Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu agregatów chłodniczych

sygnatura: IPPP1/443-1395/08-4/AW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-10-09

słowa kluczowe:odliczenie podatku od towarów i usług, podatnik, podatnik podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia, produkty rolne, sprzedaż produktów rolnych

Wniosek ORD-IN: [ 432 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2008r. (data wpływu 21.07.2008r.) uzupełnione pismem z dnia 25.09.2008r. (data wpływy 29.09.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.07.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie skupu i handlu produktami rolnictwa. Dotychczas sprzedawał zakupione owoce bezpośrednio odbiorcom do przetwórstwa, obecnie pozyskał kontrahentów zagranicznych, którzy zainteresowani są zakupem owoców. Warunkiem jest jednak schłodzenie towaru. W związku z tym zawarł z mamą (która mieszka blisko) umowę użyczenia na korzystanie z jej obiektów w zakresie niezbędnym do prowadzenia skupu owoców z przeznaczeniem na eksport. Wnioskodawca nie posiada obiektów, które spełniałyby warunki pozwalające na zamontowanie agregatów chłodniczych.

Zakupione agregaty chłodnicze: chłodnica, wentylator, zbiornik poziomy, sprężarka itp. Wnioskodawca chce zamontować w użyczonym budynku. Agregaty w każdym momencie jeśli zajdzie taka potrzeba będą mogły być zdemontowane. Zakup był znaczną inwestycją (27.186, 45 zł) jednak w ocenie Wnioskodawcy może znacznie wpłynąć na zwiększenie sprzedaży owoców i być może warzyw.

W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność w zakresie skupu i handlu produktami rolnictwa - PKD 5131 Z. Z tytuły prowadzonej działalności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Zakupione agregaty mają bezpośredni związek z prowadzoną działalności

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych agregatów chłodniczych...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zakup agregatów pozwoli na zwiększenie sprzedaży i jest związany bezpośrednio z prowadzoną działalnością. W związku z powyższym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu agregatów w pełnej wysokości tj. 5.981,02 zł

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że Wnioskodawcy jako czynnemu podatnikowi podatku VAT będzie przysługiwało zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup agregatów chłodniczych wykorzystywanych w całości do wykonywania czynności opodatkowanych, z uwzględnieniem uregulowań zawartych w ww. art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY