VAT - w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych
sygnatura: IPPP2/443-1241/08-2/MS
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-11-04
słowa kluczowe: | podatek od towarów i usług, sprzedaż działek, sprzedaż nieruchomości, stawki podatku |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01 sierpnia 2008 (data wpływu 04 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 sierpnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w marcu 2007 nabył jako osoba fizyczna drogą kupna dwie działki budowlane w K... nie sąsiadujące ze sobą. Pierwszą o powierzchni 2061 m#178;, kupiona na współwłasność w częściach ułamkowych po #189; z A. Ł Z zamiarem wybudowania na niej budynku bliźniaczego, w którym mielibyśmy obaj zamieszkać. Działka została kupiona ze środków w 100% pochodzących z kredytu. Obaj jesteśmy też współkredytobiorcami. Druga działka o powierzchni 657 m#178; została kupiona z myślą o tym, że wybudują się na niej moi rodzice. Wnioskodawca figuruje w tej nieruchomości jako jedyny właściciel, zaś wspólnie z rodzicami we trójkę są współkredytobiorcami. Nieruchomość została kupiona w 100% ze środków pochodzących z kredytu. W momencie zakupu obydwu nieruchomości Wnioskodawca był przekonany, że uda się mu wraz z A. Ł. zbudować bliźniak, a rodzicom mały dom na mniejszej działce. Po dwóch miesiącach Wnioskodawca zmienił plany zamierzał zbudować na działce o powierzchni 2061 m#178;, segmenty z zamiarem sprzedaży. Wnioskodawca założył Spółkę cywilną, której zakresem działalności była działalność kupna, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Wnioskodawca wycofał się z powyższego pomysłu ze względu na brak środków finansowych i wyczerpanie zdolności kredytowej, zawiesił spółkę a w konsekwencji zamierza ją zamknąć. Firma była otwarta (niespełna rok) nie było żadnych obrotów. Działka nie została wniesiona aportem do majątku spółki cywilnej. Zaistniała konieczność, wcześniej nie do przewidzenia, sprzedaż tych dwóch nieruchomości (działek). Zakup tych działek nie był celem ich zbycia. Zamiarem przy zakupie obydwu działek nie było ich odsprzedanie, ani wykorzystanie jako majątku firmy do prowadzenia działalności. Zamiarem zakupu były własne cele prywatne i konsumpcyjne, tak więc te nieruchomości stanowiły majątek osobisty. Jednak sytuacja życiowa- obyczajowa i finansowa Wnioskodawcy zmusza go do sprzedaży majątku prywatnego w postaci dwóch działek.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w związku z opisaną sytuacją będę podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży tych dwóch działek, z których jedna jest moim własnym majątkiem, zaś drugiej jestem współwłaścicielem...
Zdaniem Wnioskodawcy: wszystkie zaistniałe okoliczności wskazują na to, że nie będę podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży tych dwóch działek. Uzasadnieniem jest to, że zostały one kupione w celu prywatnym , konsumpcyjnym - wybudowania budynku bliźniaczego oraz jednorodzinnego odpowiednio dla mnie i wspólnika oraz dla moich rodziców. Zakup tych działek nastąpił na potrzeby własne, tak więc stanowiły majątek osobisty. Zamiarem przy zakupie obydwu działek nie było ich odsprzedanie, ani wykorzystanie jako majątku firmy do prowadzenia działalności - nie zostały działki wniesione aportem do majątku spółki. Otwarta Spółka cywilna nie miała żadnych obrotów, jest aktualnie od pół roku zawieszona i docelowo będzie zamknięta. Konieczność sprzedaży wymusiła sytuacja życiowo-finansowa.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać dwie działki, które są zwiane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca założył Spółkę cywilną, której zakresem działalności była działalność kupna, zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.
Wcześniej zaś dokonał zakupu działki na współwłasność z osobą z którą utworzył spółkę cywilną.
Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej - art. 15 ust. 2 - należy uznać, iż zamierzone transakcje mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli więc Wnioskodawca wykonuje czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.
Także zakres i skala planowanego przedsięwzięcia (planowana sprzedaż działek) oraz podjęta przez wnioskodawcę działalność gospodarcza mająca na celu wybudowanie na działce o powierzchni 2061 m#178;, segmentu wskazują na zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, a więc w okolicznościach przesądzających o prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zaznaczyć przy tym należy, że o kwestii częstotliwości wykonywanej czynności nie decyduje czasookres jej wykonywania (tydzień, miesiąc, rok), ani też ilość dokonanych transakcji, tylko fakt powtarzalności określonej czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie i w okolicznościach noszących znamiona działalności gospodarczej.
Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, iż dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty. Podatnikiem jest zatem również podmiot prowadzący działalność generującą straty, a nawet podmiot, który w ogóle nie dokona żadnej sprzedaży (brak obrotu z tytułu prowadzonej działalności).
Za podatnika należy uznać również osobę, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej i poczyniła w tym celu pewne nakłady, mimo że sama działalność gospodarcza jeszcze się nie rozpoczęła, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie zostanie rozpoczęta. Przykładowo zlecenie wykonania analizy opłacalności inwestycji, która w rezultacie nigdy faktycznie nie została zrealizowana, powinno być traktowane jako działalność gospodarcza.
Działalność gospodarcza może składać się z kilku następujących po sobie transakcji. Czynności przygotowawcze, takie jak nabycie nieruchomości, które stanowią część tych transakcji, powinny być również traktowane jako działalność gospodarcza.
Poniesienie wstępnych wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy również uznać za działalność gospodarczą.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto dokonuje czynności, które są konieczne do przyszłego wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
Ze złożonego wniosku wynika, że w przedmiotowej sprawie wystąpił szereg okoliczności, które łącznie wskazują, że sprzedaż gruntu (działek) należy zakwalifikować jako dokonaną w okolicznościach wskazujących na działalność gospodarczą.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na krótki czas pomiędzy poszczególnymi czynnościami podejmowanymi w odniesieniu do posiadanej nieruchomości jakie miały miejsce w okresie jej posiadania przez Wnioskodawcę:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawowa stawka podatku wynosi 22%. Podatnik dokonujący dostawy gruntów może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, wówczas gdy dokonuje dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Reasumując, przedmiotem dostawy dokonanej przez Wnioskodawcę są działki budowlane, w związku z tym czynność ta podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku. Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży obydwu działek.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.