Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy Gmina Miasta w związku z realizacją projektu ,,Zjedz Rybkę" będzie miała możliwość odzyskania podatku od towarów i usług?

sygnatura: ITPP2/443-855/08/PS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2008-11-14

słowa kluczowe:fundusz unijny, odliczanie podatku naliczonego, organ władzy publicznej, pomoc bezzwrotna, zwrot podatku

Wniosek ORD-IN: [ 939 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.), uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z Kampanią Promocyjną spożycia ryb oraz rybołówstwa podczas festynu pn. "Zjedz Rybkę w Mieście" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 6 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z Kampanią Promocyjną spożycia ryb oraz rybołówstwa podczas festynu pn. ,,Zjedz Rybkę w Mieście".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina Miasta w dniu 16 sierpnia 2008 r. organizowała Kampanię Promocyjną spożycia ryb oraz rybołówstwa podczas festynu pn. ,,Zjedz Rybkę w Mieście". Projekt dotyczył programu artystycznego, konkursowego. Poniesione koszty związane były z oprawą techniczną, logistyczną oraz reklamową imprez. Projekt finansowany jest w ramach SPO ,,Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006" Działanie 4.3 ,,Znajdowanie oraz promowanie nowych rynków zbytu na produkty rybne". Wartość pomocy przyznanej przez ARiMR wynosi 45.122,00 zł i obejmuje wartość brutto wykonanych zadań. Na etapie składania wniosku o przyznanie dotacji Gmina Miasta oświadczyła, że nie posiada jakichkolwiek możliwości odzyskania naliczonego podatku od towarów i usług w ramach realizacji projektu. W związku z realizacją projektu Wnioskodawca nie uzyska przychodów, udział w kampanii promocyjnej był nieodpłatny, a projekt nie ma związku z czynnościami opodatkowanymi.

W związku z powyższym zadano pytanie w następującym zakresie.

Czy Gmina Miasta w związku z realizacją projektu ,,Zjedz Rybkę" będzie miała możliwość odzyskania podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Gmina Miasta nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu. W związku z tym, iż realizacja projektu nie ma związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Jednocześnie Gmina wskazała, że dotacja nie jest środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY