Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

opodatkowania sprzedaży działek budowlanych oraz zwrotu zapłaconego podatku poprzez korektę deklaracji VAT-7

sygnatura: IPPP1-443-1592/08-2/BS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-11-18

słowa kluczowe:czynności podlegające opodatkowaniu, działalność gospodarcza, działki, grunty, podatnik, stawki podatku

Wniosek ORD-IN: [ 261 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 09.07.2008 r. (data wpływu 25.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych oraz zwrotu zapłaconego podatku poprzez korektę deklaracji VAT-7 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.08.2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w ... przesłał do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek budowlanych oraz zwrotu zapłaconego podatku poprzez korektę deklaracji VAT-7.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w 2006 r. dokonał przekształcenia części działki rolnej nabytej w dniu ... .06.1997 r., na działki budowlane z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe. W roku 2006 podzielił ten teren na 6 działek budowlanych. Działki zostały uzbrojone. W roku 2007 sprzedał 5 działek. Umów sprzedaży dokonano w formie aktu notarialnego. Od wartości umownej Wnioskodawca odprowadził 22 % podatek VAT.

Wnioskodawca wyjaśnia, iż w celu sprzedaży tych działek zarejestrował się w roku 2006 jako podatnik VAT. Rejestracji dokonał w Urzędzie Skarbowym w ... (przedmiotowe działki położone są w województwie ...). Rejestrując się jako podatnik VAT z tytułu sprzedaży działek budowlanych Wnioskodawca brał pod uwagę powszechnie funkcjonującą (w tamtym czasie) interpretację przepisów ustawy o VAT. Od października 2006 roku Podatnik składa miesięczne deklaracje VAT-7 i wpłaca należny podatek do Urzędu Skarbowego w ... . Jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca odliczył podatek naliczony wykazany w fakturach za uzbrajanie terenu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT miałem obowiązek rejestrować się jako podatnik VAT z tytułu sprzedaży 6 działek budowlanych, które to działki powstały z przekształcenia zakupionej w roku 1997 ziemi ornej
  2. Czy mam prawo wnioskować do Urzędu Skarbowego w ... o zwrot wpłaconego podatku VAT poprzez korektę deklaracji VAT-7...

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż działek budowlanych jako majątku prywatnego - nie powinna być opodatkowana podatkiem VAT, a już zapłacony podatek zwrócony - jako niezgodny z generalną wykładnią, co potwierdzają ukazujące się obecnie interpretacje Izb Skarbowych i orzeczenia sądowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei, stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje zatem wówczas, jeżeli zostaną spełnione przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy - i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającego w takim charakterze.

Z analizy definicji gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż podatnikiem staje się ten, kto dokonuje określonej czynności w ramach tej działalności. W przypadku sprzedaży działek podatnikiem tego podatku będzie więc podmiot, który wykonując taką czynność choćby jednorazowo, działa niezależnie jako handlowiec. Natomiast zgodnie z przyjętym orzecznictwem, handlem jest dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Intencją ustawodawcy jest opodatkowanie dostawy zarówno terenów budowlanych (działka zabudowana, działka budowlana, teren zabudowy) jak też przeznaczonych pod zabudowę.

W myśl art. 113. ust 1. ww. ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca ... .06.1997 r. nabył działkę rolną do majątku prywatnego. W 2006 r. dokonał przekształcenia części przedmiotowej działki rolnej na działki budowlane z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe (podzielił ten teren na 6 działek budowlanych). Działki zostały uzbrojone. W roku 2007 Wnioskodawca sprzedał 5 działek. Umów sprzedaży dokonano w formie aktu notarialnego. Od wartości umownej Wnioskodawca odprowadził 22 % podatek VAT.

Wnioskodawca w celu sprzedaży tych działek zarejestrował się w roku 2006 jako podatnik VAT, biorąc pod uwagę powszechnie funkcjonującą (w tamtym czasie) interpretację przepisów ustawy o VAT. Od października 2006 roku Podatnik składa miesięczne deklaracje VAT-7 i wpłaca należny podatek do Urzędu Skarbowego w ... . Jako czynny podatnik VAT Wnioskodawca odliczył podatek naliczony wykazany w fakturach za uzbrajanie terenu.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż przedmiotowe działki uzyskane w wyniku podziału nieruchomości gruntowej, mają charakter budowlany. Wnioskodawca wykonał szereg czynności przygotowując nieruchomość do sprzedaży w celu jej uatrakcyjnienia i uzyskania wyższej ceny działając jak handlowiec: dokonał przekształcenia części przedmiotowej działki rolnej na działki budowlane z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe - podzielił ten teren na 6 działek budowlanych i je uzbroił. Ponadto dokonując ich dostawy zaprzestał wykorzystywania tej części nieruchomości nabytej ... .06.1997 r. na własne potrzeby. Wskazuje to na zamiar powtarzalnego dokonywania dostawy gruntów i czerpania z tego tytułu określonego zysku; jest ,,handlowcem" działającym w sposób ciągły i w celach zarobkowych. Tym samym spełnia definicję działalności gospodarczej, a przedmiot dostaw - działki, są towarem w pojęciu ustawy.

Z uwagi na wyraźny związek dokonywania czynności sprzedaży z działalnością handlową przedmiotowa sprzedaż działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe kwalifikuje te czynności jako działalność gospodarczą podejmowaną w celach zarobkowych, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Z wagi na fakt, iż sprzedaż przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pytanie zawarte w punkcie 2 dotyczące zwrotu zapłaconego podatku poprzez korektę deklaracji VAT-7 stało się bezprzedmiotowe.

Jednocześnie organ podatkowy zauważa, iż zarówno wyroki jak i interpretacje prawa podatkowego wydane zostały w indywidualnych sprawach osadzonych w konkretnych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY