Na skróty
Money.plFirmaWiadomościZarządzanie5 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o.
2008-04-22 15:44

5 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o.

5 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o.

Autor: (AF)


5 tys. dla sp. z o.o. i 100 tys. dla spółki akcyjnej - to minimalny kapitał do założenia spółek. Rząd przyjął dziś nowelizację kodeksu spółek handlowych.

Zaakceptowana przez rząd nowelizacja przewiduje obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 do 5 tys. zł i w spółkach akcyjnych z 500 do 100 tys. zł.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki nowelizacja wyklucza też inne utrudnienia. Przykładowo przy rozliczeniach będzie obowiązywał stan finansowy spółki w chwili wniesienia, a ceny z dnia zaspokojenia wierzyciela. Dzięki nowelizacji wspólnicy lub akcjonariusze nie będą już musieli notarialnie poświadczać podpisu składanego na oświadczeniach woli. Wprowadzone zostaną przepisy, które precyzyjnie określają dzień wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych.

Zatwierdzone przez rząd obniżenie kapitału zakładowego umożliwi zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców, którzy mieli problemy ze zgromadzeniem wymaganej kwoty.



(AF)
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2010-02-21 09:21:35 95.49.66.* | nieznay
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
dewohweoh
2009-07-28 23:52:34 Jerzy32
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
Powstał poradnik dla zakładających spółkę z o.o. - www.sp-z-oo.pl
2008-04-30 10:41:34 217.11.139.* | podatnik
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [4]
cala cholota z europy zjedzie , zeby naciagać ludzi.
Nieprzemyslana decyzja. W czasach gdy wymagany kapital byl 4000 zl bardzo duzo obcokrajowcow zakladalo tu spólki jednoosobowe , ponaciągali ludzi i ulatniali się po angielsku nie przeprowadzając formalnej likwidacji społki
2011-04-05 16:28:47 83.22.34.* | ted1
A proszę zastanowić się nad odpowiedzialnością spółki.... Zarówno wcześniej i obecnie nawet 1000000zł kapitału nie gwarantuje odpowiedzialności względem osób trzecich. Więc co za różnica.
2009-08-07 08:17:14 79.184.205.* | dCo
Totalniak.
2008-08-25 17:42:12 83.20.9.* | realista
czubek
2008-06-30 07:43:40 213.156.107.* | niepodatnik
drogi podatniku. Założenie spółki w wielkiej brytani wraz z aktem notarialnym kosztuje £250 kapitał spółki od 1 funta.
Dania przygotowuje nowelizację swojej ustawy o spółkach handlowych gdzie nie będzie wymagany kapitał. A oszuści zawsze będa .
2008-04-25 18:00:10 89.78.235.* | megi1977
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
od kiedy to wchodzi w życie?
2008-04-25 13:47:14 217.11.139.* | podatnik
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [1]
Pomysł jest zły. Zmiana powinna być dokonana , ale inna :dwa rodzaje: spółka mała kapitał nizszy i spółka duża kapitał wymagany wyższy.
Są takie działalności,ze naprawdę 50 tys to duża kwota , ale trudno żeby ktos zakładał spółkę ,która bedzie obracać milionami z kapitałem 5 tys np. spółka spedycyjna.
Pamietajmy ,że spółka odpowiada za swoje zobowiązania do wysokości kapitału, a zarząd swoim majatkiem
2008-08-01 13:40:47 79.190.27.* | wspólnik

Pamietajmy ,że spółka odpowiada za swoje zobowiązania do
wysokości kapitału, a zarząd swoim majatkiem

Szanowny Panie spółka nie odpowaida za swoje zobowiązania do wysokości kapitału. Spółka odpowaida całym swoim majątkiem. Często spółka mająca minimalny kapitał zakładowy osiada majątek warty miliony
2008-04-25 06:40:57 83.25.148.* | acomitam
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
Bez żartów. Jeśli przedsiębiorcy mają problemy ze zgromadzeniem 50 tys złotych, to powinni zająć się czym innym, a nie tworzeniem i prowadzeniem firm. Przecież 50 tys złotych to wartość jednego, wcale nie najlepszego samochodu.
2008-04-25 00:47:38 83.10.171.* | Teufel
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
Bardzo dobry pomysl dla potencjialne oszust
2008-04-22 23:27:57 marlowe  [ Portfel ]  [ "One for My Baby (and One More for the Road)" ]
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
Fajnie, tylko to jedynie projekt nowelizacji ustawy... A co na to powie Sejm, Senat i Prezydent jeszcze nie wiemy i pewnie sporo poczekamy, żeby się dowiedzieć...
-1 spadek
2008-04-22 23:02:42 77.96.96.* | doktorek
w UK wystarcza 2 funty [1]
No ale w Polsce przeciez rzadza "lyberaly" z PO
2008-04-22 23:08:20 80.54.180.* | dr A. Kula
he he :D
będą mieć jeszcze z czego zbijać w przyszłości...
-1 spadek
2008-04-22 23:02:39 83.9.165.* | Z++
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [1]
Fajna sprawa , ale należy jeszcze obniżyć opłaty za wpis do KRS ( obecnie 1500,00 łącznie z wpisem do Monitora Sądowego i G. ) i znieść wszechwładzę "sędziów" , którzy z byle powodu ( mi się zdażyło , że mój własny podpis nie był poświadczony notarialnie i mimo że złożyłem oświadczenie , że to mój podpis w sądzie , nie zostało ono uznane ) i żądać ponownej opłaty 1000,- od wniosku. Pomysł dobry , ale "prawnik" Mlaskacz ( inaczej LeChuJarek ) na pewno zawetuje .
Ot tak dla zasady.
2008-04-25 06:44:36 83.25.148.* | acomitam
Słusznie! Nie wyskość kapitału, ale cyrk w wymiarze sprawiedliowści jest największym utrudnieniem. Tylko czy znajdzie się odważny, który wsadzi kij w sędziowskie mrowsiko i zagoni sędziów do uczciwej roboty? Wątpię!!!
2008-04-22 19:08:54 83.31.226.* | kruko
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
Kiedy ta ustwa wchodzi w życie?
2008-04-22 18:59:59 man13  [ Tysiącznik na forum ]
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [0]
... i znowu strzał w dziesiątkę!
2008-04-22 17:21:01 85.128.94.* | Michał999
Re: 10 tys. złotych wystarczy do założenia sp. z o.o. [3]
To sie zdecydujcie 5 czy 10 tysiecy? :PPP
2008-04-22 17:37:17 80.52.237.* | artois
http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/Kodeks+spolek+rewolucyjne+ulatwienia.htm
2008-04-22 19:08:25 213.31.195.* | janek z gor
od kiedy to obowiazuje?
2008-04-28 14:22:13 202.7.166.* | TY
W USA czy Australia inkorporacja czyli zalozenie Spolki Z.o.o kosztuje 2000PLN i $1 depozyt na koncie Spolki. To ile kto ma wkladu nie ma zadnego znaczenia.
Podobne wiadomości
Udziały w spółce. Ważny wyrok sądu Udziały w spółce. Ważny wyrok sądu
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. przez udziałowca niebędącego przedsiębiorcą nie jest sprzedażą w ramach działalności gospodarczej.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI