowodu w US do jakich kar fionansowych może pokusić się US - bo niestety nigdzie tego nie znalazłem - kolejna sprawa wymieniiłem dowód ktory odbrałem 3 miesiące po terminie co w tym wypadku - czy liczy się czas od odebrania go z UM czy od momętu wydania ?? - pozdrawiam
2007-08-13 17:05:28 ?!  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Trzeba zawiadomić urząd o zmianie dowodu [5]
Tak.... USy mają dane niezmienialne o podatnikach (PESEL i NIP). Numer dowodu osobistego ma się do identyfikacji podatnika, jak siodło do świni! Kretynizm rozrasta się do niebywałych rozmiarów, ale czymś trzeba uzasadnić konieczność tak rozrośnietego aparatu skarbowego.
2007-08-16 19:40:36 82.177.27.* | Zenon nie z Kition
A ja myślałem że żyjemy w XXI wieku i urzędy coś robią bez udziału wędrówki ludów. Ich komputry są skłócone czy tak leniwe? A może nie ma ustawy zobowiązującej urzędy do wymiany danych między sobą? Co przemawia za zdeptywaniem buciorów? Kto w końcu opłaca ich genialne pomysły? A nie chcą przypadkiem następnych trzech dych?
2010-03-28 07:27:58 83.27.87.* | 100000
popieram
2010-03-28 07:27:58 83.27.87.* | 100000
popieram
2007-08-17 00:02:35 83.28.194.* | HWDS
Ta banda załatwiła sobie ten nieżyciowy,uwłaczający godności człowieka przepis już parę lat temu.Lekceważą nas,mają w d.. ie nasz czas i każą do siebie chodzić i jeszcze płacić.Za niedopełnienie ludzie płacą srogie kary !!! Na cholerę nam Ministerstwo Finansów ,które spełnia ich zachcianki pozwalające poniewierać niepotrzebnie podatnika po urzędzie i jeszcze go karać.To nieprzyjazny obywatelowi przepis i winien być znowelizowany.Wiele osób dopiero jak coś załatwia w urzędzie to są wyłapywani i kierowani po mandat do komornika skarbowego a jak nie chcesz płacić to masz sąd grodzki.Banda złodziei nieprzyjaznych człowiekowi.DRAŃSTWO !!!
2007-12-05 08:13:37 83.13.202.* | ja336328495
Jestescie wszyscy p********............z tymi dowodami po jaki h....... to zglaszac skoro gmina ma nr dowodu
Podobne wiadomości
Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych? Wymiana dowodu osobistego. Gdzie zgłosić zmianę danych?
Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim terminie, popełnisz wykroczenie.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.