Czy opłaty, których termin płatności upłynął 31 marca 2004r., lecz wniesione zostały po 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy opłaty naliczane zgodnie z art. 72 i 83 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami należy taktować jako wartość brutto, czy netto?
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami powiaty otrzymują 25% dochodów uzyskanych z tytułu gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa. Czy zatem podatek VAT powinien być naliczany od kwoty dochodu Skarbu Państwa (75%), czy od całej kwoty?
Jaką stawkę podatku VAT należy stosować dla przedmiotowych opłat?
sygnatura: PP-I-005/326/TŁ/05
autor: Izba Skarbowa w Opolu
data: 2005-08-30
słowa kluczowe: | gospodarka nieruchomościami, opłata za użytkowanie wieczyste, stawki podatku, użytkowanie wieczyste |
DECYZJA
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głubczycach z 1 kwietnia 2005r., Nr POIII-442/6/ST/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Pismem z 5 stycznia 2005r., znak FN-3120/BS/2/2005 (uzupełnionym pismem z 10 lutego 2005r., znak FN-3120/BS/8/2005), Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Wątpliwości Jednostki dotyczą przepisów związanych z opłatami za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i trwały zarząd:
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:
Ad. 1
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 w/cyt. ustawy, a zatem od 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku wnoszenia opłat z tytułu przedmiotowej czynności ulegały zmianom. W związku z tym, że Jednostka nie podała w swoim zapytaniu, kiedy zostały wniesione opłaty, których termin płatności upłynął w dniu 31 marca 2004r., zaznaczając jedynie, iż nastąpiło to po 1 maja 2004r., należy wskazać trzy możliwe momenty powstania obowiązku podatkowego w opisanej sytuacji:
Odnośnie zaś opłat za oddanie nieruchomości w trwały zarząd, należy podnieść, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 i 5, art. 44 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 i 2 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz.U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego jednostki samorządu terytorialnego oddaje się w trwały zarząd (będący formą prawną władania nieruchomością) odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej za opłatą na czas oznaczony lub nieoznaczony, przy czym trwały zarząd ustanawia właściwy organ w drodze decyzji. Przepis art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi zaś, iż nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Oddanie nieruchomości na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej w trwały zarząd - w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami - jest czynnością, o której mowa w cytowanym przepisie. W związku z powyższym Jednostka z tytułu wykonania powyższej czynności nie będzie uznana za podatnika podatku od towarów i usług, a w rezultacie opłaty pobierane z tytułu tej czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ad. 2, 3 i 4
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, a zatem podatek VAT powinien zostać naliczony i odprowadzony od całej opłaty należnej od użytkownika wieczystego. Ustalone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego na mocy art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami (niezależnie od tego, czy oddanie w użytkowanie wieczyste nastąpiło przed, czy po 1 maja 2004r.) są kwotami brutto, w których zawarta jest kwota podatku należnego. Zgodnie zaś z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do opłat tych ma zastosowanie podstawowa stawka podatku VAT (22%). Natomiast opłaty naliczane zgodnie z art. 83 cyt. ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczą oddania nieruchomości w trwały zarząd, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.