Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy sprzedaż opisanych we wniosku działek podlega opodatkowaniu VAT?

sygnatura: ILPP1/443-963/08-7/MT

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-19

słowa kluczowe:darowizna, działki, grunty, nieruchomości, sprzedaż gruntów, stawki podatku, towar używany, zamiar

Wniosek ORD-IN: [ 288 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonanej sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonanej sprzedaży działek. Wniosek uzupełniono w dniu 29 grudnia 2008 r. o opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z małżonką w lutym 1998 r. otrzymał od krewnej w drodze darowizny nieruchomość gruntową wraz z budynkiem mieszkalnym i budynkami gospodarskimi, przy czym w akcie notarialnym ustanowiona została na rzecz darczyńcy dożywotnia i nieodpłatna służebność osobista polegająca na prawie korzystania z całego budynku mieszkalnego.

Przedmiot darowizny stanowiły:

  • działka geodezyjna o pow. 0,2153 ha położona w obrębie wiejskim w gminie, na której usytuowany jest budynek mieszkalny i dwa budynki gospodarskie, przy czym jeden z tych budynków gospodarskich to już tylko mury bez dachu (działka siedliskowa),
  • działka geodezyjna o pow. 0,9857 ha położona w obrębie wiejskim w gminie - grunt orny (działka rolna).

Dla obydwu działek prowadzona jest jedna księga wieczysta. Odprowadzany był podatek rolny. Budynek mieszkalny do września 2001 r. użytkowany był nieodpłatnie przez osobę darującą (dalej: donatorkę), a od września 2001 r. do chwili obecnej nie jest wykorzystywany. Natomiast zadaszony budynek gospodarski (o bardzo małej powierzchni użytkowej) użytkowany był i jest do celów gospodarstwa domowego.

Niezabudowana część działki siedliskowej do jesieni roku 2001 użytkowana była przez Wnioskodawcę wraz z małżonką i darującą jako ogród warzywny. Natomiast działka rolna była wykorzystywana rolniczo do jesieni roku 2005, a do chwili obecnej nie jest uprawiana ani nie jest użytkowana do innych celów bowiem leży odłogiem.

Wnioskodawca oraz małżonka nie prowadzili nigdy działalności gospodarczej.

W połowie roku 2002 Zarząd Gminy uchwalił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący między innymi ww. działkę rolną przeznaczając ją pod budownictwo mieszkaniowe.

Z uwagi na wielkość działki Wnioskodawca wraz z małżonką podjęli w roku 2007 procedurę podziału na mniejsze działki z przeznaczeniem pod jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe - decyzja Wójta Gminy zatwierdzająca projekt podziału uprawomocniła się w czerwcu 2008 r.

Jedna z nowo wydzielonych działek będzie wykorzystana dla celów własnych, drugą Wnioskodawca wraz z małżonką przekazał we wrześniu 2008 r. w drodze darowizny jednemu z synów.

Dwie z nowo wydzielonych działek zostaną przekazane w drodze darowizny dla pozostałych dzieci. Kolejne dwie działki zostały zbyte w drodze umowy sprzedaży osobom trzecim.

Pozostałe działki zostaną sprzedane w terminie późniejszym.

W uzupełnieniu Wnioskodawca podał, że wraz z małżonką nigdy nie posiadali i nie posiadają statusu rolnika ryczałtowego, ponieważ nigdy nie dokonywali dostaw produktów rolnych oraz nie korzystali i nie korzystają ze zwolnienia od podatku stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Działka siedliskowa nie była nigdy udostępniana osobom trzecim, za wyjątkiem zapisów aktu notarialnego dot. nieodpłatnego korzystania przez donatorkę z budynku mieszkalnego do śmierci, która nastąpiła w dniu 4 października 2005 r.

Działki rolne od wiosny roku 1998 do jesieni roku 2005 były udostępniane nieodpłatnie osobom trzecim, głównie w celu przeciwdziałania zachwaszczaniu się gleby. W okresie od jesieni roku 2005 do chwili obecnej ww. grunty nie są udostępniane osobom trzecim.

W wyniku podziału powstało 16 odrębnych działek (2 zabudowane i 14 niezabudowanych):

  1. jedna działka (niezabudowana) przeznaczona pod drogę wewnętrzną - do sprzedaży w formie udziału wraz ze sprzedażą innych działek przyległych do niej,
  2. czternaście działek (2 zabudowane, 12 niezabudowanych) z przeznaczeniem pod budownictwo jednorodzinne, z czego:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY