Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy mniej optymistyczni

0
Podziel się:

Gorsza koniunktura panuje w budownictwie, handlu i przemyśle, zarabia sektor usług.

Przedsiębiorcy mniej optymistyczni
(PAP/Wojciech Szabelski)

Wskaźnik koniunktury najbardziej spadł w ostatnim miesiącu w przemyśle. Ukształtował się we wrześniu na poziomie plus 11 pkt, czyli o 3 punkty mniej niż sierpniu.
_ _

_ Przedsiębiorcy odnotowują pogorszenie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa zmniejszenie zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. We wrześniu ograniczana jest bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się dalszy, choć nieco wolniejszy niż oczekiwano w sierpniu, wzrost portfela zamówień. Tempo wzrostu produkcji może utrzymywać się na poziomie prognozowanym w sierpniu _ - głosi komunikat Głównego Urzędu Statystycznego.

Słabszą sytuację odnotowują też firmy budowlane. Koniunktura spadła w tym miesiącu o dwa punkty, * _ _*

_ Przedsiębiorstwa odnotowują nieco wolniejszy od zgłaszanego w sierpniu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są mniej optymistyczne od formułowanych w sierpniu _ - informuje GUS.

Handlowcy ankietowani przez GUS także nieco bardziej pesymistycznie oceniają najbliższe perspektywy. _ Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży towarów są mniej korzystne niż przed miesiącem. Zarówno bieżąca jak i przewidywana sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega pogorszeniu. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów _ - głosi komunikat.

GUS zauważa, że mimo to planowany na najbliższe miesiące wzrost zamówień na towary u dostawców może być mniejszy niż zapowiadanego przed miesiącem.

_ Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w sierpniu. Na najbliższe miesiące planowany jest jedynie nieznaczny wzrost zatrudnienia _ - czytamy dalej.

Stosunkowo z największym optymizmem patrzą w przyszłość przedstawiciele sklepów meblarskich, RTV i AGD, oraz salonów samochodowych. Zdecydowanie gorzej oceniają sytuację sprzedawcy żywności: wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie 0 wobec plus 4 przed miesiącem.

Z kolei pozytywnie oceniają sytuację przedstawiciele branży usługowej. Poprawę odnotowują pośrednicy finansowi oraz firmy transportowe, nieznaczne pogorszenie - branża turystyczna i hotelarska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)