Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zakupu instrumentu muzycznego dostarczonego i zamontowanego przez firmę niemiecką w siedzibie Szkoły jest Wnioskodawca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 oraz art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

sygnatura: IPPP2/443-1608/08-4/IK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2009-01-20

słowa kluczowe:miejsce świadczenia usług, montaż, nabycie, nabycie od podmiotu zagranicznego, podmiot zagraniczny

Wniosek ORD-IN: [ 311 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008r. (data wpływu 31 października 2008r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2008r. (data wpływu 15 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupu instrumentu muzycznego dostarczonego i zamontowanego przez firmę niemiecką w siedzibie Szkoły - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zakupu instrumentu muzycznego dostarczonego i zamontowanego przez firmę niemiecką w siedzibie Szkoły.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Szkoła nie jest płatnikiem podatku VAT, jest jednostką budżetową, Szkołą artystyczną podlegającą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła zwraca się z prośbą o wydanie, interpretacji podlegania podatkowi VAT czynności ,,Budowa i dostawa wraz z montażem w siedzibie Szkoły organów..".

Czynność ta jest de facto zakupem instrumentu muzycznego - pomocy dydaktycznej i ma złożony charakter.

Przedmiotem zakupu realizowanego w trybie zamówienia z wolnej ręki (art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) ustawy P jest jednostkowe dzieło sztuki organmistrzowskiej.

Instrument zostanie zaprojektowany i wykonany przez firmę niemiecką w siedzibie producenta w Niemczech, według jednostkowej, unikatowej specyfikacji wskazanej przez szkolę. Następnie, p odbiorze roboczym w siedzibie producenta, organy zostaną zdemontowane i przewiezione przez producenta do Polski oraz zamontowane w siedzibie Szkoły w Polsce. Organy przeznaczone są wyłącznie do użytku dydaktyczno-artystycznego Szkoły. Tym samym przedmiotem usługi składającej się na zakup organów są:

  • wykonanie autorskiego projektu instrumentu przez organmistrzowską firmę niemiecką w Niemczech,
  • artystyczno-rzemieślnicze wykonanie instrumentu przez organmistrzowską firmę niemiecką w Niemczech,
  • transport instrumentu (w częściach, po demontażu) przez firmę organmistrzowską niemiecką z Niemiec do Polski,
  • montaż instrumentu przez organmistrzowską firmę niemiecką w siedzibie szkoły w Polsce.

Realizacja inwestycji planowana jest na trzy lata, 2008, 2009 i 2010 rok. Koszt płatny będzie w trzech ratach.

Szkoła zaznacza, że czynność ta jest jednorazowa jeden raz nabywamy jeden unikatowy instrument, konstruowany na indywidualne zamówienie. Jednocześnie Szkoła informuje, że firma organmistrzowska nie jest firmą budowlaną a świadczone przez nią usługi w zakresie projektowania i wykonywania instrumentów są analogiczne (choć technologicznie znacznie bardziej złożone) do usług firm lutniczych polegających na tworzeniu instrumentów takich jak np. skrzypce.

Wg interpretacji GUS w Łodzi jest to PKD 32.20.Z ,,Produkcja instrumentów muzycznych", załączona do zapytania.

W dniu 03.12.2008r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie pismem nr IPPP2/443-1608/08-2/IK (doręczonym dnia 08.12.2008r.) wezwał Wnioskodawcę do przesłania dokumentu potwierdzającego upoważnienie dla p. X (osoby która podpisała przedmiotowy wniosek z dnia 29.10.2008r.) do reprezentowania Zespołu Szkół oraz sprecyzowania zapytania oraz stanowiska własnego adekwatnego do zapytania - wskazanie podstawy prawnej z której wynikałoby zwolnienie z podatku od towarów i usług .

Pismem z dnia 11.12.2008r. (data wpływu 15 grudnia 2008r.) Strona załączyła dokumenty potwierdzające upoważnienie dla dyrektora szkoły, Pani M... do reprezentowania ZP w W.

Strona wyjaśniła także, że przypuszczenia dotyczące niepodleganiu podatkowi VAT wynikają z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz U. 50/11/1993) z artykułu 5, który mówi że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

  1. mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej."

Szkoła nie spełnia tego warunku, organy nabywa jednorazowo i nie planuje tego zrobić w rozsądnej przewidywalnej przyszłości. Poprzednie nabycie organów odbyło się w roku 1972. Jednocześnie nie ma zamiaru ich odsprzedawać. Jako szkoła publiczna będąca jednostką budżetową nabywa je wyłącznie w celach edukacyjnych, jako pomoc dydaktyczną. Dla pełnego obrazu Szkoła załączyła kopię podpisanej umowy dotyczącej nabycia organów oraz kopię formularza VAT 9,

Dodatkowo Szkoła poinformowała, że jest stroną dwóch umów cywilno-prawnych, które mogą mieć znaczenie w związku z zakupem organów i opodatkowaniem podatkiem VAT. Jedna umowa dotyczy prowadzenia bufetu dla uczniów na terenie szkoły. Obrót z niej wynikający nie przekracza jednego tysiąca złotych miesięcznie, czyli do dziesięciu tysięcy złotych rocznie (bez wakacji), Druga umowa dotyczy udostępniania uczniom napoi z automatów. Obrót z niej wynikający wynosi 300 złotych miesięcznie, czyli trzy tysiące złotych rocznie (także bez wakacji). Razem jest to kwota nie przekraczająca trzynastu tysięcy złotych rocznie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawca prosi o wskazanie procedury odpowiedniej do sytuacji Szkoły, żeby postąpić prawidłowo w zakresie podatku VAT. Strona niemiecka wystawi Wnioskodawcy fakturę bez podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, jako jednorazowy nabywca organów nie wykonujący tego w sposób częstotliwy i ciągły Szkoła jest zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów (art. 17 ust. 2 ustawy).

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce w którym towary są instalowane lub montowane.

W myśl art. 99 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z art. 99 ust. 9 ww. ustawy, w przypadku gdy podatnicy wymienieni w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, o którym mowa w ust. 1-3 lub w ust. 8, deklarację podatkową składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 99 ust. 14. ww. ustawy, Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, o których mowa w ust. 1-3 i 8 -11 wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia oraz terminu i miejsca ich składania w celu umożliwienia rozliczenia podatku.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zakupu instrumentu muzycznego dostarczonego i zamontowanego przez firmę niemiecką w siedzibie Szkoły jest Wnioskodawca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 oraz art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Bez znaczenia pozostaje więc fakt, że czynność ta jest wykonana jednorazowo, bowiem w tej sprawie Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tyt. dokonania tej czynności z cyt. przepisu art. 15 ust. 1 i 2 lecz art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.

W związku z powyższym Wnioskodawca ma obowiązek zgodnie z ww. art. 99 ust. 9 i 14 złożyć deklarację podatkową VAT-9 w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustawa o VAT nakłada obowiązek rozliczenia podatku VAT przez nabywcę towarów, które dostarcza zagraniczny podatnik, w następujących przypadkach:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • nabycia towarów w ramach trójstronnej dostawy wewnątrzwspólnotowej,
  • nabycia towarów w Polsce od zagranicznego podmiotu, który nie rozliczył podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY