Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Absurd w urzędzie – czy urząd ułatwia czy utrudnia nam życie?

0
Podziel się:

Ogólnie przyjęto, że na urzędy należy narzekać. Na zbędną biurokrację, opieszałość urzędników, kilometrowe kolejki i pasożytowanie na państwie.

Absurd w urzędzie – czy urząd ułatwia czy utrudnia nam życie?
(eric1513/iStockphoto)

Według wielu Polaków urzędy, a w szczególności Urząd Pracy, należałoby zasadniczo zlikwidować. Czy są nam więc generalnie potrzebne?

Wojewódzkie Urzędy Pracy prowadzą okresowe raporty oraz zestawienia na temat zakładanych przy wsparciu urzędu działalności gospodarczych. Wynika z nich, że ponad 90% przedsiębiorstw wciąż funkcjonuje po upływie pierwszych 12 miesięcy, natomiast po upływie 24 miesięcy odsetek zmniejsza się tylko o 10%. Wyniki bardzo zadowalające, co jednak z wszechobecną biurokracją oraz formalno-prawnymi reliktami okresu PRL?

Absurd goni absurd

W 2009 roku przedsiębiorcy zacierali ręce na znowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, która to wprowadzała m.in. tzw. zasadę „jednego okienka” – zakładanie własnej działalności gospodarczej oraz stanie w kolejkach kilku różnych instytucji miały być skrócone do minimum. Niestety, zakładanie własnej firmy to wciąż żmudny proces, składający się z sześciu procedur i aż 32 dni załatwiania formalności! Lepiej jest chociażby na Słowacji, Litwie czy w Rumunii.

ZUS to prawdziwa studnia bez dna, jeśli chodzi o wypełnianie wniosków. Przedsiębiorca musi wypełnić formularz ZUS ZFA i zgłosić płatnika składek oraz dodatkowo formularz ZUS ZUA jeśli zatrudnia pracowników. Jednak byłoby zbyt różowo, gdyby chodziło o jeden formularz dla wszystkich – na każdego zatrudnianego pracownika przypada jeden formularz. A to wszystko w ciągu siedmiu dni od momentu rejestracji przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca, zakładając własną działalność, musi najpierw wypełnić w urzędzie miasta lub gminy zintegrowany wniosek EDG-1, który jest jednocześnie wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, do Rejestru Gospodarki Narodowej oraz zgłoszeniem płatnika składek ZUS. Jest on oczywiście bezpłatny. Z kolei za rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym musimy już zapłacić.

Urząd Pracy organizuje liczne szkolenia oraz niezwykle interesujące kursy z intrygującymi nazwami – „Osiągaj więcej”, „Nowy zawód – lepsza przyszłość”, „Postaw na samorozwój”. Jednak jeśli myślimy, że naprawdę możemy poznać te wszystkie tajemnicze porady i możliwości, jesteśmy w błędzie. W rzeczywistości kursy organizowane przez Urząd Pracy są nieefektywne, mało konkretne i o banalnej tematyce.

Są też pozytywne strony

Do zdecydowanych ułatwień i udogodnień dla przyszłych przedsiębiorców należy wprowadzenie do urzędów nowych technologii. Już od kilku lat działają rejestracje internetowe oraz elektroniczne zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dodatkowo istnieją konsultacje online z pośrednikami oraz doradcami zawodowymi. Na stronach internetowych urzędów znajdziemy też wszystkie formy wsparcia, oferowane dla początkujących oraz doświadczonych pracodawców oraz informacje na temat naboru wniosków czy dokumentów do pobrania.

Urzędy pracy organizują bezpłatną pomoc w rekrutacji pracowników, dofinansowania do ich pensji oraz bezpłatne doszkalania. Można również uzyskać refundację składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku, gdy zatrudniono w swoim przedsiębiorstwie osobę bezrobotną, skierowaną przez urząd, a czas jej zatrudnienia nie może być krótszy niż rok.

Osoby, które wciąż jeszcze mają w planach rozpoczęcie własnej działalności, mogą oczywiście ubiegać się o środki finansowe w danym urzędzie pracy. Przeznaczenie dotacji na nowe przedsiębiorstwa następuje po rozpatrzeniu odpowiednich wniosków. O dofinansowanie można również ubiegać się, jeśli naszym celem jest zakup nowego sprzętu, otwarcie nowego działu czy stworzenia nowych miejsc pracy. Mowa wówczas o refundacji kosztów wyposażenia czy doposażenia miejsca pracy.

Nie taki Urząd Pracy straszny, jak go malują

Pomimo biurokracji, a także absurdalnych regulacji prawnych, urzędy pracy są bardzo pomocne przyszłym przedsiębiorcom. Sprawują pieczę nie tylko nad nimi samymi, ale również nad zatrudnianymi przez nich pracownikami. Według niezależnych danych GUS z 2010 roku, w ciągu roku, różnorodnymi formami wsparcia z urzędu zostało objętych ponad 750 tysięcy osób. 77 tysięcy bezrobotnych otrzymało dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, a 44 tysiące przedsiębiorców skorzystało z refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla pracowników. Efektywność polskich urzędów pracy jest wprawdzie różna, aczkolwiek warto zapoznać się z tym co oferują.

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Najczęściej wybierane działalności gospodarcze w Polsce W 2012 roku odnotowano, najwyższą od 8 lat liczbę nowozarejestrowanych działalności gospodarczych w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2012 roku założono 23 015 firm − jest to wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w 2011 roku.
O tym musisz poinformować fiskus Ten, kto zakłada spółkę cywilną, musi poinformować urząd skarbowy, jak będzie płacić podatek dochodowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dekalog przedsiębiorcy, czyli jakie błędy popełniają najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi – wszyscy znamy to powiedzenie.
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)