Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka hamuje

0
Podziel się:

Wydajność i zarobki w górę, nastroje dołują. Dane GUS nie napawają optymizmem

Gospodarka hamuje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W trzech kwartałach tego roku wydajność w przemyśle w Polsce wyraźnie wzrosła. Bezrobocie nieznacznie zmalało, wzrosło za to przeciętne wynagrodzenie brutto - wynika z danych GUS. Ogólny klimat koniunktury w przemyśle jest oceniany mniej optymistycznie niż we wrześniu, pogorszyły się też nastroje konsumentów.

Od początku roku do września wydajność w przemyśle wzrosła o 3.7 procenta, wynika z danych GUS. Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła
8,9 proc. wobec 9,1 proc. w sierpniu 2008 - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu września 2008 r. wyniosła 1376,6 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 240 tys osób poszukujących zatrudnienia (o 47 tys więcej niż w sierpniu 2008 r. i o 13 tys więcej niż przed rokiem).

We wrześniu 2008 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 105,3 tys ofert pracy (przed miesiącem 98,8 tys, przed rokiem 106,4 tys). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 73,8 tys. osób.

Z danych na koniec września 2008 r. wynika, że 236 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 15,6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 1,4 tys. osób (przed rokiem odpowiednio 133 zakładów, 5,8 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 1,4 tys. osób).

Nastroje pogorszyły się

W październiku ogólny klimat koniunktury w przemyśle jest oceniany mniej optymistycznie niż we wrześniu i wynosi plus 6, wobec plus 11 w poprzednim miesiącu - podał GUS.

ZOBACZ TAKŻE:

Poprawę koniunktury w przemyśle sygnalizuje 22 procent badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 16 procent (przed miesiącem odpowiednio 24 proc. i 13 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

_ Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. W październiku ograniczana jest bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się znacznie wolniejszy niż oczekiwano we wrześniu wzrost portfela zamówień i produkcji _ - napisano.

Z badań GUS wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Utrzymują się niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są pesymistyczne.

Przewidywany jest spadek zatrudnienia, większy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Wzrost cen wyrobów gotowych może być wolniejszy od zapowiadanego we wrześniu.

Gorzej z koniunkturą w budownictwie

W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie spadł do poziomu plus 20 wobec we wrześniu plus 24 - podał GUS.

ZOBACZ TAKŻE:

Przedsiębiorstwa odnotowują wolniejszy od zgłaszanego we wrześniu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu .

Spośród badanych przedsiębiorstw 30 procent, podobnie jak przed rokiem, planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą.

_ Jednak prognozy wzrostu ich portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym są słabsze niż przewidywano we wrześniu br. i w październiku ub.r. _ - napisano.

Z badań wynika jednak, że bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana jest korzystnie, podobnie jak we wrześniu. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne od prognoz sprzed miesiąca.

Wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych może być wolniejszy niż przewidywano we wrześniu. Również plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia są ostrożniejsze od przewidywań sprzed miesiąca.

Pogorszyły się nastroje w handlu

W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym wyniósł plus 6 wobec plus 8 we wrześniu - podał GUS.

_ Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży towarów są mniej korzystne niż przed miesiącem. Zarówno bieżąca jak i przewidywana sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega pogorszeniu. Nieznacznie zwiększa się nadmierny stan zapasów towarów. W konsekwencji planowany na najbliższe miesiące wzrost zamówień na towary u dostawców może być nieco mniejszy niż zapowiadano przed miesiącem _ - napisał GUS.

Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest zbliżony do
zgłaszanego we wrześniu. Na najbliższe miesiące planowany jest
jedynie nieznaczny wzrost zatrudnienia.

Nastroje konsumentów w dół

W III kwartale 2008 roku nastąpiło dalsze pogarszanie się nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa,
pomimo obserwowanej we wrześniu nieznacznej poprawy - podał GUS.

_ Świadczy o tym bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, który w porównaniu z IV kw. 2007 r. zmniejszył się o 3,1 pp., w tym o 1,6 pp. w ciągu ostatniego kwartału _ - napisał GUS.

_ Podobnie zachowywał się wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwane w najbliższych miesiącach, który w porównaniu z IV kw. 2007 r. zmniejszył się o 5,7 pp., w tym o 2,5 pp. w ciągu ostatniego kwartału _ .

Oznacza to także, że społeczeństwo polskie stopniowo obniża
wysokie oceny zadowolenia z sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju
i wyjątkowo dobrej kondycji gospodarstw domowych, obserwowane w
ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

| Gospodarka wyhamuje |
| --- |
| _ -W okresie od stycznia do września obserwujemy relatywnie wysokie tempo wzrostu, ale obserwujemy osłabienie dynamiki w porównaniu z okresem analogicznym. W III kwartale zaobserwowaliśmy zwolnienie dynamiki w podstawowych obszarach, którego nie nazwałbym wchodzeniem w recesję. Za wcześnie mówić o tego typu zjawiskach _ -mówi prezes GUS Józef Oleński _ -Nie chcę stawiać hipotez, ale jeśli nastąpi takie ukształtowanie kursu złotego, że eksporterzy będą mogli skutecznie konkurować, to być może zrównoważy to popyt wewnętrzny _ - dodaje. |

W I kwartale 2008 roku wzrost PKB wyniósł 6,1 procenta, w II kwartale 5,8 procenta. W przyjętym przez rząd wstępnym projekcie budżetu na 2009 rok założono, że wzrost PKB w 2009 roku wyniesie 4,8 proc. wobec planowanego w czerwcu przez resort finansów 5 procent. Zgodnie z prognozą MF wzrost PKB w 2008 osiągnie poziom 5,5 procenta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)