Gmina w zakresie wykonywania zadań publicznych określonych w ustawie o samorządzie gminnym jest podatnikiem VAT, korzysta jednakże ze zwolnienia od tego podatku na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia MF
sygnatura: IPPP1-443-1709/08-4/AK
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-12-08
słowa kluczowe: | działalność gospodarcza, gmina, inwestycje, podatnik, zadania publiczne, zadania własne |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy Ż..., przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Gminy za podatnika podatku VAT - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Gminy za podatnika podatku VAT. Pismem z dnia 19 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) uzupełniono wniosek o informację dotyczącą uiszczenia brakującej opłaty.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jako osoba prawna jest podatnikiem podatku od towarów i usług i posiada własny NIP. Gmina zamierza wykonać następujące projekty:
Beneficjentem i inwestorem będzie Gmina Ż... i to ona będzie ponosić wszystkie koszty związane z realizacją tych projektów.
Wyżej wymienione projekty nie będą finansowane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 6 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia określonego w pkt 1 i 2 będą związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże do wykonywania tych czynności rada gminy uchwałą powołała jednostkę budżetową pod nazwą Gminna Jednostka Gospodarcza, której przekazała realizację zadań z zakresu gospodarki wodno - ściekowej i ochrony środowiska. Czynności te zapisane są w jej statucie, posiada ona własny NIP i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Po zakończeniu zadań określonych w pkt 1 i 2 inwestycje te zostaną przekazane Gminnej Jednostce Gospodarczej w nieodpłatne użytkowanie. Gminna Jednostka Gospodarcza będzie dokonywała sprzedaży usług w oparciu o zrealizowany projekt.
Natomiast, wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia określonego w pkt 3 nie będą związane z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Po zrealizowaniu projektu inwestycja zostanie nieodpłatnie przekazana w użytkowanie Gminnej Jednostce Gospodarczej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Gmina zgodnie z art. 15 ust. 6 jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie wykonywania zadań określonych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym...
Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wyżej wymienione projekty mieszczą się w zadaniach własnych Gminy nałożonych ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z realizacją zadań na podstawie przepisów prawa, do realizacji których Gmina jako organ władzy publicznej została powołana. Gmina w tym zakresie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (art. 15 ust. 6 ustawy).
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W świetle art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, przez działalność gospodarczą, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ww. ustawy).
Jednostki samorządu terytorialnego takie jak gminy, powiaty czy województwa, są innymi niż organy władzy publicznej, uczestnikami sektora finansów publicznych, zatem nie korzystają z wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, lecz są objęte zwolnieniem, wskazanym w § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W myśl art. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) - gmina posiada osobowość prawną, wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Na podstawie zapisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:
W celu realizacji zadań, stosownie do zapisu art. 9 ust. 1 ww. ustawy, gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi.
Powyższe oznacza, że w świetle przepisów prawa podatkowego gmina jako osoba prawna wykonująca zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność w zakresie, w jakim wykonuje we własnym imieniu i na własny rachunek działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.
Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że Gmina w ramach swoich zadań publicznych ma zamiar zrealizować inwestycje polegające na budowie dwóch kanalizacji sanitarnych, które po zakończeniu zostaną nieodpłatnie przekazane w użytkowanie Gminnej Jednostce Gospodarczej. W tych przypadkach, wydatki inwestycyjne związane z projektem faktycznie poniesie Gmina będąca inwestorem i beneficjentem środków, jednak czynności związane ze sprzedażą usług (odbiór ścieków) będą wykonywane przez powołaną w tym celu jednostkę budżetową, na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych z odbiorcami. Ponadto, Gmina zamierza jednocześnie zrealizować inwestycję polegającą na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków w zakresie swoich zadań własnych. Przedmiotowe zadania mieszczą się w katalogu zadań publicznych w zakresie sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz (art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o samorządzie gminnym).
Reasumując, w przedmiotowej sprawie należy uznać, że w zakresie wykonywania zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, ale korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Tut. Organ informuje, iż do dnia 30 listopada 2008 r. kwestie dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług niektórych czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego regulował § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Ponadto zaznacza się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania Gminy za podatnika podatku VAT. Natomiast, w sprawach dotyczących prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji następujących projektów: ,,Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Ż..., S..., Ż... M..., M... - II etap", ,,Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Ż... ul. Z... - K..." oraz ,,Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków" w podatku od towarów i usług w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zostały wydane interpretacje nr IP-PP1-443-1709/08-5/AK, IP-PP1-443-1709/08-6/AK, IP-PP1-443-1709/08-7/AK.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Referencje