Kolejne ułatwienia dla firm. Co się zmieni? 45 zmian w 27 ustawach. Ministerstwo gospodarki przedstawiło dziś szczegóły ułatwień dla przedsiębiorców. Wczoraj pakiet zmian przyjęła Rada Ministrów.
Zapłata podatku. Niekoniecznie przelew Przepisy wymagają, by przedsiębiorca płacił podatki przelewem. W niektórych przypadkach możliwa jest jednak zapłata gotówką lub kartą.
Faktura uproszczona dla konsumenta? Przedsiębiorca nie może skorzystać z nowej możliwości potwierdzenia sprzedaży fakturą uproszczoną, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
Pomysł ministerstwa zaszkodzi firmom? Odpowiedzialność solidarna nabywcy za podatek, którego nie zapłacił sprzedający, ma nie dotknąć małych przedsiębiorców.
Sposób na niższe składki ZUS Przejście z etatu na samozatrudnienie może okazać się korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym przede wszystkim na zmniejszenie składek ZUS i obciążeń podatkowych.
Status małego podatnika. Jakie korzyści? Uzyskanie bądź nie statutu małego podatnika wpływa na możliwy sposób rozliczania podatku VAT oraz decyduje także o możliwości skorzystania z ulg podatkowych.
Faktura VAT. Bez podpisu też ważna? Szczegółowe informacje dotyczące danych, jakie muszą być zawarte na wystawianej przez sprzedawcę fakturze znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów.
Manager tymczasowy. Dobry na kryzys Pojawiają się w firmie na kilkumiesięcznym kontrakcie, wykonują określone zadanie i znikają. Są skuteczni i generują mniejsze koszty niż managerowie zatrudnieni na etat.
Kontrakty menedżerskie, a rozliczenie z fiskusem Ministerstwo Finansów przedstawiło inne niż Naczelny Sąd Administracyjny stanowisko w sprawie opodatkowania np. samochodu służbowego osób na kontraktach menedżerskich.
Kontrola skarbowa. Jakie masz prawa? Jeśli poddany kontroli podatkowej przedsiębiorca ma zastrzeżenia co do prawidłowości jej przebiegu, może złożyć oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Ma na to dwa tygodnie.