Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy budowlane i przemysłowe planują zwolnienia

0
Podziel się:

Wzrosty zatrudnienia przewidują firmy handlowe i usługowe.

Firmy budowlane i przemysłowe planują zwolnienia
(PAP/Andrzej Zbraniecki)

Słabsze oceny koniunktury przekładają się na pogorszenie perspektyw zatrudnienia. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia wyniosła 9,1 proc. wobec 9,3 proc. w miesiącu poprzednim

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia po trwającej miesiąc stagnacji ponownie wzrasta. Odzwierciedla to nasilanie się negatywnych sygnałów na rynku pracy. Ww wcześniejszych miesiącach wyraźnie dominowały bowiem wzrosty wskaźnika, wynika z opublikowanego w czwartek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

ZOBACZ TAKŻE:

_ Patrząc z dłuższej perspektywy zauważamy powolne, lecz sukcesywne wygasanie pozytywnych tendencji na rynku pracy, co utwierdza w przekonaniu o perspektywach coraz wolniejszego spadku bezrobocia. We wrześniu stopa bezrobocia spadła z 9,1 proc. do 8,9 proc. _ - głosi raport.

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wyniosła ona 9,1 proc. wobec 9,3 proc. w miesiącu poprzednim - oblicza BIEC.

Analitycy podkreślają, że kolejny miesiąc z rzędu pogorszyły się nastroje gospodarcze wśród menadżerów firm. Z miesiąca na miesiąc powiększa się również przewaga odsetka pesymistów wskazujących na pogorszenie warunków funkcjonowania przedsiębiorstw nad optymistami. Klimat koniunktury najlepiej oceniany jest w firmach usługowych, lecz i tutaj optymizm powoli topnieje.

_ Słabsze oceny koniunktury przekładają się na pogorszenie perspektyw zatrudnienia. Sektor przemysłu, który stosunkowo szybko reaguje na zmiany koniunktury planuje już w najbliższych miesiącach nieznaczne zwolnienia. Przedsiębiorstwa budowlane, dla których dotychczas brak rąk do pracy był najistotniejszą barierą ograniczającą działalność, obecnie najczęściej wskazują na wysokie koszty pracy. To z kolei nie sprzyja wzrostowi zatrudnienia _ - czytamy w raporcie.

Na szczęście, według BIEC, nieznaczny wzrost zatrudnienia planują jeszcze w najbliższych miesiącach niektóre firmy handlowe, przede wszystkim te większe. Największy wzrost zatrudnienia przewidują przedsiębiorcy z sektora usług, choć liczba przyjęć do pracy będzie prawdopodobnie mniejsza niż w miesiącach poprzednich.

_ Liczba ofert pracy publikowanych w mediach od dłuższego czasu ostro się zmniejsza. Liczba ogłoszeń składanych do urzędów pracy jeszcze kilka miesięcy temu wahała się wokół ustabilizowanego poziomu, jednak w ostatnim czasie znacznie spadła i obecnie jest najniższa od dwóch lat. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach spadek ten będzie kontynuowany _ - głosi raport.

Według Biura, najszybciej spada bezrobocie wśród pracowników z wykształceniem zawodowym, a także gimnazjalnym i niższym. Do tego spadku przyczyniła się najprawdopodobniej emigracja zarobkowa fachowców o wykształceniu zawodowym, na których ciągle jest zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.

_ W ubiegłym miesiącu liczba wyrejestrowanych z urzędów pracy z tytułu podjęcia pracy była nieco wyższa niż w miesiącach poprzednich. Z kolei napływ bezrobotnych był nieco większy niż w lipcu i sierpniu. Prawdopodobnie są to jedynie krótkotrwałe zmiany. Od półtora roku obserwujemy bowiem spadek liczby bezrobotnych znajdujących prace wraz ze spadkiem liczby nowo rejestrowanych, przerywane jedynie chwilowymi nieznacznymi wzrostami _ - zauważa BIEC

ZOBACZ TAKŻE:

BIEC zwraca też uwagę, że nieustannie zmniejsza się również liczba osób zwalnianych z przyczyn stojących po stronie zakładu pracy. Taka sytuacja sprzyja stabilizacji zatrudnienia, a dodatkowo pracodawcy coraz częściej zatrudniają na dłuższy okres.

_ Warto jednak zaznaczyć, że duża część rejestrowanego bezrobocia nie odpowiada prawdopodobnie rzeczywistości. Znaczna część bezrobotnych nie poszukuje bowiem zatrudnienia, pracując na czarno, za granicą lub godząc się ze statusem bezrobotnego. *Szacunki niektórych urzędów pracy mówią nawet o *40 proc.'nieaktywnych' bezrobotnych. Coraz częściej napływają również informacje o powracających do kraju emigrantach. Przy malejącym popycie na pracę ogromną szansą dla nich jest zakładanie własnej działalności, co może zarówno wzmocnić naszą gospodarkę, jak i rynek pracy _ - podsumowało BIEC.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)