opodatkowanie usług prawniczych świadczonych przez spółkę cywilną
sygnatura: IPPP2/443-1590/08-2/AS
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-12-12
słowa kluczowe: | adwokat, limit obrotu, podatek od towarów i usług, usługi prawnicze, zwolnienia z podatku od towarów i usług |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008r. (data wpływu 23 października 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług prawniczych świadczonych przez spółkę cywilną - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 października 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług prawniczych świadczonych przez spółkę cywilną.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest adwokatem, który nie rozpoczął jeszcze wykonywania działalności. Równolegle Wnioskodawca jest tłumaczem przysięgłym i pracuje wraz z małżonką w spółce cywilnej wykonując tłumaczenia, korzysta w chwili obecnej ze zwolnienia od podatku VAT. Głównym powodem wybrania przez Wnioskodawcę zwolnienia z VAT jest niekorzystna sytuacja biegłych sądowych - podatników VAT, o czym ostatnio wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu 94/5/A/2008 z dnia 12.06.2008r., sygn. akt S 3/08. Biorąc ten fakt pod uwagę, Wnioskodawca chciałby wykonywać zawód adwokata w takiej formie, aby nie być podatnikiem VAT. Z dotychczasowych interpretacji podatkowych i orzecznictwa wynika, że adwokat prowadzący sprawy ,,z urzędu" zlecone mu przez sąd staje się podatnikiem VAT nawet wtedy, gdy jest członkiem zespołu adwokackiego (spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej). Natomiast dla Wnioskodawcy niejasna jest sytuacja adwokata będącego członkiem zespołu adwokackiego (spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej), który z jakichś powodów okresowo nie prowadzi jeszcze spraw ,,z urzędu", a jedynym jego dochodem z usług prawniczych jest dochód z usług wykonywanych w ramach członkostwa w zespole adwokackim (spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej) na rzecz wszystkich podmiotów ,,z rynku" poza sądami.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy w sytuacji, gdy adwokat nie zaczął jeszcze wykonywać spraw ,,z urzędu" na zlecenie sądu i jego jedynym dochodem uzyskiwanym z usług prawniczych jest dochód uzyskiwany w ramach zespołu adwokackiego (spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej), będzie podatnikiem VAT, czy podatnikiem będzie tylko ten zespół adwokacki (spółka cywilna, jawna, partnerska)...
Zdaniem Wnioskodawcy, gdy jedynym źródłem dochodu adwokata z usług prawniczych jest dochód uzyskiwany z członkostwa w zespole adwokackim (spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej), a adwokat nie wykonuje równocześnie spraw ,,z urzędu" na zlecenie sądu, to wtedy podatnikiem jest jedynie ten zespół adwokacki (spółka cywilna, jawna, partnerska), a nie adwokat.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast według art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Na mocy art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca uzyskuje przychody wyłącznie z tytułu udziału w ramach zespołu adwokackiego (spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej), nie rozpoczął jeszcze wykonywać świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Zatem, za podatnika podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, jest uznawany zespół adwokacki (spółka cywilna, jawna, partnerska).
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C.Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.