VAT - w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
sygnatura: IPPP1-443-1920/08-2/BS
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-12-10
słowa kluczowe: | czynności niepodlegające opodatkowaniu, działalność gospodarcza, działki, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, grunty |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2008 r. (data wpływu 13.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.10.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca nabył nieruchomość na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w ... o przysądzeniu własności nieruchomości z dnia ... marca 2008 roku. Nieruchomość obejmuje dwie działki ewidencyjne. Jedna z nich jest gruntem niezabudowanym przeznaczonym na cele budowlane, druga jest zabudowana budynkiem usługowym wybudowanym w roku 1980 oraz rozbudowywanym do roku 2002. Budynek usługowy służył poprzedniemu właścicielowi jako warsztat blacharski do napraw pojazdów osobowych.
Podatnik nabył nieruchomość na cele prywatne z zamiarem wybudowania domu i zamieszkania w nim.
W dniu ... kwietnia 2008 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do podatnika ofertę nabycia nieruchomości w drodze umowy na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby budowy południowej obwodnicy ... . Podatnik został pouczony, że w przypadku, gdy nie zdecyduje się on na sprzedaż nieruchomości, Wojewoda ... ze względu na ważny interes publiczny, będzie musiał rozpocząć postępowanie wywłaszczeniowe, w trybie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 z późn. zm.). Podatnik został więc zmuszony do zmiany swoich planów i zbycia nieruchomości. Oprócz nieruchomości będącej przedmiotem zapytania podatnik nie jest właścicielem innej nieruchomości. Zamieszkuje w domu będącym własnością żony, z którą pozostaje w ustroju rozdzielności majątkowej.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod nazwą .... w zakresie napraw mechanicznych pojazdów ciężarowych oraz sprzedaży części zamiennych do tych pojazdów. Działalność nie obejmuje obrotu nieruchomościami.
Główne rodzaje działalności według PKD:
50.2 konserwacje i naprawa pojazdów samochodowych, pomoc drogowa;
50.3 sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych.
Przy kupnie działki nie miało znaczenia dla Podatnika, że znajduje się tan budynek usługowy. Nie miał on zamiaru przenosić tam działalności gospodarczej. Kierował się okazyjną ceną. Do naprawy ciężarówek potrzebny jest plac 10 tys. metrów z dojazdem o szerokości 6 m, zaś powierzchnia nieruchomości będącej przedmiotem zapytania wynosi 1500 metrów, a dojazd 2.5 metra szerokości. Żaden samochód ciężarowy tam nie skręci. Budynek warsztatowy posiada powierzchnię 200 metrów i wjazd tylko na 2 samochody osobowe. W okolicy przedmiotowej nieruchomości nie można zaparkować ciężarówką, ponieważ znajdują się tam głównie domy i małe firmy usługowe.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy sprzedaż nieruchomości na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
Jeśli organ uzna, że sprzedaż ta podlega podatkowi, Wnioskodawca prosi o wskazanie stawki właściwej dla tej sprzedaży.
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości przez Podatnika na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przedmiot sprzedaży został nabyty z zamiarem wykorzystania na cele prywatne. Zmiana przeznaczenia zaistniała baz woli podatnika.
Gdyby jednak organ uznał, że sprzedaż podlega opodatkowaniu, to działka zabudowana budynkiem używanym w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 pkt 1, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, natomiast grunt niezabudowany przeznaczony na cele budowlane powinien zostać objęty stawką 22%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają :
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca nabył nieruchomość obejmującą dwie działki ewidencyjne na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w ... o przysądzeniu własności nieruchomości z dnia ... marca 2008 roku. Przedmiotowe działki, z których jedna jest gruntem niezabudowanym przeznaczonym na cele budowlane, druga jest zabudowana budynkiem usługowym wybudowanym w roku 1980 oraz rozbudowywanym do roku 2002 (budynek usługowy służył poprzedniemu właścicielowi jako warsztat blacharski do napraw pojazdów osobowych) Podatnik nabył na cele prywatne z zamiarem wybudowania domu i zamieszkania w nim.
W dniu ... kwietnia 2008 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do podatnika ofertę nabycia nieruchomości w drodze umowy na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby budowy południowej obwodnicy ..... . Podatnik został pouczony, że w przypadku, gdy nie zdecyduje się on na sprzedaż nieruchomości, Wojewoda .... ze względu na ważny interes publiczny, będzie musiał rozpocząć postępowanie wywłaszczeniowe, Podatnik został więc zmuszony do zmiany swoich planów i zbycia nieruchomości.
Oprócz nieruchomości będącej przedmiotem zapytania podatnik nie jest właścicielem innej nieruchomości. Zamieszkuje w domu będącym własnością żony, z którą pozostaje w ustroju rozdzielności majątkowej.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie napraw mechanicznych pojazdów ciężarowych oraz sprzedaży części zamiennych do tych pojazdów - działalność nie obejmuje obrotu nieruchomościami.
Przy zakupie przedmiotowej działki nie miało znaczenia dla Podatnika, że znajduje się tan budynek usługowy, bowiem Wnioskodawca nie zamierzał przenosić tam działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawca wykazał iż prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie napraw mechanicznych pojazdów ciężarowych oraz sprzedaży części zamiennych do tych pojazdów na przedmiotowej działce jest niemożliwe ze względów technicznych.
Mając na uwadze powyższe przepisy, oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że aby dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik działając w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.
Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. W przedmiotowej sprawie jednak Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ww. ustawy.
Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca działał w charakterze handlowca - nie zakupił jej bowiem do celów prowadzonej działalności gospodarczej, nie można też stwierdzić, iż Wnioskodawca nabył przedmiotową nieruchomość w celu odsprzedaży - nabył ją z zamiarem pobudowania domu i zamieszkania w nim. To z uwagi na okoliczności, niezależne od Podatnika, został on zmuszony do zmiany swoich planów i zbycia nieruchomości. Wnioskodawca sprzedając przedmiotową nieruchomość będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przedmiotowa nieruchomość, stanowiąca składnik majątku osobistego Wnioskodawcy nie była wykorzystywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych, nie była też wykorzystywana do prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej a sprzedaż nieruchomości miała dla niego charakter jednorazowy.
Reasumując, jeżeli przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej, należy uznać, że jej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z wagi na fakt, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pytanie zawarte w punkcie 2 dotyczące stawki podatku stało się bezprzedmiotowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock