Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy prowadząc działalność gospodarczą na imię obojga małżonków po przekształceniu wpisu w dwa odrębne małżonkowie mogą kontynuować dotychczasowy sposób rozliczania?

sygnatura: IS.IX/3-443/57/05

autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie

data: 2005-06-21

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, opodatkowanie łączne małżonków

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt. 1 w związku z art. 210 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 15 ust.1, oraz art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 137, poz. 1808) - Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po rozpatrzeniu zażalenia M i R z dnia 18.04.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku z dnia 15.04.2005 r. znak: US-PP-443/2/05 w sprawie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług tj. czy prowadząc działalność gospodarczą na imię obojga małżonków po przekształceniu wpisu w dwa odrębne małżonkowie mogą kontynuować dotychczasowy sposób rozliczania, m.in. czy faktury mogą być wystawiane na dotychczasową nazwę z numerem NIP Pana R, czy mogą być prowadzone jedne rejestry VAT i czy mogą być składane deklaracje VAT-7 na firmę R - odmawia zmiany lub uchylenia zaskarżonego postanowienia.

W oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 16.01.2005 r. (wpływ wniosku do Urzędu Skarbowego w Lesku w dniu 19.01.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25.02.2005 r., M i R zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego tj. możliwości kontynuowania przez małżonków dotychczasowego sposobu rozliczania po przekształceniu wpisu działalności gospodarczej na imię obojga w dwa odrębne wpisy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik wraz z małżonką prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W zakresie podatku od towarów i usług składane są deklaracje VAT-7 przez jednego z małżonków, który został zarejestrowany jako podatnik VAT (R). Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalność gospodarczej (Dz.U. Nr 137, poz. 1808) małżonkowie zostali zobligowani do zmiany posiadanego wpisu przez usunięcie danych jednego małżonka z aktualnego wpisu oraz wpisania go pod nowym numerem do ewidencji działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Podatnik pytał, czy prowadząc działalność gospodarczą na imię obojga małżonków po przekształceniu wpisu w dwa odrębne małżonkowie mogą kontynuować dotychczasowy sposób rozliczania. Według wnioskodawcy dotychczasowy sposób rozliczania podatków jako obojga małżonków jest dopuszczalny. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku w odpowiedzi na powyższy wniosek postanowieniem z dnia 15.04.2005 r. znak:US-PP-443/2/05 udzielił interpretacji, zgodnie z którą stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie M i R złożyli zażalenie z dnia 18.04.2005 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie. W zażaleniu zaznaczyli, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie ustosunkował się do podniesionej przez nich argumentacji uzasadniającej ich stanowisko. Ponadto wnoszący zażalenie podkreślają, że niektóre organa podatkowe uznają takie stanowisko za prawidłowe. Wynika to ich zdaniem z zamieszczonego na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wyjaśnienia.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie wykonujący wspólną działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej muszą dokonać wyboru, który z małżonków pozostanie pod dotychczasowym wpisem, a który zostanie wpisany pod nowym wpisem. Drugi z małżonków, może złożyć wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jako przedsiębiorca, pod nowym numerem, z faktyczną datą rozpoczęcia działalności, czyli datą widniejącą na wspólnym wpisie. Uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, czyni ją w rozumieniu art. 4 ust. 1 ww. ustawy samodzielnym przedsiębiorcą, wykonującym we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą. Oznacza to, że każdy z małżonków po uzyskaniu odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej będzie samodzielnym podatnikiem, na którym ciąży obowiązek dokonania aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w terminie określonym w art. 9 ust.1 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz.702 z późn. zm.).Po dokonaniu odrębnych wpisów przez małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą bez zawierania spółki cywilnej oraz uzyskanie przez każdego z nich oddzielnego numeru Regon, jeden z małżonków będzie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej pod dotychczasowym numerem, natomiast drugi z małżonków wpisany zostanie pod nowym numerem ewidencyjnym przy uwzględnieniu faktycznej daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.Do tej pory prowadzenie działalności na podstawie tzw. wpisu na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku od towarów i usług jako prowadzenie przez jednego podatnika, tj. tego z małżonków, którego nazwisko umieszczone było jako pierwsze w dokumencie potwierdzającym wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie w świetle art.68 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807), zgodnie z którym przedsiębiorcą jest między innymi osoba fizyczna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą - brak jest możliwości kontynuowania wspólnej działalności gospodarczej na dotychczasowych zasadach (deklaracje VAT-7 z numerem NIP współmałżonka będącego podatnikiem VAT, prowadzenie wspólnych rejestrów itp.). W związku z powyższym mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami VAT, a małżonek który uzyska nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej obowiązany jest do złożenia druku VAT-R i zarejestrowania się jako nowy podatnik.

Dodatkowo zaznacza się, iż wyjaśnienia zawarte na stronach internetowych Ministerstwa Finansów udzielane są na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Z wyżej wymienionych względów, mając na uwadze postanowienia przepisów art. 14b §5 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie postanowił jak w sentencji decyzji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącej. Nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY