Czy małżonkowie (prowadzący wspólnie działalność gospodarczą), którzy w związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonali w organie rejestrowym przekształcenia istniejącego wpisu na dwa odrębne, nie zawierając spółki cywilnej, mogą nadal prowadzić wspólnie to samo przedsiębiorstwo, w którym małżonkowie odrębnie rozliczaliby się z podatku dochodowego, a VAT płaciłaby tylko żona, jako podatnik VAT czynny?
sygnatura: P1-P-443/28/05
autor: Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile
data: 2005-07-05
słowa kluczowe: | małżonek, odrębność, prowadzenie działalności gospodarczej, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług, ustawa o działalności gospodarczej |
DECYZJA
Na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z dnia 23.03.2005r. Nr PP.-443-8/05 sporne postanowienie utrzymuje w mocy.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 01.03.2005r. Wnioskodawcy zwrócili się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że małżonkowie, objęci małżeńską wspólnotą majątkową, od 1997r. prowadzą wspólnie działalność gospodarczą.
W związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej małżonkowie dokonali w organie rejestrowym przekształcenia istniejącego wpisu na dwa odrębne w ten sposób, że z dotychczasowym numerem wpisu pozostała żona, będąca do tej pory podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast mąż dokonał nowego wpisu w organie rejestrowym i organie statystycznym.
Zdaniem wnioskodawców małżonkowie, między którymi istnieje wspólnota majątkowa mogą prowadzić swoje przedsiębiorstwo w takiej formie jak dotychczas. Ponieważ zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jest żona, w związku z tym to ona nadal będzie płatnikiem podatku VAT, jak również osobą uprawnioną do wystawiania i otrzymywania faktur VAT.
Postanowieniem z dnia 23.03.2005r. Nr PP/443-8/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chodzieży po rozpatrzeniu wniosku w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług przedstawione stanowisko uznał za nieprawidłowe stwierdzając, że drugi z małżonków, który stał się przedsiębiorcą nie ma możliwości kontynuowania wspólnej działalności gospodarczej z żoną na dotychczasowej zasadzie, albowiem mamy w tym wypadku do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami VAT.
Na powyższe postanowienie małżonkowie pismem z dnia 18 kwietnia 2005r. wnieśli zażalenie zaznaczając, że z praktyki stosowanej przez organy skarbowe wynika, iż w przypadku małżonków działających wspólnie jako czynny podatnik podatku od towarów i usług może funkcjonować tylko jeden z małżonków.
Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:
Stosownie do art.68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.Nr 173, poz.1808) małżonkowie wykonujący wspólną działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej muszą dokonać wyboru, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Wpisu drugiego z małżonków, zgodnie z wnioskiem, organ rejestrowy dokonuje pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się natomiast dane drugiego z małżonków.
Do tej pory prowadzenie działalności na podstawie tzw.wpisu na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku od towarów i usług jako prowadzenie przez jednego podatnika, tj. tego z małżonków, którego nazwisko umieszczone było jako pierwsze w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
Obecnie w świetle art.68 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art.4 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.Nr 173, poz.1807 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorcą jest między innymi osoba fizyczna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą - brak jest możliwości kontynuowania wspólnej działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach.
W myśl art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
W związku z powyższym mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami VAT.
Małżonek, który był wpisany jako drugi w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej, może być nowym podatnikiem VAT, jeśli po zarejestrowaniu własnej działalności złoży u naczelnika urzędu skarbowego druk VAT-R.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.