Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

wniosek dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży gruntu.

sygnatura: IPPP2/443-1367/08-4/ASi

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-12-05

słowa kluczowe:darowizna, działka pod budowę, osoby fizyczne, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 458 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09 września 2008 r. (data wpływu 12 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy gruntów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dostawy gruntów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 października 1992 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili grunty orne o pow. 2,39 ha wraz z siedliskiem, chcąc w ten sposób zwiększyć posiadane już grunty. Bowiem mąż Zainteresowanej otrzymał w spadku po dziadku w 1991 r. 1,84 ha, a po rodzicach w 1992 r. 1,1 ha, w związku z czym rozpoczęli prowadzenie gospodarstwa rolnego. Jednak z biegiem lat i zachodzącymi przemianami gospodarczymi, prowadzenie tak małego gospodarstwa rolnego, obecnie 3,9 ha ziemie klasy IV i V, stało się nieopłacalne. Około 1,4 ha gruntów zostały zalesione i przekwalifikowane na grunty leśne. Na przedmiotowym gruncie prowadzili działalność rolniczą jako rolnicy ryczałtowi od momentu nabycia, tj. od 1992-1998 r. i od 2007-2008 r. W latach 1999-2006 grunt ten, ze względu na dogodne ułożenie, bez jakichkolwiek zysków i umów, udostępnili na boisko do gry w piłkę nożną i siatkówkę (brak takiego miejsca w okolicy cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, sami ponieśli nakłady na wyposażenie boiska, tj.: trawę, bramki, piłki, siatkę). W latach 1998-2006 w części zabudowanej ww. gruntu (teren nieprzeznaczony do sprzedaży), Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą, tj. sklep spożywczo-przemysłowy oraz handel artykułami rolno-przemysłowymi. Rozliczała się wówczas na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów, była płatnikiem VAT. Na powiększenie tego gospodarstwa Wnioskodawczyni nie widzi szans, jej mąż po wypadku przebywa na rencie wypadkowej, a stan jego zdrowia nie ulega poprawie. Zainteresowana pracuje zarobkowo jako pielęgniarka. W chwili obecnej, gdy dzieci są już dorosłe, chcą uregulować swój stan majątkowy, a równocześnie ułatwić start dzieciom. Na działce nr 305, o łącznej powierzchni 0,69 ha (grunt zakupiony w 1992 r.) obecnie znajduje się dom mieszkalny i budynek gospodarczy. Wnioskodawczyni wraz z mężem ze względu na dogodne ułożenie działki (wzdłuż drogi) i jej uzbrojenie (trwają procedury związane z jej przekształceniem), zamierzają ja podzielić na 8 działek po około 8-9 arów jedna. Trzy z nich - jedną z domem, drugą z budynkiem gospodarczym, który planują zaadoptować na budynek mieszkalny i trzecią na której chcą wybudować dom przeznaczą dla siebie i dwójki dzieci. Pozostałe 5 działek zamierzają sprzedać. Na terenach gminy ceny gruntów są niskie i ciężko o nabywcę, dlatego chcą w ten sposób odnieść cenę sprzedaży, aby zyskać większe środki na pomoc dzieciom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od sprzedaży 5 pozostałych działek Wnioskodawczyni i jej mąż muszą odprowadzić podatek VAT...

Wnioskodawczyni uważa, iż nie powinni od sprzedaży tych działek odprowadzać podatku VAT. Kupione 16 lat temu grunty, miały powiększyć gospodarstwo rolne z przeznaczeniem w przyszłości dla dzieci. W owych czasach nie korzystali z żadnej pomocy państwa przy zakupie tych gruntów. Kupili je z pracy własnych rąk, powiększając gospodarstwo wspomagali się kredytami, co wiązało się z dodatkową spłatą odsetek. Przemiany gospodarcze które zachodziły, zmusiły ich do takiej decyzji. 16 lat temu nie nosili się z zamiarem kupna gruntów w celu odsprzedaży. Wnioskodawczyni podnosi, iż mając okazję podnieść wartość tego gruntu nie powinni być traktowani jako przedsiębiorcy, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi ceny działek będą wyższe. Natomiast sprzedając przedmiotowe grunty, nie tylko zwiększą swój majątek, ale także zwiększą dochód państwa (gminy) poprzez większe podatki od nieruchomości.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierzają dokonać dostawy działek przeznaczonych pod zabudowę, które w latach 2007-2008 wykorzystywane były w działalności rolniczej.

Właściciel gospodarstwa rolnego, dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, jest w myśl ustawy o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym, posiadającym status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (rolniczą). Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu, tym bardziej, że rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne.

Także zakres i skala przedsięwzięcia (zamiar sprzedaży 5 działek) oraz podjęte przez Zainteresowaną i jej męża działania (wydzielenie przed sprzedażą działek z gruntu) wskazują na zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, a więc w okolicznościach przesądzających o prowadzeniu działalności gospodarczej. Zaznaczyć przy tym należy, że o kwestii częstotliwości wykonywanej czynności nie decyduje czasookres jej wykonywania (tydzień, miesiąc, rok), ani też ilość dokonanych transakcji, tylko fakt powtarzalności określonej czynności.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...). Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Podkreślić ponadto należy, iż zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy, zwolnienia od podatku, wskazanego w ust. 1 i ust. 9 tego artykułu, nie stosuje się do podmiotów dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że w przypadku, gdy podatnik dokona sprzedaży takich terenów zobowiązany jest do opodatkowania tych transakcji, także wtedy, gdy osiągnięty obrót z tego tytułu nie przekroczy kwoty 50.000 zł.

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).

Reasumując, planowana przez Wnioskodawczynię i jej męża dostawa nieruchomości gruntowych, nabytych jako grunty rolne i służące w latach 2007-2008 w działalności rolniczej, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlegać będzie opodatkowaniu ww. podatkiem. Zainteresowana wraz z mężem już przed sprzedażą pierwszej działki będą zobowiązani dokonać rejestracji jako podatnicy podatku od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym, oraz opodatkować przedmiotowe dostawy stawką podatku 22%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY