Czy sprzedaż niezabudowanej działki gruntu, wpisanej do ewidencji gruntów jako grunty orne, dla których w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano funkcję usługowo-mieszkaniową, będzie obciążona podatkiem od towarów i usług?
sygnatura: ITPP1/443-600/08/AP
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
data: 2008-10-08
słowa kluczowe: | działki, majątek, nieruchomości, podatek od towarów i usług, sprzedaż |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2008 r. (data wpływu 9 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży działki - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży działki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe
W dniu 21 grudnia 1996 roku na podstawie umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości, nabył Pan niezabudowaną działkę gruntu numer 417/4, o pow. 0,5283 ha, położoną w K. Aktualnie jest to dzielnica miasta G. Nabyta działka, zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów stanowiła grunty rolne. Działkę zakupił Pan jako osoba fizyczna. Nabycie to zostało dokonane do majątku osobistego. W umowie sprzedaży oświadczył Pan, że nabyta działka będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Zamiarem Pana było wybudowanie na tej działce centrum ogrodniczego. W momencie zakupu przedmiotowego gruntu prowadził Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż hurtowa. Siedziba Pana firmy w tym okresie znajdowała się we W. Z uwagi na powódź, która miała miejsce we W. w 1997 r. poniósł Pan bardzo duże straty, co skutkowało tym, że musiał Pan zmienić swoje plany i nie udało się Panu zrealizować zamiaru wybudowania centrum ogrodniczego. Nadal prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest pozostała sprzedaż hurtowa - 51.90.Z. Zakupiona nieruchomość, pomimo złożonego oświadczenia, nie była i nie jest wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Nieruchomość ta nadal jest niezabudowana oraz nadal figuruje w ewidencji gruntów jako nieruchomość rolna - grunty orne. Dla terenu K., gdzie jest położona nieruchomość składająca się z działki nr 417/4, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym dla przedmiotowej działki przewidziano funkcję usługowo-mieszkaniową. Zamierza Pan sprzedać opisaną wyżej działkę na rzecz osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie...
Czy sprzedaż niezabudowanej działki gruntu, wpisanej do ewidencji gruntów jako grunty orne, dla których w planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano funkcję usługowo-mieszkaniową, będzie obciążona podatkiem od towarów i usług...
Pana zdaniem, sprzedaż przedmiotowej działki nie będzie obciążona podatkiem od towarów i usług, ponieważ jest Pan osoba fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości. Ponadto grunt ten należy do Pana majątku osobistego, niewykorzystywanego w prowadzonej przez Pana działalności. Stanowisko swoje wywodzi Pan z przepisu art. 15. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz z art. 2 ust. 1 i art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy, z których to przepisów wynika, że z zakresu stosowania podatku od towarów i usług wyłączone są transakcje dokonywane przez podmiot niewystępujący w charakterze podatnika tego podatku, a więc nieprowadzący działalności gospodarczej. Ponadto na potwierdzenie swojego stanowiska, powołał się Pan na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - wyrok z dnia 29 października 2007 roku, sygn. akt I FPS 3/07.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działał jako podatnik podatku od towarów i usług.
Pojęcia ,,podatnik" i ,,działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Z przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego wynika, że zakupioną nieruchomość zamierzał Pan wykorzystać nie na potrzeby osobiste, ale z zamiarem wybudowania na niej centrum ogrodniczego, a więc w celu prowadzenia na tym gruncie działalności gospodarczej. Zatem od samego początku, a więc od momentu nabycia przedmiotowej działki nie przyświecał Panu cel związany z zaspokojeniem potrzeb osobistych. Dlatego też nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że przedmiotowa sprzedaż, to sprzedaż majątku osobistego. W złożonym wniosku nie wskazano, aby nieruchomość ta miała służyć do zaspokajania Pana osobistych potrzeb.
Bardzo istotnym elementem, przesadzającym o prowadzeniu działalności gospodarczej są czynności przygotowawcze, jakich dokonuje podatnik w związku z przygotowaniem do jej rozpoczęcia. Sam zamiar prowadzenia działalności powiązany z zakupami realizowanymi w tym celu nadaje status podatnika podatku od towarów i usług, już nawet w fazie dokonywania czynności przygotowawczych. Poczynione nabycie przez Pana przedmiotowej nieruchomości wskazane zostało jako pierwsza czynność wykonana w ramach przygotowań zmierzających do rozpoczęcia działalności.
W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ugruntowało się stanowisko, że za podatnika uznaje się osobę, która zadeklarowała zamiar prowadzenia działalności gospodarczej i dokonała w tym celu pewnych nakładów, mimo że sama sprzedaż jeszcze się nie rozpoczęła, czy nawet nigdy nie zostanie rozpoczęta.
Od podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), natomiast transakcja zawierana przez Pana dotyczyć będzie terenów budowlanych, a zatem w świetle powyższego nie będą mogły one korzystać ze wskazanego zwolnienia.
Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że dokonany zakup nieruchomości z zamiarem wykorzystania jej w celu prowadzenia działalności gospodarczej był czynnością nadającą Panu status podatnika w tym zakresie. W konsekwencji sprzedaż tego gruntu należy uznać za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.