Jaki podatek, jaka księgowość? Od tego jaką wybraliśmy formę organizacyjno-prawną powstającej firmy zależy, jaki rodzaj opodatkowania zastosujemy do uzyskiwanych w przyszłości przychodów (dochodów).
Zezwolenie, koncesja, a może licencja? Podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej może wiązać się dodatkowo z obowiązkiem uzyskania przez przedsiębiorcę: koncesji, licencji, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub zgody lub zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności gospodarczej.
Spółka akcyjna Spółka akcyjna to najbardziej złożona forma spółki handlowej, przeznaczona do prowadzenia średnich i dużych przedsiębiorstw. Wymaga zaangażowania dużego kapitału.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna spółka kapitałowa, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym (chyba że ustawa stanowi inaczej).
Spółka komandytowo-akcyjna Spółka komandytowo-akcyjna to odpowiednia forma dla przedsiębiorców, którzy zamierzają dokapitalizować swoją firmę, a obawiają się wrogiego przejęcia.
Spółka komandytowa Spółka komandytowa to korzystna forma współdziałania jednostek o zróżnicowanym kapitale, umożliwiająca wspólnikom dogodne ukształtowanie odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz za prowadzenie jej spraw.
Spółka partnerska Spółka jawna to specyficzna forma służąca wyłącznie do wykonywania wolnych zawodów.
Spółka jawna Spółka jawna jest bardzo podobna do spółki cywilnej - nie posiada osobowości prawnej, tworzona jest zazwyczaj przez niewielką liczbę wspólników darzących się wzajemnie zaufaniem.
Spółka cywilna Prosta forma organizacji działalności gospodarczej oparta na wzajemnym zaufaniu wspólników.
Samozatrudnienie czy spółka? Zakładanie firmy nie jest aż tak trudne, jak się powszechnie sądzi. Trzeba wypełnić kilka papierków, odwiedzić urzędy, skompletować NIP-y, REGON-y itd.
Zmiany w zasiłkach macierzyńskich Od 19 grudnia obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące zasiłków macierzyńskich. Komu przysługuje zasiłek i jakie warunki trzeba spełnić by go otrzymać?
Za garaże można by płacić niższy VAT Zamiast 7 proc. na garaże, powszechnie stosowana jest stawka VAT 22 proc. Deweloperzy obawiają się fiskusa i dlatego żądają od klientów wyższych kwot.