Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Okazyjna sprzedaż działki budowlanej nie podlega opodatkowaniu VAT

sygnatura: IBPP1/443-1615/08/AW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2009-01-13

słowa kluczowe:działki, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 1433 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P. B. przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008r. (data wpływu 24 października 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 stycznia 2009r. (data wpływu 6 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży działek. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 stycznia 2009r. (data wpływu 6 stycznia 2009r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 24 grudnia 2008r. nr IBPP1/443-1615/08/AW.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W marcu 2006r. zmarł ojciec Wnioskodawcy - B. B. Wraz z matką Wnioskodawcy R. B., zmarły posiadał niewielkie gospodarstwo z nieco ponad 9 ha ziemi, która była uprawiana. Jako że nie było testamentu, wszyscy tj. matka Wnioskodawcy czyli żona zmarłego R. B., Wnioskodawca P. B., siostry Wnioskodawcy M. B. i A. B. odziedziczyli po równo gospodarstwo. Czyli z 1/2 jaka przypadała ojcu dostali wszyscy po 1/4. Aktualnie żona zmarłego posiada 5/8, obie córki i syn po 1/8. Podatek od spadku został dość szybko rozliczony (w 2006r.) i ta sprawa jest zamknięta.

Wnioskodawca wraz z rodziną wspólnie zdecydowali się sprzedać część ziemi jaką odziedziczyli, mianowicie większą część działki 971/67 położonej w K. - nieco ponad 3 ha. Aby uniknąć kosztów zamierzano sprzedać działkę w całości, jednak nie można było znaleźć kupca na tak dużą działkę. W związku z tym zamierzano podzielić tę działkę na mniejsze - wstępnie wyszłoby 21 mniejszych działek po około 10-12 arów. W takim wypadku znalezienie kupców będzie znacznie łatwiejsze.

W uzupełnieniu wniosku podano ponadto, że:

  1. W chwili obecnej Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT czynnym. Jednak w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - Tworzenie witryn internetowych (PKD 2007 - 6201Z) - Wnioskodawca planuje do 20 stycznia 2009r. przejść z ryczałtu na podatek liniowy oraz planuje zostać podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy nie jest i nie będzie związana z nieruchomościami i ich obrotem.
  2. Z planu zagospodarowania przestrzennego, wynika że działka 971/67 km 2 położona w miejscowości K. stanowi teren oznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego gminy symbolami:
  3. MN - tj. teren budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego,
  4. M/U - tj. teren budownictwa mieszkaniowego z usługami lub nieuciążliwym rzemiosłem usługowym,
  5. KD - tj. teren ulic dojazdowych.
  6. Wnioskodawca nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowych działek.
  7. Działki nie są zabudowane i w momencie sprzedaży nie będą.
  8. Ziemia była obsiewana zbożem.
  9. Działka, o której mowa we wniosku nie była i nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.
  10. Jeżeli uda się sprzedać ziemię to za te pieniądze Wnioskodawca chciałby wybudować dom na wsi i zamieszkać w nim z rodziną. Jeżeli będzie to opłacalne to nie wyklucza, że środki zostaną wykorzystane do wyremontowania i późniejszego zamieszkania w odziedziczonym domu. Patrz punkt 8.
  11. W spadku po ojcu Wnioskodawca odziedziczył więcej ziemi (w zagospodarowaniu przestrzennym jest to I ziemia rolna) oraz 4 bardzo zniszczone zabudowania 2 z nich nadają się tylko do rozbiórki - obora i chlew, pozostałe dwa też są w kiepskim stanie garaż i dom mieszkalny - obecnie nikt tam nie mieszka. Pozostała ziemia w najbliższym czasie tj. w perspektywie 5 lat prawdopodobnie nie będzie sprzedawana. Później trudno rzec do czego życie zmusi.
  12. Wnioskodawca nigdy jeszcze nie sprzedawał gruntów.
  13. Wnioskodawca nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym i nie prowadzi działalności rolniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą związaną z tworzeniem witryn internetowych, a nie związaną z obrotem nieruchomościami w żaden sposób, ani faktycznie, ani w zapisie określającym wykonywanie działalności zgodnej z PKD, będzie musiał w przypadku sprzedaży kilku działek wydzielonych z działki 971/67, zarejestrować się jako podatnik VAT (w chwili obecnej jest na ryczałcie) i zapłacić podatek VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinien się rejestrować jako podatnik VAT z powodu sprzedaży działek i co za tym idzie nie powinien płacić podatku VAT 22% od sprzedanych działek wydzielonych z działki 971/67. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FPS 3/07).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., ost. zm. Dz. U. z 2008r., Nr 209, poz. 1320), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym także gruntów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonana będzie przez podmiot mający status podatnika tj. prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu powołanej wyżej definicji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia ,,częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, nie wskazują, iż miałyby być one czynione z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy.

Jak wynika bowiem z treści wniosku, w marcu 2006r. zmarł ojciec Wnioskodawcy. Wraz z matką Wnioskodawcy, zmarły posiadał niewielkie gospodarstwo z nieco ponad 9 ha ziemi, która była uprawiana. Jako że nie było testamentu, wszyscy tj. matka Wnioskodawcy czyli żona zmarłego oraz Wnioskodawca wraz z dwiema siostrami odziedziczyli po równo gospodarstwo. Czyli z 1/2 jaka przypadała ojcu dostali wszyscy po 1/4. Aktualnie żona zmarłego posiada 5/8, obie córki i syn po 1/8.

Wnioskodawca wraz z rodziną wspólnie zdecydowali się sprzedać część ziemi jaką odziedziczyli, mianowicie większą część działki 971/67 - nieco ponad 3 ha. Aby uniknąć kosztów zamierzano sprzedać działkę w całości, jednak nie można było znaleźć kupca na tak dużą działkę. W związku z tym zamierzano podzielić tę działkę na mniejsze - wstępnie wyszłoby 21 mniejszych działek po około 10-12 arów. W takim wypadku znalezienie kupców będzie znacznie łatwiejsze.

  1. W chwili obecnej Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT czynnym. Jednak w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - Tworzenie witryn internetowych (PKD 2007 - 6201Z) - Wnioskodawca planuje do 20 stycznia 2009r. przejść z ryczałtu na podatek liniowy oraz planuje zostać podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy nie jest i nie będzie związana z nieruchomościami i ich obrotem.
  2. Z planu zagospodarowania przestrzennego, wynika że działka 971/67 km 2 położona w miejscowości K. stanowi teren oznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego gminy symbolami: MN - tj. teren budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, M/U - tj. teren budownictwa mieszkaniowego z usługami lub nieuciążliwym rzemiosłem usługowym, KD - tj. teren ulic dojazdowych.
  3. Wnioskodawca nie występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowych działek.
  4. Działki nie są zabudowane i w momencie sprzedaży nie będą.
  5. Ziemia była obsiewana zbożem.
  6. Działka, o której mowa we wniosku nie była i nie jest przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.
  7. Jeżeli uda się sprzedać ziemię to za te pieniądze Wnioskodawca chciałby wybudować dom na wsi i zamieszkać w nim z rodziną. Jeżeli będzie to opłacalne to nie wyklucza, że środki zostaną wykorzystane do wyremontowania i późniejszego zamieszkania w odziedziczonym domu. Patrz punkt 8.
  8. W spadku po ojcu Wnioskodawca odziedziczył więcej ziemi (w zagospodarowaniu przestrzennym jest to I ziemia rolna) oraz 4 bardzo zniszczone zabudowania 2 z nich nadają się tylko do rozbiórki - obora i chlew, pozostałe dwa też są w kiepskim stanie garaż i dom mieszkalny - obecnie nikt tam nie mieszka. Pozostała ziemia w najbliższym czasie tj. w perspektywie 5 lat prawdopodobnie nie będzie sprzedawana. Później trudno rzec do czego życie zmusi.
  9. Wnioskodawca nigdy jeszcze nie sprzedawał gruntów.
  10. Wnioskodawca nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym i nie prowadzi działalności rolniczej.

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż przedmiotowych gruntów, jako dokonaną z majątku osobistego należy uznać za niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż Wnioskodawcy nie można w tym zakresie uznać za podatnika podatku VAT, a okoliczności dokonania jednorazowej, okazjonalnej transakcji zbycia gruntu nie można przypisać znamion częstotliwości. Wnioskodawca sprzedając grunt korzysta zatem z przysługującego mu prawa do rozporządzenia własnym majątkiem.

Wnioskodawca nabył bowiem przedmiotowy grunt w drodze spadku po zmarłym ojcu, nigdy wcześniej nie dokonywał sprzedaży gruntów, odziedziczonej działki nie wykorzystywał dla celów zarobkowych, a środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na wybudowanie domu dla siebie i rodziny lub wyremontowanie również odziedziczonego, zniszczonego domu. Nie można zatem uznać, aby Wnioskodawca działał w przedmiotowej sprawie w charakterze podatnika.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ponadto należy zaznaczyć, iż wyrok sądu administracyjnego, który został powołany przez Wnioskodawcę w uzasadnieniu własnego stanowiska, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy. Zauważa się bowiem, że wyrok ten nie stanowi źródła powszechnie obowiązującego prawa, ponieważ zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wyroki sądów są wydane w konkretnych sprawach i wiążą wyłącznie w tych sprawach, w których zostały wydane. Zauważyć tutaj należy, iż zgodnie z art. 120 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa. Powyższa zasada jest częściowym powieleniem zapisu art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wyroki sądów nie mają natomiast charakteru obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-342 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY